Kwaśniewski ujawnił, co usłyszał od Putina w 2002 r. "Nie miałem złudzeń"

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu ukraińskiej agencji Ukrinform. - Putin popełnił historyczny błąd, rozpoczynając wojnę na pełną skalę na Ukrainie, a Rosja zapłaci za to ogromną cenę - stwierdził polityk. Nadmienił też, że "pokojowe rozwiązanie problemu jest dziś całkowicie niemożliwe".

Kwaśniewski ujawnił, co usłyszał od Putina w 2002 r. "Nie miałem złudzeń"
Aleksander Kwaśniewski nie widzi na razie szans na pokój w Ukrainie (Agencja Wyborcza.pl, Tomasz Pietrzyk)

Aleksander Kwaśniewski wyznał w wywiadzie, że "nigdy nie miał złudzeń, że Putin chce mieć pod kontrolą całą Ukrainę". - Już w 2002 roku, podczas długiej rozmowy na Kremlu, powiedział, że jego strategicznym celem jest odbudowa wielkiej Rosji – stwierdził były prezydent.

Przyznam jednak szczerze: wydawało mi się, że Putin jest pragmatykiem i nie zaatakuje Ukrainy, bo wyglądałoby to na szaleństwo. Ale poszedł na to. Putin popełnił historyczny błąd, którego cena dla Rosji będzie ogromna - ocenił polityk w wywiadzie dla ukraińskiej agencji Ukrinform.

Według byłego polskiego prezydenta wojna w Ukrainie może być długa i wyczerpująca. Jak podkreśla polityk, Putin nie chce jej przegrać, zmieniał będzie jedynie nasilenie działań wojennych. Przyznał także, iż trudno mu sobie wyobrazić punkt zwrotny w wojnie, kiedy obie strony będą gotowe na ustępstwa i zasiądą do stołu negocjacyjnego.

Nie wierzę, że Putin jest gotowy na ustępstwa i powrót do sytuacji sprzed 24 lutego w warunkach, w których Rosja jest już obecna na południu. Jednocześnie nie wyobrażam sobie żadnego polityka ukraińskiego, który zacząłby mówić o jakichkolwiek ustępstwach terytorialnych wobec Rosji. Dlatego pokojowe rozwiązanie problemu jest dziś całkowicie niemożliwe – zaznaczył Kwaśniewski.

Według Kwaśniewskiego możliwe jest zamrożenie konfliktu w jakimś momencie, gdy obie strony konfliktu wyczerpią swe zasoby. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie.

Ale jeśli obie strony, zwłaszcza Rosjanie, uznają, że wyczerpali swoje siły i środki i potrzebują czasu na regenerację, to może być jakaś inicjatywa rozejmu. Biorąc pod uwagę wyczerpanie zasobów, możliwości, może to być również zaakceptowane przez stronę ukraińską. Ale wiemy, czym jest zamrożony konflikt. W takich warunkach trudno się rozwijać, mieć dalekosiężne plany, bo dziś konflikt jest zamrożony, a jutro można go odmrozić. Ze wszystkich scenariuszy ten wydaje się najbardziej prawdopodobny - ocenił były prezydent Polski.
Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić