o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Nowy pomysł rządu. Koniec z piecami w Polsce!

147
Podziel się

Według nowego projektu rządu w miastach do 2030 mają zostać zlikwidowane wszystkie piece grzewcze, a do 2040 piece znikną z całego kraju. Tylko... czy Polaków stać na takie zmiany?

Nowy pomysł rządu. Koniec z piecami w Polsce!
Koniec z piecami grzewczymi w Polsce - nowy plan rządu do 2040 r. (GETTY, NurPhoto)
bDXWpiHp
Największym źródłem smogu w Polsce jest niezmiennie tzw. niska emisja. Jej źródłem są przede wszystkim węgiel i drewno spalane w gospodarstwach domowych - mówi Magdalena Maj, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piece grzewcze w domach są w sporej części odpowiedzialne za niskie emisje. A to właśnie one są największą zmorą w walce o czyste powietrze. Swoją cegiełkę do zanieczyszczeń dokłada też transport i przemysł, jednak piece "brudzą" najbardziej.

Niestety powietrze w Polsce należy do bardziej zanieczyszczonych w Europie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE 37 leży w Polsce.

bDXWpiHr
Zobacz także: Zarobki po studiach. Niektórzy mają mniej niż najniższą krajową

Dlatego do 2030 roku piece mają zniknąć z miast, a do 2040 - już z całej Polski. Takie są założenia "Planu Energetycznego Polski do 2040" przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu.

bDXWpiHx
Plan może się wydawać ambitny, ale zauważmy, że wcześniej podobne założenia ogłosiły samorządy. Już w 12 z 16 województw mamy uchwały antysmogowe, które mają na celu poprawę jakości powietrza - mówił w rozmowie z money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Oprócz samorządów aktywnie w tym obszarze działają również miasta. Warszawa, Wrocław i Kraków dokładają mieszkańcom do wymiany pieców.

Siergiej dodaje, że w Polsce działa kilka innych programów dopłat do wymiany pieców i szeroko pojętej termomodernizacji. M.in. jest to program "Czyste powietrze". Chociaż tego sukcesem zdecydowanie nazwać nie można, bo w ciągu roku podpisano 131 tys. umów na wymianę pieców, a według Ministerstwa Klimatu wymienić należy... około 3 miliony pieców.

bDXWpiHy

Przy wymianie pieca można się też ubiegać o ulgę termomodernizacyjną oraz pieniądze z samorządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXWpiHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
Jestem
2 tyg. temu
Polacy powinni jako Naród wprowadzić ustawę o delegalizacje komunistów PiSPO ,W Polsce tylko Polacy Konfederacja i Polak na prezydenta
Kazik
3 miesiące temu
Zajmijcie się najpierw podwyżkami pensji Polaków to problem sam się rozwiąże
Kazik
3 miesiące temu
Zajmijcie się najpierw podwyżkami pensji Polaków to problem sam się rozwiąże
bDXWpiHT
bezbredni
5 miesięcy temu
Bzdury od specjalistów z grzejnikami zasilanymi ze zbiorczych ciepłowni. Sprowadzają 18mln ton ruskiego węgla brunatnego który wygląda jak kamienny. Jest nisko energetyczny więc jest spalany w dużych ilościach. Przy spalaniu daje rudy dym i emituje frakcję drobin które są szkodliwe dla płuc, ale również wszystkich powierzchni na których osiadają. Zaletą cena dla oszczędnych i biedaków 250zł za tonę. Polski który daje sadzę zgruloną w czarne kulki kosztuje 750-900zł za tonę.
kikolak
8 miesięcy temu
jestem za ale po co nam te dofinansowania????? Polska na geotermii stoi więc proponuję żeby rząd zamiast dofinansowywać wymianę kotłów na inne oraz dofinansowanie rydzyka zabrał się za wiercenie studni geotermalnych -będziemy mieli ciepło ,ciepłą wodę i tani prąd
Twój nik
8 miesięcy temu
Haha ale was ludzie piss robi w balona .beda musieli się ogrzewać prądem, a prąd to niby z czego jest ? Z węgla....
limberjack
8 miesięcy temu
to dlaczego ceny energii typu gaz i prąd idą cały czas w górę zamrozić na rozsądnym poziomie i niech ludzie zmieniaja kopciuchy ale w polsce to nie jest mozliwe bo z energii to jedna z większych puli w budżecie jest
Kazik
8 miesięcy temu
Mam nowy pomysł narodu, koniec z rządem,..
Włącz
8 miesięcy temu
Wprowadzili zakaz chdowli zwierząt na futerka za łapówę(każdy coś dostał) a teraz biorą się za likwidację kopalni pod pozorem smogu! Ja się pytam, kiedy się obudzimy i skończymy ze sprzedawaniem polski przez rzad i z tymi bandytami, bo chyba to najlepsza nazwa ?
emerytka
8 miesięcy temu
Od dziecka pamiętam jak ogrzewaliśmy domy węgłem i drewnem i smogu nie było teraz miliony samochodów ,latających samolotów i jest smog. Dajcie ludziom pieniądze lub obniżcie cenę gazu to ludzie zmienia ogrzewanie na gaz.
wojtek
8 miesięcy temu
..potrzeba , aby do 2021 ten rzad zniknal calkowicie i do 2022 , aby Unia EU pozostala tylko wspomnieniem....
jpg03
8 miesięcy temu
Zlikwidować p-lone ministerstwo głupich kroków i ministerstwo kluimatu, a przy okazji min sportu, min. oświaty i może jeszcze jakieś .... - i wtedy Polska będzie rosła w siłę, a ludzie będą wreszcie żyli dostatniej !
amam
8 miesięcy temu
To konieczność związana z wymuszania przez UE obniżenia emisji CO2.
bDXWpiHL
Bob
8 miesięcy temu
Jak rząd da na wymianę pieca to zmieniam.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić