o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Makabryczna historia "niemieckiego Stonehenge". Składano tam ofiary z dzieci

27
Podziel się

Mało komu Stonehenge kojarzy się z naszymi zachodnimi sąsiadami. Niemcy mają jednak własną neolityczną budowlę, podobną do tej w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że wiąże się z nią makabryczna historia.

Makabryczna historia "niemieckiego Stonehenge". Składano tam ofiary z dzieci
Kompleks Ringheiligtum składa się z 7 pierścieni (Getty Images)
bEqZFLzF

Megalityczny kompleks Ringheiligtum mieści się pobliżu wsi Pömmelte w centralnych Niemczech. Strukturą do złudzenia przypomina brytyjski Stonehenge – składa się z siedmiu koncentrycznych pierścieni. Zamiast z kamienia są one jednak zbudowane z drewna. Wszystkie zachowane struktury pochodzą z okresu między 2800 a 2200 r. p.n.e.

Budowla została odkryta dopiero w 1991 roku. Niecodzienną strukturę dostrzeżono dopiero na zdjęciach z lotu ptaka. Zabytek został zrekonstruowany i można obecnie go odwiedzać. Niedawno archeolodzy i badacze podzielili się ze światem swoimi odkryciami na temat makabrycznej przeszłości tego miejsca.

bEqZFLzH

Makabryczne obrzędy rytualne. Zagadka "niemieckiego Stonehenge"

Od początku zakładano, że kompleks służył jako miejsce obrzędów religijnych. Najnowsze ustalenia potwierdzają tę hipotezę. W zeszłym miesiącu archeolodzy dokonali jednak kolejnego odkrycia.

Najnowsze badania wskazują, że Ringheiligtum pełniło także funkcję kompleksu mieszkalnego. Miejsce mogło służyć jako schronienie dla ponad stu osób. Archeolodzy odkryli także dwa miejsca pochówku.

Największą uwagę naukowców zwraca jednak charakter odprawianych w Ringheligtum obrzędów. Jakiś czas temu naukowcy odnaleźli poćwiartowane szczątki 10 kobiet oraz dzieci. Cztery z pochowanych osób miały doznać urazu czaszek oraz żeber na krótko przed śmiercią.

bEqZFLzN

Badacze podkreślają, że podczas gdy mężczyźni byli chowani w sposób formalny, ciała kobiet i dzieci wrzucano bezładnie do dołów. Niektórzy eksperci wskazują, że te niedbałe pochówki mogły wynikać z rytualnych obrzędów, które sprawowano w "niemieckim Stonehenge".

Jeden z czołowych archeologów badających kompleks Ringheiligtum André Spatzier twierdzi, że jedna z osób w momencie wrzucenia do dołu miała związane ręce. Zdaniem naukowców pozostaje niejasne, czy osoby te zostały zabite rytualnie, czy też ich śmierć była wynikiem jakiegoś konfliktu międzygrupowego.

Rytualna ofiara składana z kobiet i dzieci jest prawdopodobnym scenariuszem – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.
bEqZFLzO

"Niemieckie Stonehenge". To nie jedyne tego typu struktury neolityczne

Zdaniem naukowców nie jest jasne, czy niemieckie Ringheligtum powiązane jest w jakiś sposób ze Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Pewne jest natomiast, że to nie jedyne tego typu struktury zaobserwowane przez badaczy. Podobne drewniane okręgi odkryto m.in. niemieckim Goseck. Liczą 7000 tys. lat i uważane są za jedne z najstarszych na świecie.

bEqZFLzP

Obejrzyj także: Stonehenge zostało przeniesione. Niewiarygodna teoria angielskich badaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqZFLAi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
Twojnick
miesiąc temu
W Niemczech Adolf pielęgnował pewne asteckie tradycję
dziadziajara@...
miesiąc temu
U nas w Małopolsce nie zawsze na pożegnanie zimy topiono kukłę. Wanda nieto że niemca nie chciala, padło wtedy może na książęcą córkę. W pierwszy dzień wiosny slońce wschodzi izachodzi na lini kopców Kraka i Wandy
Deska
miesiąc temu
Lubię placki
bEqZFLAj
Pomocy!
miesiąc temu
Moja żona chcę mnie wyrzucić z domu z powodu tego że zabroniłem jej kupić torebkę za 10 000!
Tak było drze...
miesiąc temu
U Słowian ofiary z ludzi rownież były częstą praktyką. Budowę każdego nowego domostwa rodowego, zaczynano od Progu. Echa wyjątkowości tego miejsca pobrzmiewaja do dziś. Ale kiedyś, pod progiem grzebano jakiegoś zabitego w ofierze jeńca/niewolnika lub jego głowę. Jego duch miał pilnować Progu. Nie wspomnę o religijnym amoku i religijnych wojnach Weletów schyłkowych. Prowadzili wojny dla zdobycia jeńców, ofiar na ołtarz.
Maciej z Pias...
miesiąc temu
No cóż widać że tradycja mordów siegneła czasów wspólczesnych w Niemczech.
Kata toma
miesiąc temu
Z kosmosu widzane i nie tylko.
...
miesiąc temu
Ale mi historia no było to i co
Jaromir
miesiąc temu
Nie podniecajcie się tak. Lepiej przeczytajcie jeszcze raz zwracając uwagę na cyferki i przyjmijcie do wiadomości że wtedy nie istniało jeszcze nic co dałoby się określić słowem "niemcy". I jeszcze długo długo nie
Bimbrownik
miesiąc temu
Dlatego zawsze moja babcia powiadała, że jak spotkam w przyszłości Niemca to mam mu zawsze pluć w mordę i odejść w drugim kierunku. Ja babci posłuchałem a żeby ś.p.Babunia się w grobie nie obracała to ja najpierw tego Niemca Dziesionuje a dopiero charam mu w mordę, żeby pamiętał że są krzywdy niezapomniane...
Kid
miesiąc temu
Niemcy lubią mordowa dzieci. Wystarczy popatrzeć na historie , obozy koncentracyjne,powstanie warszawskie, dzieci z linii i leżaków w Czechach, rozptrzliwanie dzieci partyzantów, zaklanikow. Niemiec ma mordowanie we krwi. Pieniactwo innych nie zmieni prawdy historycznej
Irei
miesiąc temu
Ale znawcy w konetarzach. "NO bO to nIemcY, MOżnA bYŁo sIę sPoDZiewaĆ". Żenujące
Zero zdziwień
miesiąc temu
Niemcy to Niemcy
bEqZFLAb
Niemcy to Nie...
miesiąc temu
Zero zdziwień
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić