Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Ostrzeżenie WHO. Padają wielkie liczby

54

Przedstawiciele WHO podzielili się swoimi przewidywaniami odnośnie rozprzestrzeniania się COVID-19 w Afryce. Szacują, że w ciągu najbliższego roku na całym kontynencie może umrzeć prawie 200 tysięcy osób.

Pandemia COVID-19 może trwać w Afryce nawet kilka lat
Pandemia COVID-19 może trwać w Afryce nawet kilka lat (Getty Images)

Specjaliści z WHO obawiają się, że koronawirus może być obecny w Afryce nawet przez kilka lat. Jak oszacowali, przed upływem pół roku COVID-19 zarazi się nawet 10 milionów ludzi. Zaznaczają jednak, że scenariusze rozprzestrzeniania się pandemii mogą różnić się w zależności od działań, jakie podejmą rządy danych państw.

Koronawirus w Afryce. Prognozy WHO

Jak podaje "TGuardian", nawet po upływie roku w Afryce dalej będzie trwała epidemia. WHO szacuje, że jeśli środki zapobiegawcze nie odniosą skutku, COVID-19 zarazi się od 29 milionów do 44 milionów ludzi. Takiemu wezwaniu nie byłaby w stanie sprostać opieka medyczna w większości państw na kontynencie. Statystycznie na każdy milion zarażonych przypada zaledwie dziewięć łóżek na oddziale intensywnej terapii.

Chociaż COVID-19 prawdopodobnie nie rozprzestrzeni się w Afryce tak gwałtownie, jak w innych częściach świata, [...] może stać się stałym elementem życia przez następne kilka lat, chyba że regionalne rządy podejmą aktywne działania. Musimy testować, śledzić, izolować i leczyć – wyjaśnił w rozmowie z "Guardianem" dr Matshidiso Moeti, dyrektor ds. Afryki w Światowej Organizacji Zdrowia.

Ustalenia powstały po zbadaniu sytuacji w 47 państwach afrykańskich o łącznym miliardzie populacji. Dr Matshidiso Moeti obawia się, że jeśli ich rządy nie podejmą stanowczych działań, za cztery do sześciu tygodni na kontynencie nastąpi szczyt pandemii.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Biegacze z Afryki zdominują igrzyska? "Nadal mogą normalnie trenować na wysokościach"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić