aktualizacja 

Małe jerzyki gotują się żywcem. Straszliwy widok na południu Hiszpanii

77

Setki martwych jerzyków znaleziono w tym tygodniu na ulicach miast w południowej Hiszpanii. Kraj nawiedziła w ostatnim czasie fala potężnych upałów. Pisklęta próbują za wszelką cenę wylecieć z gniazda, aby uciec przed ekstremalną temperaturą.

Małe jerzyki gotują się żywcem. Straszliwy widok na południu Hiszpanii
Jerzyki w Hiszpanii nie radzą sobie z wysokimi temperaturami (Getty Images)

Jerzyki często budują schronienia w stropach budynkach mieszkalnych. W obliczu temperatur sięgających 40 st. Celsjusza, blaszane konstrukcje dachowe niemiłosiernie się nagrzewają. Aktywiści opisują, że gniazda ptaków zamieniają się w piekarniki.

Gotują się w nich żywcem – opisuje Elena Moreno Portillo z organizacji ekologicznej Ecourbe.

Ratują pisklęta jerzyków. Ptaki są wysyłane na rehabilitację

Na stronie instytucji na Facebooku znaleźć można nagrania ukazujące uratowane pisklęta. Wolontariusze relacjonują, że ludzie przynoszą pudełka pełne piskląt. W Sewilli i Kordobie, gdzie mieszkają duże kolonie jerzyków, jednego dnia uratowano nawet 100 piskląt.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ptaki wysyłane są do ośrodków rekonwalescencyjnych, gdzie mają powoli dochodzić do siebie. Jeden z aktywistów o imieniu Diego relacjonuje, że sam zebrał około 80 jerzyków potrzebujących pomocy. Liczba ptaków, które udaje się uratować jest jednak znacznie niższa niż liczba ofiar upału.

Czerwcowe upały stanowią ewenement na skalę kraju. Miesiąc ten jest jeszcze okresem lęgowym jerzyków. Zazwyczaj, gdy przychodzą wysokie temperatury, większość piskląt potrafi już latać.

Ekstremalne upały w Hiszpanii. Problem dotyka też krów w USA

Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET podaje, że zarejestwoano najwyższą temperaturę w czerwcu od 1981 roku. Minister ds. przemian klimatycznych Teresa Ribera nazwała to zjawisko "niezwykle niepokojącym". Władze zaapelowały do mieszkańców o picie dużych ilości wody i pozostawanie w cieniu "tak długo, jak to możliwe".

Okazuje się jednak, że problem nie dotyczy tylko Hiszpanii. Wysokie temperatury odnotowano w tym roku także w Stanach Zjednoczonych. Badacze opisują, że upały są odpowiedzialne za śmierć tysięcy krów.

Obejrzyj także: Plaga komarów nad Polską. One są najlepszą bronią na owady

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić