o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Majówka 2021. Wybierasz się do lasu? Lepiej uważaj na te gąsienice

0
Podziel się

Wielkimi krokami zbliża się majówka 2021. Z pewnością wiele osób będzie chciało spędzić wolny czas na łonie natury. Zamierzasz wyruszyć do lasu? Podpowiadamy, na co trzeba uważać.

Majówka 2021. Wybierasz się do lasu? Lepiej uważaj na te gąsienice
Korowódka dębówka (Flickr, Andreas März)
bEhgiQpx

Las to bez wątpienia wspaniałe miejsce do naładowania baterii. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet w tak pięknej przestrzeni mogą czyhać zagrożenia.

Jednym z nich jest korowódka dębówka. To mała, na pierwszy rzut oka niegroźna gąsienica. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest pokryta tysiącem malutkich włosków, które są silnie toksyczne.

Bezpośredni kontakt z korowódką doprowadza do silnych zawrotów głowy i gorączki. Jad może drażnić oczy i gardło, a ponadto wywołuje ataki astmy i reakcję alergiczną w postaci wysypki - wymienia "Fakt".

bEhgiQpz

Korowódka dębówka. Co zrobić, gdy ujrzymy gąsienice?

Gdy wybieramy się do lasu, powinniśmy mieć oczy dookoła głowy. Konieczne jest rozglądanie się, czy przypadkiem w pobliżu nie ma jakiegoś zagrożenia.

bEhgiQpF

Jeżeli zauważymy korowódkę dębówkę, absolutnie nie powinniśmy się zbliżać. Jeśli jesteśmy w lesie z psem, to trzeba uważać, by nie zjadł gąsienic. Wszystko dlatego, że larwy mogą dotkliwie poparzyć jego język.

Korowódka dębówka. Jak postępować po kontakcie?

Kiedy dojdzie do kontaktu z korowódką dębówką, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

bEhgiQpG

Eksperci radzą, by po kontakcie z gąsienicą jak najszybciej zmienić ubranie. To, które było narażone na styczność z korowódką, należy wyprać w 60 stopniach. Widoczne włoski najlepiej usunąć taśmą klejącą.

Należy się też dokładnie wykąpać, a oczy wypukać wodą. Jeżeli włoski pojawią się na skórze, to trzeba unikać drapania, które mogłoby doprowadzić do ich głębszego zagnieżdżenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhgiQqa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić