Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Likwidacja zmiany czasu nie tak szybko. Odzywają się krytycy: Bruksela musiała postradać zmysły

14
Podziel się:

- Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona - ogłosił przewodniczący KE Jean-Claude Juncker i rozpętał burzę. "To tylko dowód na skuteczność kampanii mniejszości, która z zaciekłością wgryzła się w temat" - komentuje w krytycznym tonie niemiecka prasa.

Zwolennicy zmiany czasu ostrzegają: dopiero teraz dojdzie do sporu
Zwolennicy zmiany czasu ostrzegają: dopiero teraz dojdzie do sporu (PAP/EPA, Andrzej Zbraniecki)

Deklaracja Junckera związana jest z wynikami unijnej ankiety, która rzekomo jednoznacznie pokazała, że mieszkańcy UE nie chcą już przestawiać zegarków. Dlatego KE przedstawi nową dyrektywę ws. zmiany czasu.

Tymczasem do głosu dochodzą krytycy pomysłu - w Polsce najgłośniej podnoszonego przez polityków z PSL. W niemieckiej prasie można mówić wręcz o serii krytycznych komentarzy.

"Wnioski z głupoty Brytyjczyków"

Stołeczny dziennik "Die Welt" stwierdza, że "Europa jest kolebką parlamentaryzmu, matką reprezentatywnej demokracji", a jest "ona atakowana przez populistów, jako niedemokratyczna".

"W jej miejsce powinien wkroczyć cezaryzm z wątpliwymi wyobrażeniami o woli narodu. Stale dochodzi do powoływania się na odczucia narodu, by oczernić parlamenty i instytucje demokratyczne" - zauważa publicysta gazety z Berlina.

"Biorąc to pod uwagę Komisja Europejska musiała postradać zmysły, by po głupocie Brytyjczyków z brexitem potraktować trzeciorzędną ankietę w Internecie ws. likwidacji zmiany czasu, na równi z referendum, w którym wziął udział niecały procent obywateli UE. A właśnie dzisiaj musiała UE powiedzieć: demokracja rządzi tylko tam, gdzie decyzje podejmują parlamenty" - dodaje.

"Zaciekłe wgryzienie się w temat"

Również "Stuttgarter Zeitung" stwierdza sceptycznie: "wynik głosowania rzędu 84 procent przeciwko zmianie czasu nie jest bynajmniej potężnym świadectwem woli obywateli, lecz dowodem zdolności kampanii mniejszości, która z zaciekłością wgryzła się w ten temat".

"Zamiast wspólnej regulacji może powstać znowu europejski patchwork. To zbyt wysoka cena dla czystego efektu placebo, który miałby niewielki wpływ na UE" - pisze niemiecki dziennikarz.

Zobacz także: Zobacz też: Nie tylko kolejarze narzekają. Zmiana czasu to dla wielu horror

W podobnym tonie pisze "Rheinpfalz" z Ludwigshafen. "Sondaż ws. zatrzymania lub zlikwidowania zmiany czasu nie był ani wiążący, ani reprezentatywny" - stwierdza publicysta.

"Przyglądając się temu na serio rodzi się pytanie, co to ma znaczyć. 4,6 mln ankietowanych przy 400 mln uprawnionych do głosowania. Wyciąganie z tego wniosków nt. woli obywateli UE jest więcej jak ryzykowne" - wylicza.

"Dopiero teraz dojdzie do sporu"

Zapowiedź Junckera ma wśród komentatorów zza Odry także zwolenników.

Regionalny dziennik "General-Anzeiger" z Bonn uważa, że "zmiana czasu, nawet, jeśli na krótko, wybija z rytmu rynek wewnętrzny, kosztuje przedsiębiorstwa, transport i urzędy kilka milionów - sumy, które pozostaną bez zwrotu, ponieważ czas został wybrany samowolnie".

Dziennikarz uważa, że likwidacja zmiany czasu ma sens, ale wskazuje też trudności.

"Bruksela nie będzie chciała wprowadzić jednakowej strefy czasowej we wszystkich państwach członkowskich. Potrzeby na północy na południu, na zachodzie czy wschodzie Unii są zróżnicowane. I kto z powagą traktuje respekt dla woli obywatelskiej, musi zaakceptować, że istnieją różnice, których nie można czy nie trzeba koordynować" - stwierdza autor analizy w dzienniku z Bonn.

Z kolei "Mitteldeutsche Zeitung" z Halle też komentuje przychylnie, że zlikwidowany zostanie "rytuał, który okazał się bezsensowny i nieefektywny".

"Europa nie potrzebuje zabawy zegarkami, lecz miarodajnych reguł. Ale dopiero teraz dojdzie do sporu. Kwestią otwartą pozostanie, czy mniejszego zużycia energii elektrycznej wieczorem nie wyrównają dłuższe fazy ogrzewania rano" - stwierdza publicysta "MZ", sugerując, że konflikt w tej sprawie wybuchnie na nowo.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(14)
HAN79
4 lata temu
PO JAKIEGO DIABŁA MI ZMIANA CZASU ??!! ZLIKWIDOWAĆ TEN PRZEŻYTEK !!! ZOSTAWIĆ CZAS LETNI I DUŻO LEPSZE SAMOPOCZUCIE !!!
gość
4 lata temu
jak czytam te komentarze o naturalnym dla Polski czasie zimowym to mnie ogarnia złość jak niski jest poziom wiedzy i intelektu rodaków. nie ma czegoś takiego jak czas naturalny bo czas jest czymś umownym, aktywność Polaka przesunęła się nieco w czasie w ciągu doby bo ilu zaczyna pracę o 6? Poza tym dla terenu tylko Polski występują różnice we wschodzie i zachodzie słońca dochodzące do pół godziny więc ludziska ogarnijcie się. Obecnie optymalnym rozwiązaniem dla Polski jest na stałe czas letni. Moim zdaniem dla Niemiec także. Natomiast ci co są na zachód od Niemiec to powinni mieć czas zimowy.
dziacho-1963
4 lata temu
PSL w polsce czas jest w roku 1955
ye8acBruksele
4 lata temu
obiecanki cacanki a ch.w.w.d.
Antysemi
4 lata temu
Bedzie tak jak pejsy sobie za zycza.
Jan
4 lata temu
Heh. Jak Bruksela zlikwiduje czas zimowy to w grudniu o 9:30-10:00 będzie dopiero widno w Brukseli. Więc, chyba chodzi o urzędników żeby za dnia wrócili do domów. A co z budowlańcami. Na 10 do pracy, czy od 7 do 10 rano przy lampach????
Ja
4 lata temu
Mam sie przestac cieszyc, ze ta " chora" zmiana czasu sie skończy???? Nim mój organizm przyzwyczai sie do jedenj zmiany przychodzi druga. Dla mnie jest to koszmar od wielu lat.
Tom
4 lata temu
A ja jestem zwolennikiem czasu zimowego. Jest to naturalny czas dla człowieka. I daje możliwość lepszego wypoczynku bo noc jest dłuższa o godzinę w porównaniu z czasem letnim.
ass
4 lata temu
Powinien być zlikwidowany ten chory wymysł dla pieniędzy. Podobno człowiek jest na pierwszym miejscu, nie pieniądze, więc dlaczego od tylu lat , od czasów komuny człowiek jest poddawany indokrynacji czasowej. Tam w unii nie muszą brać po 100,czy 200 tys. miesięcznie i starczy na zmianę czasu.Namawiam .Czas z tym skończyć.
tentego
4 lata temu
Hm.W zeszłym roku zapewniano,że będziemy ostatni raz przestawiali zegary -czyli na czas zimowy. W tym roku okazało się,że jednak to ta zmiana czasu na letni miała być tą ostatnią. Teraz pewnie wszystko spali na panewce i nadal będziemy każdego roku przestawiali zegary. Po prostu nie do wiary jak taka prozaiczna sprawa nastręcza problemu gigantycznych rozmiarów. Naprawdę istnieje coś takiego jak ludzki intelekt?
O rany
4 lata temu
Moze najpierw zlikwidować PiS , od razu nastanie lepszy czas...!
sss
4 lata temu
Myślałem że chcą całkowicie zlikwidować czas która powiesz ta jest no i tak było by najlepiej kto ma racje wszyscy
Michal
4 lata temu
Ja chce do cioci
marek
4 lata temu
w polsce czas jest w roku 1955 :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić