Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

"Kościół utrzymuje państwo". Ksiądz wywołał burzę

536

Po zmianie władzy w Polsce rozpoczęła się zażarta debata na temat finansowania Kościoła katolickiego z budżetu państwa. Jedną z kwestii budzących emocje jest Fundusz Kościelny, który w 2024 roku wyniesie rekordowe 257 milionów złotych. Ksiądz Janusz Chyła, proboszcz parafii w Chojnicach, chętnie zabiera głos w ważnych sprawach na X. Jego słowa na temat utrzymywania Kościoła wywołały burzę.

"Kościół utrzymuje państwo". Ksiądz wywołał burzę
Ksiądz - zdjęcie poglądowe (Getty Images, Pawel Horosiewicz)

Polskie państwo finansuje Kościół katolicki na kilka sposobów. Jednym z nich są wynagrodzenia dla katechetów, księży i zakonników uczących religii w szkołach. Pieniądze z budżetu idą także na finansowanie związanych z Kościołem uczelni, szkół, szpitali czy sierocińców.

Jedną z form wsparcia Kościoła katolickiego jest tzw. Fundusz Kościelny, istniejący ponad 70 lat. Jak przypomina money.pl, był on początkowo rekompensatą dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. W 2024 roku, zgodnie z zapisami zamieszczonymi jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego, wyniesie on 257 milionów złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nietypowe sytuacje po kolędzie. Ksiądz ujawnia

Fundusz Kościelny jest w całości pokryty ze środków budżetu państwa. Pieniądze z niego są przeznaczone na dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Niegdyś służyły głównie jako pomoc materialna dla księży, dotacje na wydatki osobowe i administracyjno-materialne czy środki na odbudowę świątyni.

Koalicja Obywatelska zapowiadała likwidację Funduszu Kościelnego, ale wiadomo, że w przyszłym roku nadal będzie on funkcjonował.

Ksiądz o finansowaniu Kościoła z budżetu państwa

Ksiądz Janusz Chyła prowadzi profil na platformie X. Duchowny jest proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Chojnicach. W jednym ze swoich ostatnich wpisów poruszył sprawę finansowania Kościoła z budżetu.

To nie państwo utrzymuje Kościół, ale Kościół, który tworzą ochrzczeni, utrzymuje państwo - napisał na X.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Duchowny prawdopodobnie traktuje w tym przypadku Kościół jako wspólnotę ludzi, a więc także i podatników, którzy ponoszą na swoich barkach koszt utrzymywania państwa. Wedle Spisu Powszechnego z 2021 roku jest ich w Polsce 27,1 miliona, czyli 71,3 proc. populacji.

Wpis księdza wywołał jednak burzę na X. Pojawiło się pod nim kilkaset komentarzy. "Ten tekst to dobry powód aby odciąć Was pijawki kościelne od państwowej, czyli naszej kasy. Basta! Czas ukrócić to kolejne Bizancjum", "No powiem szczerze że ksiądz odleciał. Peron odjechał z całą stacją. Naprawdę obce wam są pojęcia pokory, umiaru i skromności", "Niezła koncepcja, szczególnie, że jako niemowlę nie miał na to żadnego wpływu. Januszu, te zaklęcia już nie działają, zblatowanie kk z PiS też wam nie pomogło" - piszą internauci.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić