o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Ksiądz o Polakach za granicą: "Idą na całość"

272
Podziel się

Ksiądz Wojciech Mozdyniewicz w rozmowie z KAI opowiedział o Polakach, którzy przebywają za granicą. Duchowny wyznał, że na pierwszy rzut oka widać "zakorzenione wartości", ale także "polskie wady". Docenił jednak zaangażowanie i wiarę rodaków.

Ksiądz o Polakach za granicą: "Idą na całość"
Ksiądz wyjechał do Wielkiej Brytanii.
bEEDSKqd

Ksiądz Wojciech Mozdyniewicz pochodzi z Nowego Targu. Od 2016 r. pełni posługę w Wielkiej Brytanii, ponieważ zauważył potrzebę pracy rodaków. Obecnie zajmuję się parafią, w której skład wchodzą trzy miasta na południowy wschód od Londynu.

"Polskie wady"

Obecnie w Wielkiej Brytanii jest około 10 procent katolików. Parafie są otwarte dla wszystkich emigrantów i często należą do nich osoby z wielu różnych narodowości.

bEEDSKqf
Moja parafia obejmuje trzy miasta. Nie mamy swoich kościołów. Korzystam z kościołów angielskich. Nie ma też plebanii. Mieszkam w wynajętym mieszkaniu na osiedlu. Co tydzień jadę do poszczególnych miast, gdzie sprawuję Msze święte, spowiadam, prowadzę katechezy. Moja praca to także przygotowanie do sakramentów: Komunii świętej, bierzmowania, małżeństwa. Ponadto spotkania modlitewne. Służę także tym, którzy potrzebują rozmowy czy pomocy - opowiadał ks. Wojciech w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Ksiądz dodaje, że polskie wspólnoty w Anglii są małymi grupami, przez co uwydatniają się wszystkie cechy, również te negatywne. "Z jednej strony nasze polskie wady, jak chociażby niezdrowe ambicje i kłótliwość mają w małej społeczności dużą siłę rażenia. Z drugiej jednak bycie w parafii to okazja, aby poznać i przyjąć innych, pomóc im, odkryć i cieszyć się tym, co naprawdę dobre" - mówił ks. Wojciech.

bEEDSKql

Duchowny dodał, że Polacy nie doceniają dostępności do wiary, jaką mają w Polsce. W kraju jest wiele kościołów, mszy i aktywności, w których mogą brać udział. W Wielkiej Brytanii wszystko jest utrudnione, o czym można się przekonać dopiero po przeprowadzce.

W Polsce mamy więcej możliwości i wszystko jest "pod nosem". Zwłaszcza gdy ktoś żyje w większym mieście. Czasem jest tak, że ktoś tego w Polsce nie doceniał. Przyjechał do Anglii i nagle okazało się, że do kościoła musi dojechać, na spowiedź musi się umówić, ponieważ było zbyt wielu chętnych i nie zdążył, nie ma otwartego kościoła, aby mógł przyjść na adorację, brakuje też osób, które myślą podobnie, brakuje wspólnoty, w której mógłby dojrzewać w wierze - powiedział duchowny.

Zdaniem księdza są także wielkie "plusy" Polaków praktykujących w jego parafii. Są osoby, które "idą na całość" i mają rodziny, które wychowują w wierze, biorą udział w nabożeństwach i kierują się chrześcijańskimi wartościami.

Zobacz także: Pierwszy raport komisji ds. pedofilii. Ks. Isakowicz-Zaleski: Zaniedbania są wieloletnie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEDSKqG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(272)
fan
2 miesiące temu
taca w funtach jest lepsza niż w złotówkach
Opolanla
2 miesiące temu
Ksiądz ładnie zaznaczył nie ma plebani wynajmuje mieszkanie musi dojechać do kością i ma trzy miasta do obsługi, jest zadoeolony bo służy a te nasze brakoroby plebani pod nosem kościoła, do tego merc bo palant nie pujdzie pieszo kuchareczki i dzieci dla zabawy
Chrzescijanin
2 miesiące temu
10% katolików? O 10%za dużo!
bEEDSKqH
Wiki
2 miesiące temu
Ważna jest nauka i wiedza. Wszelkie religie nimi nie są. Na świecie jest 4000 bogów i każdy ziemski posłaniec tychże bogów wykorzystują ciemnotę wiernych, aby się wzbogacić. Bogowie! Dajcie ludziom żyć!
Nick
2 miesiące temu
Księża mają geny watykańskie a nie polskie.A przecież tu jest Polska a nie Watykan ,co ta mafia tu szuka.
dziad
2 miesiące temu
Czy ktoś zna księdza żeby wierzył w boga ,bo ja takiego nieznam
Polan
2 miesiące temu
Ten ksiądz ma więcej genów watykańskich niź polskich
Magda
2 miesiące temu
Tyle powiem Ludzie opamiętajcie się ,wydaje mi się że już szatan rządzi światem,przykro czytać co wy wpisujecie.Kiedys czeba stanąć przed Panem Bogiem .Bez Boga ani do proga.
Sheriff
2 miesiące temu
Wniosek z artykułu jest taki, że każda grupa ludzi, jeśli bardzo chce to może zorganizować się wszędzie. Brawo, że są księża pomocni wiernym, bez takiej posługi nie byłoby możliwości przyjęcia wielu sakramentów świętych,a Msza Święta, a komunia?
Szczęść Boże!
2 miesiące temu
Nie od razu Kraków zbudowano.Bedą i koscioly,kapliczki i pewnie jakieś grupy się wytworzą.Wszystko przytrze się z czasem Jak w Niemczech- polski ruch jest b.prężny.Nie tak wiele czasu uplynęlo.Ale to prawda- dobre docenia się po czasie.
Leszek
2 miesiące temu
To prawda, iż w Polsce nie jest jeszcze tak źle jednakże zauważyć należy że są już takie sytuacje w niektórych naszych kościołach że gorliwość niektórych parafian jest wysoce " temperowania" aby tylko przypodobać się tym którym to nie odpowiada! Zapomina diet o tym iż bardziej należy przypodobać się Panu Bogu aniżeli ludziom. Jednak się o tym zapomina i to jest przykre.
z Polski
2 miesiące temu
Nareszcie jakas dobra wiadomosc dzisiaj!Bóg zapłać i gorące Szczęść Boże drogiemu kaplanowi!
tak trzymac!
2 miesiące temu
Bóg zapłać za posługę.10% wobec wątłej wiary protestantow to prawie jak 50%.Biorac pod uwagę,ilu tam muzułmanów- to niedlugo nie będzie trzeba kościołów tam budować- pewnie odkupimy te obecne.I dobrze,nie pójdą na meczety.Plewy odpadają a ziarno zostaje.Tak trzymać,kochani w Anglii!
bEEDSKqz
tak trzymac!
2 miesiące temu
Bóg zapłać za posługę.10% wobec wątłej wiary protestantow to prawie jak 50%.Biorac pod uwagę,ilu tam muzułmanów- to niedlugo nie będzie trzeba kościołów tam budować- pewnie odkupimy te obecne.I dobrze,nie pójdą na meczety.Plewy odpadająąziarno zostaje.Tak trzymać,kochani w Anglii!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić