Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: na Hokkaido zrezygnowano z ograniczeń. Konsekwencje były poważne

15

Na japońskiej wyspie Hokkaido ograniczenia w związku z pandemią COVID-19 utrzymywano przez trzy tygodnie. W późniejszym okresie miejscowi urzędnicy uznali, że nie ma konieczności dalszego nakładania blokady. Decyzja okazała się tragiczna w skutkach.


Stawiano ich za wzór. Japończycy znieśli obostrzenia, co okazała się fatalnym błędem w walce z koronawirusem
Stawiano ich za wzór. Japończycy znieśli obostrzenia, co okazała się fatalnym błędem w walce z koronawirusem (Getty Images, Kyodo News , Contributor)

Hokkaido stanowiła pierwszy japoński region, w którym wystąpił koronawirus. Licząca 5 milionów mieszkańców wyspa borykała się z 77 przypadkami zachorowań na COVID-19, a 28 lutego ogłoszono stan wyjątkowy.

19 marca gubernator wyspy zdecydował się na zniesienie ograniczeń. Oficjalnie uznano, że mieszkańcy Hokkaido uporali się z zagrożeniem wynikającym z COVID-19, a uczniom zezwolono na powrót do szkół. Działania władz wyspy przedstawiano jako wzorowe i stawiano za przykład innym regionom.

Koronawirus: jakie były skutki zniesienia ograniczeń na Hokkaido?

Decyzja o zniesieniu ograniczeń okazała się pochopna. W Hokkaido uderzyła druga fala pandemii, która doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby chorych na COVID-19. Według ustaleń BBC żaden z mieszkańców wyspy nie zaraził się od osoby powracającej zza granicy lub spoza regionu.

Zobacz także: Zobacz też: Japonia. Wprowadzili stan wyjątkowy. Niedługo władza pójdzie o krok dalej

Jak podaje "Time" po 26 dniach władze Hokkaido ponownie nałożyły ograniczenia. Szkoły znowu zostały zamknięte, a mieszkańcy otrzymali polecenie, by powstrzymać się od wieczornych wyjść oraz wizyt w barach i restauracjach. Doktor Kiyoshi Nagase, prezes Stowarzyszenia Medycznego Hokkaido, który koordynował akcją, wyraził żal, że w ogóle doszło do pierwszego zniesienia blokady.

Na temat wydarzeń na wyspie zabrał głos Kazuto Suzuki. Wicedziekan ds. polityki międzynarodowej na Uniwersytecie Hokkaido przypomniał sytuację panującą w Stanach Zjednoczonych i ostrzegł Amerykanów przed popełnieniem błędów Japończyków.

Hokkaido reprezentuje na przykład, że to, co się dzieje w USA w związku z otwarciem stanów przez poszczególnych gubernatorów, jest bardzo niebezpieczne. Oczywiście nie można zablokować ruchu międzystanowego, ale należy wprowadzić kontrole – powiedział Kazuto Suzuki w wywiadzie dla "Time".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić