Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Koronawirus. Fałszywe leki na COVID-19. Nie daj się nabrać

7

W internecie można natknąć się na wiele ofert fałszywych leków na COVID-19 i preparatów, które mają zwalczać koronawirusa. Ekspert ostrzega przed oszustami, którzy żerują na naszym strachu przed pandemią.

Koronawirus. Fałszywe leki na COVID-19. Nie daj się nabrać
Koronawirus. Fałszywe leki na COVID-19 (Pixabay)

Fałszywe leki na COVID-19. Patologia na rynku farmaceutycznym

O tym, jak nieuczciwe firmy wykorzystują strach ludzi przed pandemią koronawirusa, mówił w rozmowie z "Faktem" Zbigniew Fijałek, ekspert z Zakładu Farmacji Kryminalistycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Proszę sobie wyobrazić, że w tzw. darknecie oferowane jest osocze ozdrowieńców. Ceny opakowania wynoszą od 10 tys. do 15 tys. [40-60 tys. zł - przyp. red.] - powiedział "Faktowi" prof. Zbigniew Fijałek.

Ekspert skomentował informacje o "maseczkach zwalczających wirusa", które są reklamowane. Jak powiedział, maseczki nie zwalczają wirusów.

Jeżeli maska jest nasączona alkoholem i my mamy wciągać powietrze poprzez ten alkohol, to póki on nie wyschnie, rzeczywiście będzie zabijać wirusa. Ale to działanie alkoholu, nie maski. Nie ma takiej maski, która zabija wirusa - powiedział Zbigniew Fijałek.

Ekspert z Zakładu Farmacji Kryminalistycznej przypomina także, że nie ma leku na COVID-19, który zwalczałby koronawirusa. Leki, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, łagodzą objawy COVID-19, ale nie zabijają wirusa.

Przestępczość farmaceutyczna kwitnie zwłaszcza w internecie. Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę ludzi oraz ich paniczny strach przed koronawirusem. W ten sposób pojawia się wiele fałszywych leków na COVID-19.

Prof. Zbigniew Fijałek przytacza badania Obserwatorium Cyberprzestępczości przy Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Okazuje się, że odkryto aż 650 ofert różnego rodzaju. Chodzi o produkty, które mają "wyleczyć" koronawirusa. Są bardzo drogie, jak wspomniane już osocze ozdrowieńców za blisko 60 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić