Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Ludzie aż się zagotowali. "Stracił Pan mój głos na zawsze"

Warszawski ratusz nie zgodził się na organizację propalestyńskiego protestu w sobotę (18.11). Aktywiści czują się oszukani. Wskazują, że Rafał Trzaskowski nie zakazał demonstracji proizraelskiej. Zapowiadają, że i tak zorganizują marsz. Portal o2.pl poprosił o komentarz Urzędu w tej sprawie.

Ludzie aż się zagotowali. "Stracił Pan mój głos na zawsze"
Rafał Trzaskowski zakazał marszu zwolennikom Palestyny (AKPA)

Organizatorzy zwrócili się do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z prośbą o wyrażenie zgody na propalestyński protest. Ten miał wystartować z okolic Placu Zbawiciela w sobotę (18.11).

Przemarsz miał przejść m.in. przed ambasadą Izraela w Warszawie. "Miał", bo Rafał Trzaskowski zakazał demonstracji. Powołał się przy tym na względy bezpieczeństwa.

Społeczność propalestyńska w Warszawie jest zbulwersowana działaniem prezydenta. Pojawiają się głosy, że Trzaskowski stracił głosy wielu mieszkańców stolicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przeżyli cztery wojny Palestyny z Izraelem. "Nie mamy tu teraz przyszłości"
Stracił Pan mój głos na zawsze, mojej rodziny również - napisał polsko-palestyński lek. Ahmed Elsaftawy, kierownik Oddziału Chirurgii Plastycznej i Chirurgii Ręki w Trzebnicy.

Wielu przeciwników działań izraelskiego rządu zaznacza, że Rafał Trzaskowski zupełnie inaczej potraktował proizraelski protest, który będzie mógł odbyć się bez żadnych przeszkód.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Mimo trudności ze strony miasta organizatorzy zapowiadają, że i tak ruszą w sobotę (18.11) o 13:00 z Placu Zbawiciela. Wiadomo, że złożyli też skargę na postępowanie warszawskiego ratusza do Sądu Okręgowego. Ten rozpatrzy zażalenie w czwartek (16.11).

Urzędnicy zrzucają odpowiedzialność na policję

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w celu wyjaśnienia, dlaczego demonstracja proizraelska może odbywać się normalnie, a propalestyńska już nie.

Poprosiliśmy także o komentarz dotyczący zapowiedzi organizatorów, którzy zaznaczyli, że i tak ruszą ze swoim propalestyńskim marszem w najbliższą sobotę.

Miasto kieruje się wyłącznie względami bezpieczeństwa, opieramy się na stanowisku stołecznej Policji, która z mocy ustawy odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas zgromadzeń. Wcześniej demonstracje te odbywały się na innej trasie i wtedy ocena służb i miasta była pozytywna - mówi rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy, Monika Beuth.

W przesłanym komunikacie przeczytamy, że "organizatorzy zmienili trasę i przewidzieli zakończenie przemarszu z udziałem ok. 2000 osób pod budynkiem ambasady, który znajduje się na Starej Ochocie w ciasnych uliczkach, co nie gwarantuje zapewnienia bezpieczeństwa i porządku".

Organizator został poproszony o zmianę miejsca zakończenia przemarszu, co uczynił przesuwając je nieznacznie, ale w ocenie Policji nadal możliwe jest zakłócenie bezpieczeństwa, dlatego wydany został zakaz organizacji tego zgromadzenia. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do Sądu - dodaje rzeczniczka prezydenta Trzaskowskiego.

W przesłanym nam piśmie od policji widnieją nawiązania m.in. do napiętej sytuacji za polską granicą. Funkcjonariusze obawiają się "zwiększonego zagrożenia terrorystycznego".

Rosnąca eskalacja napięć i konflikt zbrojny między Federacją Rosyjską, a Ukrainą oraz Państwem Izrael, a Palestyną może w istotny sposób zwiększyć zagrożenie terrorystyczne przez osoby, które wydarzenie mogą traktować jako okazję do podjęcia radykalnych działań wobec stron konfliktu - napisał zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp.Krzysztof Smela.

Policjanci obawiają się też propagowania treści zakazanych i nawoływania do nienawiści podczas propalestyńskiego protestu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić