Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Koronawirus w Polsce. Uwaga seniorzy. Nowe zalecenia dla osób starszych

32

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Trwają przygotowania do możliwej jesiennej fali koronawirusa. Pojawiły się więc nowe zalecenia dla osób starszych. Czego należy przestrzegać?

Koronawirus w Polsce. Uwaga seniorzy. Nowe zalecenia dla osób starszych
Koronawirus w Polsce. Osoby starsze są szczególnie narażone (Pixabay)

Koronawirus w Polsce. Nowe zalecenia dla osób starszych

Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych i tych obciążonych chorobami współistniejącymi, o mocno obniżonej odporności. Według statystyk, które podał Fakt.pl, w Polsce jest aż ponad 7 mln osób w wieku powyżej 65 lat. Ponadto, 90 proc. z nich jest obciążana różnymi chorobami.

Jesienią i zimą w Polsce może dojść do kolejnej fali koronawirusa. Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach wraz z innymi osobami sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. To właśnie w tym czasie osoby starsze powinny zachować szczególną ostrożność.

Koronawirus w Polsce. Nowe zalecenia dla osób starszych. Czego należy przestrzegać?

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w swoim raporcie na temat koronawirusa ("Zrozumieć Covid-19 opracowany przez zespół ds. Covid-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk") podają szereg zaleceń, do których powinny zastosować się osoby starsze. Czego należy przestrzegać?

  • Ograniczyć kontakty z innymi osobami, nawet z najbliższą rodziną.
  • Codziennie sprawdzać temperaturę i ciśnienie. Jeśli pojawiłaby się gorączka, problemy z oddychaniem, albo utrata smaku, należy jak najszybciej skontaktować się z sanepidem lub szpitalem.
  • Zaszczepić się przeciwko grypie i pneumokokom. W ten sposób ograniczy się ryzyko zachorowania na te niebezpieczne dla seniorów choroby.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić