Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|

Macron: Polska nie decyduje o przyszłości UE. Polacy zasługują na coś lepszego

83
Podziel się:

Prezydent Francji podczas wizyty w Bułgarii powiedział, że Polska sama skazuje się na izolację w Europie. Nie będzie miała wpływu na przyszłość Wspólnoty. Ostry atak Emmanuela Macrona na rząd w Warszawie jest kolejnym krokiem w szybko pogarszających się relacjach pomiędzy Polską a Unią Europejską.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w Warnie ostro skrytykował polski rząd
Prezydent Francji Emmanuel Macron w Warnie ostro skrytykował polski rząd (Forum)

Podczas konferencji prasowej z prezydentem Rumenem Radewem w Warnie Emmanuel Macron podkreślił, że nacjonalistyczny i eurosceptyczny rząd w Warszawie podąża w kierunku przeciwnym niż Wspólnota. – Europa jest regionem stworzonym w oparciu o wartości, relacje oparte na demokracji i swobodach obywatelskich, z którymi Polska obecnie weszła w spór – powiedział prezydent Francji. - Polska dzisiaj nie wytycza przyszłości Europy ani nie będzie jej wytyczać jutro.

Emmanuel Macron podróżuje po Europie Środkowo–Wschodniej tworząc koalicję dla reformowania i dalszej integracji UE. Obecnie przekonuje do zmiany dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników do pracy za granicą. Chodzi o to, aby zagraniczny pracownik zarabiał, i pracodawcę kosztował, tyle samo, co pracownik lokalny. Zasada ta uderzy w obywateli krajów o najniższych kosztach pracy, a przede wszystkim w Polaków, Rumunów i Bułgarów.

Rozmowy o przyszłości UE bez udziału Polski

Emmanuel Macron powiedział w Warnie, że chciałby widzieć Bułgarię przy stole rozmów nad przyszłością Wspólnoty. Prezydent Rumen Radew zaznaczył jedynie, że Zachód musi zrównoważyć potrzeby bogatego Zachodu i obawy biednego Wschodu.

W Bukareszcie Emmanuel Macron o tej samej sprawie rozmawiał z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Szczegóły rozmowy nie są znane, lecz prezydent Francji jest przekonany, że zdobył poparcie dla zmiany zasad delegowania pracowników pomimo tego, że Rumuni dużo zyskują dzięki obecnym rozwiązaniom . Nie wiadomo, co Macron obiecał gospodarzowi w zamian za poparcie swojego pomysłu, lecz już wcześniej prezydent Francji sugerował, że Rumunia mogłaby stać się przeciwwagą dla Polski we wschodniej części Unii Europejskiej.

Wcześniej prezydent Francji spotkał się w Salzburgu z kanclerzem Austrii oraz premierami Czech i Słowacji, którzy także wyrazili wstępną zgodę na zmianę spornych zasad. Premier Słowacji Robert Fico wyraźnie powiedział, że dla jego kraju Unia Europejska jest ważniejsza od Grupy Wyszehradzkiej, na której Polska chce budować regionalny sojusz w opozycji do Brukseli.

Zmiana zasad delegowania pracowników była jedną z wyborczych obietnic Emmanuela Macrona. Polityk uważa obecne reguły za "dumping społecznych i nieuczciwą konkurencję". Jego zdaniem Warszawa popełnia błąd broniąc tych reguł, a Polacy "zasługują na coś lepszego" niż odmowa poszukiwania kompromisu przez rząd Beaty Szydło.

Zobacz także: Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej jest jednym z punktów spornych w relacjach między UE a Polską. Zobacz, co o tym myślą mieszkańcy Puszczy

Nietrwałe sojusze

Rozpoczynając swoją podróż prezydent Francji powiedział, że jedzie do krajów, które chcą rozmawiać o przyszłości Wspólnoty, co miało tłumaczyć, dlaczego omija Warszawę. Politycy PiS uważają, że nie jest to powodem do niepokoju, gdyż Polska jest najsilniejszym państwem regionu i tworzy wspólny front z innymi krajami.

Od politycznych deklaracji podczas oficjalnych spotkań do realnej modyfikacji dyrektywy wiedzie daleka droga, a obowiązujące zasady szybko się nie zmienią. Podróż Emmanuela Macrona pokazuje jednak, że kraje naszego regionu nie zamierzają popierać Polski i wchodzić w spory z partnerami na zachodzie. Co najwyżej będą podnosić cenę kompromisu, aby jak najwięcej zyskać w negocjacji. Nie ma jednak mowy o trwałym sojuszu z Warszawą otwierającą kolejne fronty sporu z Brukselą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
zawiedziony
5 lata temu
Na nic obietnice sojuszu skoro w 1939 r nie dotrzymali zobowiązań. Marco tylko myśli o własnym interesie
rozważny
5 lata temu
Mnie też dziwi ta wypowiedż w której mowa o demokracji a jednoczesnie podkreśla w niej że to Francja i Niemcy decydują jaka ma być UE inne państwa nie maja głosu
dasasd
5 lata temu
Lepsza izolacja niż u twoja islamizacja ;D
JKM
5 lata temu
Pownien się nazywać Maniek Mikrą
Ania
5 lata temu
Zrób porządek u siebie a od nas łapy precz
Izolacja
5 lata temu
polska niech wystapi z Unii...tylko nie wiem wtedy na kogo bedzie mozna nazekac.
Jola
5 lata temu
Patrze I patrze na niego I mowie ...Tak wyglada przedstawiciel wolnego kraju. A teraz popatrz na kaczynskiego macierewiczwa dude czy kogos innego a pisu. Call odbice wsi w kazdej gebie
homen
5 lata temu
Premier Słowacji jak chorągiewka grupa jak nie to Rosija jak nie to znowu UE co to ma być ?
andy
5 lata temu
Makaro idź pobzykaj swoją "babcię" i nie baw się w politykę
Fraselegans
5 lata temu
Niech zajmie się sprawą pedofilii, której padł ofiarą przed laty
makaron
5 lata temu
najniższe poparcie w sądażach od czasów chiraque'a czyli od prawie 30 lat poza tym wojsko francuskie nie ma szacunku do tego lewaka - takie tam fakty ale lepiej jest wciskać polakom głupim kity o izolacji
makaron
5 lata temu
mac(a)ron idź do islamistów twój kraj płonie a ty śmiesz pouczać nas wiadome że na polecenie angelliny
Ggg
5 lata temu
Kup se nową szminke
.
5 lata temu
Donald Tusk to prawdziwy antybohater tej całej sytuacji. Frajer sprzedłl kraj i siebie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić