Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Koronawirus. Tajemnica Wuhan. Największa zagadka pandemii COVID-19

123

Zespół międzynarodowych ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ma przybyć do Chin, aby zbadać pochodzenie koronawirusa. Naukowcy chcą stwierdzić, w jaki sposób rozpoczęła się pandemia SARS-CoV-2. Misja WHO rozpocznie się w już tym tygodniu.

Koronawirus. Tajemnica Wuhan. Największa zagadka pandemii COVID-19
Według pierwszych doniesień chińskich władz, pandemia miała rozpocząć się na targowisku w Wuhan (Getty Images)

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia ogłosiła, że zespół WHO rozpocznie swoje prace 14 stycznia. Nie opracowano jak dotąd listy miejsc, które odwiedzić mają naukowcy. Badacze mieli przybyć do Państwa Środka na początku miesiąca, jednak ekspedycja została opóźniona ze względu na oczekiwanie na formalną zgodę Chin.

Nowe infekcje COVID-19 w Chinach. Do kraju wyruszy zespół ekspertów WHO

W ostatnim czasie w Chinach odnotowano wzrost liczby nowych przypadków COVID-19. W niedzielę potwierdzono w kraju 103 nowe infekcje koronawirusem. To najwięcej od 30 lipca, kiedy zarejestrowano 127 przypadków choroby, ale należy zaznaczyć, że Chiny nie uwzględniają w ogólnej liczbie zakażeń przypadków bezobjawowych.

Nowe infekcje koronawirusem pochodzą głównie z otaczającej Pekin prowincji Hebei. W stolicy regionu, mieście Shijiazhuang, rozpoczęto ostatnio masowe testowanie obywateli. Wprowadzono także nowe obostrzenia, obejmujące ograniczenia w przemieszczaniu i spotykaniu się.

Koronawirus z Wuhan. Zbadają źródło SARS-CoV-2

Pierwsze przypadki koronawirusa zarejestrowano w Chinach w grudniu 2019 roku. Chińskie władze wysunęły wtedy teorię, że wirus przeniósł się na ludzi z nietoperzy. Ogniskiem choroby miał być targ dzikich zwierząt w Wuhan.

Na początku tego miesiąca chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi stwierdził jednak, że pandemia prawdopodobnie wybuchła w wielu miejscach na świecie jednocześnie. Nawiązał do wyników badań amerykańskich i europejskich naukowców, którzy odkryli, że wirus mógł być obecny w Stanach Zjednoczonych i Europie dużo wcześniej. Polityk podkreślił, że jego zdaniem niesłuszne jest obwinianie Pekinu o wywołanie światowego kryzysu zdrowotnego.

Obejrzyj także: Szczepionka na koronawirusa. WHO śledzi postępy ponad 170 firm

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić