HNM| 
aktualizacja 

Koronawirus rujnuje psychikę? Rośnie liczba samobójstw. Te liczby przerażają

13

W Japonii rośnie liczba samobójstw. W kraju tym odsetek samobójców od zawsze był bardzo duży, jednak w ostatnich miesiącach odnotowano szczególną tendencję. Przyczyną pośrednio jest pandemia koronawirusa.

Koronawirus rujnuje psychikę? Rośnie liczba samobójstw. Te liczby przerażają
Liczba samobójstw w Japonii dramatycznie rośnie. (Getty Images, Tomohiro Ohsumi)

Dane, które podało CNN, zdumiewają i napawają pesymizmem. Według CNN w ciągu jednego miesiąca, a zebrano statystyki z października, liczba samobójstw w Japonii przekroczyła 2,2 tys.

Najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to, że eksperci podejrzewają w przyszłości wzrost samobójstw na całym świecie z powodu pandemii koronawirusa. Na razie dotyczy on m.in. Japonii, a także zauważalny jest w innych państwach na wschodzie, jednak wkrótce może dotknąć ludzi także w Europie - w tym w Polsce.

Jednak również mężczyźni stanowią niemały odsetek samobójców. Co najbardziej wstrząsające - koronawirus rujnuje także psychikę młodych ludzi.

W Japonii samobójstwo popełniają głównie kobiety. Jednak również mężczyźni stanowią niemały odsetek samobójców. Co najbardziej wstrząsające - koronawirus rujnuje także psychikę młodych ludzi.

Gdy zestawimy to z koronawirusem, to okaże się, że jest to liczba większa, niż liczba zgonów z powodu COVID-19 w ciągu całego roku w Japonii. Ten stan rzeczy bardzo dziwi profesora z Waseda University w Tokio, który zdecydował się skomentować zgromadzone dane w rozmowie z CNN.

W Japonii nie było nawet lockdownu. COVID-19 nieznacznie wpłynął na Japonię, w porównaniu z innymi krajami. Pomimo tego wzrost samobójstw jest znaczący - mówi w rozmowie z CNN prof. Michiko Ueda.

Co jednak jest przyczyną samobójstw? Okazuje się, że w dużej mierze są to kłopoty finansowe spowodowane przez pandemię koronawirusa. Gros ludzi utraciło pracę. Wielu z nich potraciło całe majątki, ponieważ upadły ich firmy. Wielu Japończyków żyje w ciągłym lęku, martwiąc się o to, co przyniesie przyszłość. Ta maluje im się wyłącznie w szarych barwach.

Ponadto, co zawsze było problemem Japonii, ale co pandemia jeszcze nasiliła, Japończykom doskwiera potworna samotność. Teraz kiedy kontakty społeczne zostały ograniczone, samotność odczuwają jeszcze bardziej. Z ww. powodów Japończycy decydują się na targnięcie się na swoje życie, choć, jak podkreślają eksperci, wyjść z sytuacji jest wiele, jednak Japończycy z jakichś powodów rzadko sięgają po fachową pomoc.

Samobójstwo. Depresja. Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer: 800 70 2222. Jest to numer całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać ze specjalnego czatu, a listę miejsc, w których zawsze możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić