Mieszkasz w bloku? O tych zasadach musisz pamiętać. Niektóre dziwią

203

Trzepanie dywanów tylko we wskazanych porach, zakaz suszenia bielizny za oknem w trosce o estetykę czy obowiązek informowania administracji budynku o chorobie zakaźnej. To tylko niektóre z zasad wyjętych z regulaminu obowiązującego mieszkańców i mieszkanki bloków z wielkiej płyty. Zbiór zasad obowiązujących na jednym z osiedli w Inowrocławiu opublikowała Gazeta Pomorska.

Mieszkasz w bloku? O tych zasadach musisz pamiętać. Niektóre dziwią
Zasady w regulaminach polskich osiedli mogą zaskakiwać (Adobe Stock, zdjęcie ilustracyjne)

Zasady życia społecznego na polskich osiedlach często przywodzą na myśl kultowe komedie Barei. Szczególnie gdy z uwagą wczytamy się w regulaminy obowiązujące mieszkańców i mieszkanki blokowisk. Trudno nie ulec wrażeniu, że wiele z zapisanych tam zasad sięga głębokiego PRL-u, a ich twórcom wciąż wydaje się, że żyją w poprzednim wieku.

Zbiór norm określających zasady społecznego współżycia na jednym z osiedli na terenie Inowrocławia opublikowała Gazeta Pomorska. Można przeczytać tam między innymi, że lokatorzy nie mogą w mieszkaniach trzymać zwierząt hodowlanych, a bawiącym się dzieciom zabrania się przebywać na klatce schodowej lub nieopodal śmietników. Biorąc pod uwagę rozkład większości polskich blokowisk, zasady te mogą wydawać się wyjątkowo trudne w realizacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za oknem niska temperatura. O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

Wiele z nich z założenia to tzw. "martwe przepisy", przestrzeganiem których nikt nie zawraca sobie głowy w obecnych czasach. Takim przykładem są zapisy określające sposób suszenia bielizny. Twórcy regulaminu przestrzegają, że w "lokalu mieszkalnym można dokonywać prania i suszenia tylko drobnej części odzieży, bielizny itp." Dlaczego? Tego niestety już nie tłumaczą. Informują za to, że ze względów "estetycznych" i z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańcy nie powinni wieszać bielizny na zewnątrz, jedynie na zabudowanych balkonach.

Ciekawy wydaje się też zapis o takim podlewaniu roślin balkonowych, który sprawi, że żadna kropla wody nie ścieknie na balkon sąsiadów z niższego piętra.

Podlewanie roślin umieszczonych na balkonach, loggiach, tarasach, portfenetrach i parapetach okiennych powinno odbywać się w taki sposób aby strugi wody zmieszane z ziemią nie brudziły położonych niżej okien, balkonów oraz przechodniów.

"Istnieje szereg czynności, których zabronić może nie tylko spółdzielnia mieszkaniowa, ale także polskie prawo" - podsumowują autorzy tekstu w Gazecie Pomorskiej.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić