Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Kupili obraz na giełdzie staroci. Gdy poznali wyniki ekspertyzy, wpadli autem do rowu

15
Podziel się:

30-latek ze wschodu Polski wpadł autem do rowu, kiedy dowiedział się, że posiadany przez niego obraz Chopina jest autentyczny. Właściciel kupił zniszczony portret od swojego wujka za 200 złotych.

Kupili obraz na giełdzie staroci. Gdy poznali wyniki ekspertyzy, wpadli autem do rowu
Obraz Chopina okazał się po wielu latach autentyczny (Wikimedia Commons, Facebook)

Szczegóły niesamowitej historii opisał portal podroze.onet.pl. Pan Maciej nabył za 200 złotych od swojego wujka stary i zniszczony portret Fryderyka Chopina. Ojciec chrzestny 30-latka zakupił go za kilkadziesiąt złotych 28 lat wcześniej na giełdzie staroci pod Lublinem. Przez wiele lat wisiał w domu i stał się jego zapomnianym elementem. Niewielki obraz musiał jednak zmienić właściciela ze względu na życiową konieczność dotychczasowego właściciela.

Pan Maciej postanowił oddać obraz do ekspertyzy. 30-letni właściciel firmy eventowej chciał sprawdzić, czy portret kompozytora jest coś wart i czy kryje jakąś historię. Zniszczone płótno trafiło w ręce eksperta z Bydgoszczy, który poddał go kilkumiesięcznej analizie. Nie wiadomo kto jest autorem dzieła, ani skąd znalazło się na targu staroci. Zdaniem prof. Dariusza Markowskiego obraz mógł zostać skradziony wiele lat temu. Świadczyć o tym miałby ślad po jego wycięciu z ramy. Ponadto specjalista stwierdził, że portret musiał dużo przejść i określił jego stan jako agonalny. Czas jego powstania określono na lata 40. XIX w.

Ten obraz sporo przeszedł, to była moja pierwsza myśl. Właściwie trafił w moje ręce w stanie agonalnym. Musiał być trzymany w złych warunkach, prawdopodobnie został zalany przez wodę. Stan zachowania poszczególnych warstw budowy, stopień zniszczeń (utlenienie płótna), spękania warstwy malarskiej pozwalają datować dzieło na lata 40. XIX wieku - powiedział portalowi onet.pl prof. Dariusz Markowski.

Zły stan dzieła był jedyną złą informacją od eksperta. Okazało się bowiem, że portret jest oryginalny i jest jednym z nielicznych wykonanych za życia kompozytora. Chopin został namalowany w trakcie ciężkiej choroby, o czym może świadczyć jego szczupłość. Prof. Markowski podkreśla, że zazwyczaj wygląd artysty jest idealizowany na obrazach. Okoliczności te czynią portret z giełdy staroci wyjątkowym i jest rzadkością zarówno na rynku sztuki jak i w zbiorach muzealnych.

Nieliczne portrety Chopina są na ogół idealizowane, na tym portrecie natomiast widać szczupłego, schorowanego człowieka. Kompozytor nie jest tu "piękny", został pokazany w naturalistyczny sposób. Obraz z wizerunkiem Chopina, który zakładam powstał za jego życia, jest rzadkością zarówno na rynku sztuki jak i w zbiorach muzealnych - przyznał ekspert.

Wpadli autem do rowu

Na wieść o autentyczności obrazu pan Maciej był zachwycony. Pech chciał, że prowadził w tym momencie samochód i z wrażenia wpadł nim do rowu. Wraz z nim w pojeździe podróżował jego wujek. Na szczęście żaden z nich nie ucierpiał. Dzieło wróciło do właściciela i zostało schowane w bankowym sejfie. 30 września obejrzała je Bożena Schmid-Adamczyk, kustosz muzeum Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce, członek Société Historique et Littéraire w Paryżu. Wartość materialna portretu może być gigantyczna, gdyż to prawdziwy unikat.

Ze względu na fakt, że jest bardzo mało portretów Chopina, namalowanych za jego życia, obraz ma duże znaczenie historyczne i stąd wysoka może być jego wartość materialna. W ocenie wartości obrazu przydatna może być kwota sprzedanego w dniu 30 października 2019 przez Dom Aukcyjny Christie's na aukcji w Paryżu portretu, nie sygnowanego, przypisany włoskiemu malarzowi Giambettino Cignaroliemu, przedstawiającego nastoletniego Wolfganga Amadeusza Mozarta, jego wartość szacowano na kwotę od 800 tys. do 1,2 mln euro. Obraz został sprzedany za 4,4 miliona euro - napisano w wynikach ekspertyzy.
Zobacz także: Kąśliwa reakcja Arłukowicza na słowa europosłanki PiS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
adik
12 miesięcy temu
Wujek pozbył się kłopotu? a morze będzie go miał.
Polak
12 miesięcy temu
Lewica zapewne zmusi go do oddania obrazu do muzeum za grosze tak jak ma to w naturze
wujek17
12 miesięcy temu
Autem do rowu hahaha
Rowernik
12 miesięcy temu
Widziałem zdjęcie Chopina, dlatego twierdzę że i ten obraz jest idealizowany. Odsyłam do fotografii Chopina, robi wielkie wrażenie
Maria
12 miesięcy temu
chico widzę, że preferujesz CIEMNOGRÓD. Proponuję temat łatwiejszy i bardziej zrozumiały np. gotowanie ziemniaków.
Tomasz
12 miesięcy temu
Obraz Chopina - to znaczy, że Chopin go malował, czy że jest jego włacicielem, czy że go przestawia?
chico
12 miesięcy temu
Kogo wezwali do odnalezionego obrazu Claude`a Monet Plaża w Pourville z Muzeum Narodowego w Poznaniu ?? Profesora Markowskiego :) Wstyd to komentarze pani Mario trzeba się cieszyć i podziwiać o gustach sie nie dyskutuje . Dla jednego to arcydzieło dla drugie destrukt każdy może wyrażać opinie ale jakąś klasę trzeba umieć zachować.
chico
12 miesięcy temu
Zazdrość ludzka nie zna granic.. to takie Polskie wylewać i oceniać wszystkich. Zamiast się cieszyć to ból dupy.Pani Maria czym może sie w zyciu pochwalic ?? Pokora pokora pokora
Maria
12 miesięcy temu
Profesor nie jest historykiem sztuki, więc ile tak ekspertyza jest warta??? Obraz wygląda koszmarnie... to jest profanacja wizerunku Fryderyka Chopina. Polecam portret Chopina namalowany przez Stattlera panie Profesore. Wstyd!!!!
tlen
12 miesięcy temu
JALI EKSPERT TAKI OBRAZ
tlen
12 miesięcy temu
TAKI OBRAZ JAKI EKSPERT
hehehehehehe
12 miesięcy temu
oryginalny obraz nieznanego malarza - ubawiłem się... :)))))))
Absolwent ASP
12 miesięcy temu
Skończyłem Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obejrzałem mnóstwo wystaw i poznałem wielu artystów. Zawsze dziwiły mnie kwoty za jakie te obrazy zostają sprzedawane i coś wam powiem... nie wiem jak to było kiedyś, ale dziś kręci się na tym lody tzn pierze się brudne pieniądze, bo na sztuce jest to zrobić najłatwiej. Gdybym sprzedał Fiata 126 p za np 5 milionów złotych to od razu mam na karku skarbówkę. Jeśli jednak sprzedam obraz to wszystko dzieje się legalnie. Teraz rozumiecie?
Zbulwersowana...
12 miesięcy temu
Dalczego nie trafił do polskiego muzeum?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić