aktualizacja 

Leśnicy pokazali niezwykłą roślinę. Rośnie nawet przy -20 stopniach

10

Leśnicy zauważyli w Bieszczadach epifitycznego wątrobowca. Jest to roślina, która rośnie przeważnie na drzewach i dla niej żaden mróz nie jest przeszkodą. Lubią podobne warunki jak mchy. Zdjęcie nietypowej rośliny udostępniły Lasy Państwowe.

Leśnicy pokazali niezwykłą roślinę. Rośnie nawet przy -20 stopniach
Epifityczny wątrobowiec na gładkiej korze bieszczadzkiego buka (Facebook)

Nietypową ciekawostkę przyrodniczą pokazali bieszczadzcy leśnicy na Facebooku. Jak opisują, na zdjęciu można zobaczyć epifityczny wątrobowiec — parzoch szerokolistny. Okazuje się, że roślina ta jest obecna w lesie nawet podczas potężnych mrozów.

Rosną na innych roślinach

Występuje ona na niektórych drzewach w górach. Na zdjęciu widać, że wątrobowiec rośnie na gładkiej korze bieszczadzkiego buka. Cechą charakterystyczną tych roślin jest to, że powstają na innych roślinach.

Jak informują leśnicy, bywają nimi glony, wątrobowce, mchy, paprotniki i rośliny nasienne. Szczególnie obficie występują w wilgotnych lasach w łagodniejszym klimacie. Ponadto, jak dodają inni miłośnicy roślin, ten typ wątrobowca preferuje jasną i cienką korowinę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Lubią podobne warunki jak mchy

Wątrobowce – rośliny spokrewnione z mchami (należą one do tej samej gromady – Mszaki), które lubią podobne warunki jak mchy i najlepiej rozwijają się na żyznym, wilgotnym podłożu w miejscach lekko zacienionych.

Wątrobowce to liczna grupa roślin licząca około 8 tysięcy gatunków. Duża wilgotność powietrza i podłoża oraz różnorodność siedlisk to najważniejsze czynniki wpływające na szybki rozwój wątrobowców. W krótkim czasie mogą one porastać sporą część powierzchni gleby, konkurując z roślinami ozdobnymi.

Zobacz także: Nowa Polska Stacja Antarktyczna. Niezwykły projekt w najbardziej niedostępnym miejscu na świecie
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić