aktualizacja 

Kościół ma problem. 80 proc. we Wrocławiu zrezygnowało

1763

Uczniowie wrocławskich szkół średnich masowo wypisują się z lekcji religii. W całym mieście na zajęcia z tego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych nie chodzi ponad 80 procent wszystkich uczniów. To rekord w skali kraju.

Kościół ma problem. 80 proc. we Wrocławiu zrezygnowało
W polskich szkołach brakuje katechetów (DPA, PAP, Pascal Deloche)

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, niespełna połowa (48 procent) polskiego społeczeństwa pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego w Polsce. Wyraźnie negatywny stosunek do tej instytucji ma 40 procent, a pozostali wstrzymują się od opinii.

Rekord we Wrocławiu. 80 procent uczniów szkół ponadpodstawowych rezygnuje z religii

Inaczej jednak wygląda to w przypadku osób młodych, co pokazuje częste wypisywanie się z lekcji religii. Rekord odnotowano we Wrocławiu, gdzie 80 procent uczniów szkół ponadpodstawowych nie chodzi na ten przedmiot.

Jak wygląda sytuacja w przypadku szkół podstawowych w stolicy Dolnego Śląska? W obecnym roku szkolnym na ten dodatkowy przedmiot prowadzony przez księży, siostry zakonne bądź katechetów zapisanych było 63,74 procent uczniów szkół podstawowych.

Rodzice zapisują dziecko na religię do czasu przystąpienia do pierwszej komunii świętej, a potem je wypisują. Jednak młodsze rodzeństwo takiego dziecka również jest zapisywane na religię. Po komunii świętej, podobnie jak starszy brat czy siostra, jest wypisywane - zauważa ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Problem jednak jest nieco szerszy, co pokazują przykłady z innych miast. Z powodu niskiej frekwencji na lekcjach religii, szczecińscy radni rozważają wyprowadzenie religii ze szkół, a coraz większy odsetek rezygnującej z zajęć z religii młodzieży w Krakowie skłonił Barbarę Nowak małopolską kurator do bezpośrednich nacisków.

Od lat proszę dyrektorów, by lekcje religii nie odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie. To nie jest w porządku. To jest sygnał, zachęta dla młodych ludzi, by na nie nie chodzili - mówiła małopolska kurator.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pozycja Kościoła w Polsce słabnie? "Pewne drogi się rozchodzą"

Jej opinie spotkały się jednak z szybką reakcją Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, według autorów raportu: "w znacznej mierze dobrze o działalności Kościoła katolickiego wypowiadają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i ankietowani mający prawicowe poglądy".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić