Chcą zakazu spowiadania dzieci. Do Sejmu wpłynie petycja

694

Spowiedź dzieci przed 16 rokiem życia powinna być zakazana, przekonuje Rafał Betlejewski, polski performer i autor książek od lat walczący z Kościołem katolickim. Jego zdaniem, zmuszanie dzieci do mówienia o swoich grzechach obcym mężczyznom to przemoc. Petycję w tej sprawie zamierza skierować do Sejmu.

Chcą zakazu spowiadania dzieci. Do Sejmu wpłynie petycja
Performer i pisarz proponuje zakaz spowiadania dzieci przed 16 rokiem życia (Facebook, Pixabay, Pixabay, Rafał Betlejewski)

O przygotowaniu petycji Rafał Betlejewski poinformował na swoim profilu na Facebooku. Przekonuje w nim swoich fanów i fanki, że przyjęta forma spowiedzi dla nieletnich jest nadużyciem i tłumaczy, dlaczego warto poprzeć jego pomysł.

Jeśli dorosły człowiek chce się upokarzać przed księdzem i opowiadać mu, jak się dotyka w miejscach intymnych - jego/jej sprawa. Ale dzieci przed tym uchrońmy! - tłumaczy performer i autor książki "365 lekcji religii dla całej rodziny, która chce się wyzwolić"

W petycji jej autor domaga się inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby procederu spowiadania nieletnich poniżej 16 roku życia przez dorosłych mężczyzn, bez udziału opiekunów, rodziców. Dlaczego? Bo zdaniem Betlejewskiego:

Spowiedź jest formą psychicznej przemocy. Jest ingerencją w intymny świat dziecka, prowadzoną w autorytecie "Boga", przy nacisku ze strony rodzin, szkoły i otoczenia. Spowiedź jest wychowaniem do posłuszeństwa, emocjonalnym uzależnieniem od silniejszego - uczy postaw bezradności, wzbudza poczucie winy za sam fakt, że się istnieje. Jest także polem nadużyć seksualnych i molestowania psychicznego.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dalej autor wskazuje, że doświadczenie spowiedzi jest doświadczeniem upokorzenia, strachu, przemocy w imię najwyższych autorytetów: Boga i Kościoła. "Odbywa się w postawie klęczącej, w przymusie mówienia wszystkiego, w oczekiwaniu wyznawania intymnych tajemnic" - zauważa.

Pod postem Betlejewskiego nie brakuje głosów wsparcia tego pomysłu od obserwujących go internautów i internautek. Niektórzy wspominają stres przed pierwsza komunią jako powód odejścia od tej instytucji w dorosłym życiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w Kościele. Kary również dla wiernych?

Inni wskazują na rolę rodziców i ich bezrefleksyjne podejście. "Dziecięce lęki pozostają potem na zawsze, bo zwykłe rozwojowe rzeczy urastają do rangi grzechu i stają się wstydliwe. Nawet jak nie przeżyło się w dzieciństwie traumy spowiedzi, to sam przekaz i zjawisko "grzechu" każe się podświadomie wstydzić z powodu dojrzewania" - zauważa jedna z komentujących osób.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić