aktualizacja 

Nowy skutek COVID-19? Koniecznie zwróć na to uwagę!

59

Osoby, które przeszły koronawirusa, coraz częściej skarżą się na problemy z zębami. Specjaliści sugerują, że wypadanie zębów może być kolejnym objawem tzw. długiego COVID-19.

Nowy skutek COVID-19? Koniecznie zwróć na to uwagę!
Wypadanie zębów może być kolejnym objawem tzw. long Covid. (Getty Images)

Najczęściej zgłaszane objawy tzw. długiego COVID-19, czyli dolegliwości utrzymujących się u osób, które przeszły koronawirusa, to m.in. ciągłe zmęczenie, duszność, kaszel, ból stawów czy ból w klatce piersiowej. Ozdrowieńcy zaczęli jednak coraz częściej zgłaszać m.in. problemy z dziąsłami, a nawet wypadanie zębów.

Dentyści potwierdzają, że COVID-19 może podrażniać dziąsła, a także może działać na tyle wyniszczająco, by powodować wypadanie zębów. Wciąż jednak nie ma naukowych dowodów na to, jak koronawirus wpływa na uzębienie. Specjaliści stawiają pewną hipotezę.

Bardzo rzadko zdarza się, żeby zęby wypadały bez konkretnej przyczyny - tłumaczy dr David Okano, periodontolog z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City.

Zagraniczne media podają przykład 43-letniej Sarah Khemili z Nowego Jorku, która po wyleczeniu COVID-19 wciąż zmagała się z bólami mięśni i mgłą mózgową. Kobieta zauważyła również, że jej dziąsła stały się nadwrażliwe. 43-latka zaczęła szukać na ten temat informacji i pomocy, dopiero kiedy straciła jednego zęba.

Kolejny przypadek dotyczy 12-letniego chłopca, który stracił jednego ze swoich stałych zębów po łagodnym przechorowaniu COVID-19.

Moje 12-letnie dziecko po prostu straciło stałego zęba. Wygląda na to, że 9 miesięcy po przechorowaniu COVID-19 doszło do jakiegoś uszkodzenia - napisała na Twitterze mama chłopca, Diana Berrent.

Doktor David Okano twierdzi, że problemy stomatologiczne mogą występować głównie u ozdrowieńców, którzy zmagali się z ostrym przebiegiem koronawirusa i wciąż zmagają się z objawami długiego COVID-19. Zdaniem specjalisty problemy z wypadaniem zębów mogą być jedną z dolegliwości przejścia koronawirusa.

Obecnie prowadzi się wiele badań nad powikłaniami po ciężkim COVID-19, ponieważ coraz więcej ozdrowieńców zgłasza się z nimi do specjalistów.

Badamy niektóre z objawów, z którymi pacjenci zmagają się przez wiele tygodni po wyzdrowieniu z COVID-19, w tym również problemy stomatologiczne m.in. utrata zębów, jakie zgłaszają pacjenci - tłumaczy w rozmowie z "New York Times" dr Wiliam W. Li, prezes i główny lekarz Angiogenesis Foundation, organizacji non-profit zajmującej się badaniem stanu i chorób naczyń krwionośnych.

Doktor Li zaznacza, że jest to nowy i dość zaskakujący objaw długiego COVID-19, dlatego powinien być dokładnie sprawdzony. Specjalista uważa, że problemy stomatologiczne mogą świadczyć o problemach w naczyniach krwionośnych. Zdaniem lekarza wirus SARS-CoV-2 uszkadza naczynia krwionośne w miazdze zęba. Inną przyczyną dolegliwości może być tzw. burza cytokin - czyli nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na infekcję.

Choroby dziąseł mogą rozwijać się na skutek innych stanów zapalnych w organizmie, na przykład tych, które utrzymują się po ciężkim przebiegu COVID-19 - komentuje z kolei dr Michael Scherer, protetyk z Sonora w Kalifornii.

Jak dotąd nie udowodniono rzeczywistego wpływu COVID-19 na zęby, ale lekarze podkreślają, że nie można wykluczać, że choroba ma na nie wpływ. Dlatego dentyści powinni zwracać szczególną uwagę na nietypowe objawy u swoich pacjentów, ponieważ to pomoże zbadać, jaki wpływ ma przechorowanie COVID-19 na zdrowie jamy ustnej.

Zobacz także: Rok pandemii. Tak świat zmienił się w ciągu 12 miesięcy
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić