aktualizacja 

Leśnicy pokazali niezwykłą roślinę. Rośnie nawet przy -20 stopniach

10

Leśnicy zauważyli w Bieszczadach epifitycznego wątrobowca. Jest to roślina, która rośnie przeważnie na drzewach i dla niej żaden mróz nie jest przeszkodą. Lubią podobne warunki jak mchy. Zdjęcie nietypowej rośliny udostępniły Lasy Państwowe.

Leśnicy pokazali niezwykłą roślinę. Rośnie nawet przy -20 stopniach
Epifityczny wątrobowiec na gładkiej korze bieszczadzkiego buka (Facebook)

Nietypową ciekawostkę przyrodniczą pokazali bieszczadzcy leśnicy na Facebooku. Jak opisują, na zdjęciu można zobaczyć epifityczny wątrobowiec — parzoch szerokolistny. Okazuje się, że roślina ta jest obecna w lesie nawet podczas potężnych mrozów.

Rosną na innych roślinach

Występuje ona na niektórych drzewach w górach. Na zdjęciu widać, że wątrobowiec rośnie na gładkiej korze bieszczadzkiego buka. Cechą charakterystyczną tych roślin jest to, że powstają na innych roślinach.

Jak informują leśnicy, bywają nimi glony, wątrobowce, mchy, paprotniki i rośliny nasienne. Szczególnie obficie występują w wilgotnych lasach w łagodniejszym klimacie. Ponadto, jak dodają inni miłośnicy roślin, ten typ wątrobowca preferuje jasną i cienką korowinę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Lubią podobne warunki jak mchy

Wątrobowce – rośliny spokrewnione z mchami (należą one do tej samej gromady – Mszaki), które lubią podobne warunki jak mchy i najlepiej rozwijają się na żyznym, wilgotnym podłożu w miejscach lekko zacienionych.

Wątrobowce to liczna grupa roślin licząca około 8 tysięcy gatunków. Duża wilgotność powietrza i podłoża oraz różnorodność siedlisk to najważniejsze czynniki wpływające na szybki rozwój wątrobowców. W krótkim czasie mogą one porastać sporą część powierzchni gleby, konkurując z roślinami ozdobnymi.

Zobacz także: Nowa Polska Stacja Antarktyczna. Niezwykły projekt w najbardziej niedostępnym miejscu na świecie
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić