o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Robert Czykiel
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister podał prawdopodobny termin

47
Podziel się

Niebawem szkoły mogą być znowu otwarte, ale w ograniczonym stopniu. Rząd planuje zrobić wyjątek dla klas 1-3, które wznowiłyby tradycyjną naukę w ostatnim miesiącu rok szkolnego.

Koronawirus w Polsce. Kiedy dzieci wrócą do szkoły?
Koronawirus w Polsce. Kiedy dzieci wrócą do szkoły? (Pixabay)
bDIrlPKJ

Od 6 maja znowu mogą być otwarte żłobki i przedszkola, choć z wieloma obostrzeniami. Wiele samorządów jednak na to się nie zgadza, więc jest ryzyko, że niektórzy rodzice nie będą mogli oddać swoich dzieci pod opiekę. Nadal też nie wiadomo, co ze szkołami.

Koronawirus w Polsce. Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Na razie wszystkie szkoły są zamknięte do 24 maja. Rząd jednak cały czas pracuje nad planem wznowienia tradycyjnego nauczania. Pojawiały się plotki, że dzieci wrócą do szkół najwcześniej we wrześniu. Jest jednak szansa, że nastąpi to wcześniej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej obserwuje sytuację w Polsce. Najpóźniej za trzy tygodnie zapadnie ostateczna decyzja, ale niektórzy uczniowie mogą wznowić tradycyjną naukę jeszcze w tym roku szkolnym.

bDIrlPKL

Różne warianty rozważamy, trudno teraz powiedzieć jak to będzie wyglądało. Za dwa, trzy tygodniu będziemy mieć więcej danych i będzie można podjąć decyzję. Być może w końcu maja zdecydujemy się na otwarcie opieki także w klasach młodszych 1-3 - mówił minister Dariusz Piontkowski w "Sygnałach Dnia".

Co ze starszymi klasami? Minister nie wykluczył, że one także wrócą do szkół. Na ostateczne decyzje trzeba jednak jeszcze poczekać. Na razie sytuacja epidemiczna w Polsce jest stabilna i jeżeli tak się utrzyma, to dokończenie roku szkolnego i odejście od nauczania zdalnego stanie się faktem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDIrlPKR

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDIrlPLm
KOMENTARZE
(47)
Uczeń klasy 8
10 miesięcy temu
Chciałbym się odnieść do tej sprawy. Jestem uczniem klasy 8 i przez cały rok szkolny żyłem i żyje w strachu czy dobrze mi pójdą egzaminy? czy dostanę się do wymarzonej szkoły? czy wynik mnie zadowoli?. Obecnie nie wiem nawet czy będą te egzaminy i codziennie spędzam wiele godzin odrabiając lekcje które wysyłają nam nauczyciele. Musimy wchodzi na kilka stron internetowych dziennie bo nauczyciele nie potrafią się zdecydować gdzie mamy odrabiać zadania. Dodatkowo sam uczę się na egzaminy bo na pomoc nauczycieli nie mam co liczyć. Rozumiem rodziców którzy mają dzieci w 1-3 i mają ich zadania na głowie oraz prace ale to że dziecko zapomni odrobić zadania z przyrody czy z matematyki i ma na to dzień to pikuś przy tym gdzie codziennie muszę pisać jakieś referaty z wosu, polskiego, historii,chemii itd. i często dziennie wysyłam po 6-7 emaili do nauczycieli. Mam ciężki materiał bo to nie klasa 3 czy 4 tylko 8 i ciągle idziemy dalej i nauczyciele oczekują że wszystko będziemy umieć ale nie ma kto nam to wytłumaczyć i to nie jest problem mój, mojej klasy czy mojej szkoły tylko wszystkich szkół w polsce
Misia
10 miesięcy temu
Mieszkam w Irlandii. Rzad przedstawil bardzo rozsadny 5 etapowy plan wyjscia z obecnej sytuacji. Ostatni etap 10 sierpnia. Dzieci wracaja do szkol we wrzesniu. Najwazniejsze jest bezpieczenstwo dzieci.
Gość
10 miesięcy temu
Ludzie, zaczynają od najmłodszych klas, żeby rodzice mogli wrócić do pracy!
bDIrlPLn
mum
10 miesięcy temu
Zdalne nauczanie, przynajmniej w szkole moich dzieci, to farsa- wysyłanie poleceń przez e-dziennik z terminem odesłania wykonanej pracy. Jeżeli dziecko czegoś nie rozumie i nie ma kto mu w domu pomóc to "ma problem", dostaje "nb", które będzie mogło poprawić dopiero po powrocie do szkoły....Nb ma wartość do średniej tak jak ocena :1. Niektóre lekcje trzeba wykonać natychmiast po przysłaniu polecenia przez nauczyciela, jak ktoś ma w domu jeden komputer, czy jakieś zakłócenia to też ma nb... Poza tym niestety nie wielu nastolatków-chodzi mi o końcówkę szkoły podstawowej, jest na tyle dojrzałych, żeby sami siedzieli przed komputerem i uczyli się wszystkich przedmiotów, "lepiej jest pograć na kompie". Większym zagrożeniem jest/będzie plaga uzależnień od komputera itp.
nikt
10 miesięcy temu
Ten kto to wymyślił nie ma zielonego pojęcia jak wygląda szkoła. Akurat dzieci z klas 1-3 to najgorszy do upilnowania żywioł w szkole, szczególnie na przerwach. Mądrzejsze byłoby puszczenie uczniów przygotowujących się do egzaminu, żeby mogli ten ostatni czas ćwiczyć wspólnie z nauczycielem. Ale przecież tu nie chodzi o dobro dzieci tylko o to, by rodzice mogli iść do pracy..
Najnowsze komentarze (47)
Szkoła
9 miesięcy temu
Nie moge się doczekać szkoły
4 klasista
9 miesięcy temu
kiedy to sie skonczy ? wypusccie nas!!!!!
sosw
9 miesięcy temu
Ludzie, zaczynają od najmłodszych klas, żeby rodzice mogli wrócić do pracy!
./.
10 miesięcy temu
A więc chodzę do klasy 6 i wole siedzieć w domu niż wrócić do szkoły i trafić do szpitala na oddział zakaźny.
2 liceum
10 miesięcy temu
Moim zdaniem otwieranie szkół nie ma już sensu. Co z tego, że otworzą? W szkole odstęp minimum 2 metry? Nie realne wśród tyle uczniów ;) Mimo, że niektórzy mogą mieć mało osób w klasie, nie minimalizuje zagrożenia. Tak samo się spotyka osoby spoza klasy,a nie wiemy czy może nie przeszły wirusa? Do tego noszenie maseczek 8 h ? Mam się udusić? Mi jest ciężko to nosić do sklepu i do domu a co dopiero do szkoły! Poza tym jak mamy My- uczniowie czy nauczyciele mówić? No nie da się w maskach! Byśmy musieli krzyczeć żeby nas zrozumieli. Do szkoły rozsądnym wyborem byłoby wrócić we wrześniu :) Poza tym zaraz matury, egzaminy ósmych klas = kolejne wolne czyli jakieś 3 tygodnie szkoły ;) Jest sens? No nie ma !
Uczeń jakiś
10 miesięcy temu
CZEMU młodsze klasy 1-3 pierwsi idą do szkół...... JAK NIE OTWORZĄ TO 98PROCENT UCZNIÓW ZWARJUJUE ZWŁASZCZA JA
Rodzic
10 miesięcy temu
Według mnie wrcanie do szkoły niema sensu licbza zakażonych dzięki temu wzrośnie a także śmiertelności być może dzieci przechodzą to bezobjawowo ale mogą przenieść to swoim rodzicom lub dziadkom.
Ade
10 miesięcy temu
Ja moich dzieci na pewno tym roku szkolnym do szkoły już nie puszczę. Trzeba być mądrzejszym, skoro ci, co powinni, o naszym bezpieczeństwie myślą tylko w kategoriach odmrażania gospodarki.
bDIrlPLf
Mła
10 miesięcy temu
Wierz mi nauczyciele też mają dosyć tej sytuacji; roboty, której zwykle jest niemało, aktualnie dwa razy tyle.
2 liceum
10 miesięcy temu
Nie ma sensu żebyśmy wracali do szkół w czerwcu, skoro w tym czasie są matury i egzaminy, przez co większości nauczycieli nie będzie.
Nauczycielka
10 miesięcy temu
Polityka PIS-u rozkłada na łopatki. Z jednej strony zapowiada nadchodzącą falę zachorowań, z drugiej radośnie chce otworzyć szkoły. Z podziwu wyjść nie mogę! Jak oni sobie wyobrażają sytuację, w której - wciąż słysząc o zagrożeniu - uczniowie wrócą do szkół??? Jak okiełznać taki tłum?? Jak pracować tyle godzin dziennie w maskach i chociażby metr od siebie?? Jak w tych maskach mówić, a przecież praca nauczyciela głównie na przekazie ustnym się opiera?? Jak logistycznie zorganizować egzaminy - przecież na raty nie da się tego zrobić?? To, co wyczynia PIS, w głowie się nie mieści. Niech się zdecydują: albo zagrożenia nie ma, wówczas ściągamy maski i wracamy do normalności, albo wirus nam zagraża i szkoły pozostają zamknięte :>
XSukcesX
10 miesięcy temu
Czekaj, chwila... Większość szkół ma ławki dla 2 osób, tak? No. Odstęp między uczniami? Przy maksymalnym rozsunięciu, może no max 20 cm. A jak się to ma do obostrzeń rządu mówiących o 2-metrowym odstępie? Skoro mówili, że nawet po otwarciu szkół obostrzenia będą funkcjonowały, to otwarcie szkół nie może mieć miejsca. Co, może będziemy maseczki przez 8 godzin nosić? Nic z tych rzeczy panowie, większość ludzi z astmą (ja mam zaawansowaną) już po 5 lub nawet 2 minutach się dusi i muszą się inhalować. Ja co 5 minut nie mam zamiaru, bo przeciętna buteleczka ma 20 ml, A dawka 1 ml. Dodajmy do tego cenę. Chcecie nas z kasy opróżnić?
Yyyyyy
10 miesięcy temu
To szalenistwo w polsce zkorzdym dniem jest coraz wiecej horuch ludzi a otwieranie szkul w takim momecie to niebyspieszny pomysl.
liceum
10 miesięcy temu
w liceum to dobrze wygląda. nie wiem jak w podstawówkach. mamy wszystkie lekcje online zgodnie z planem i nikt nie nażeka a każdy się uczy
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić