Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Najsmutniejsza orka świata. Gehenna trwa już 11 lat

21
Podziel się:

Orka o imieniu Kiska od 43 lat przebywa w niewoli. Ostatnie 11 lat spędziła samotnie w zbiorniku wodnym w kanadyjskim parku rozrywki. Eksperci alarmują, że dla tak towarzyskich zwierząt jak orki, takie traktowanie jest "równoznaczne z torturami". – Kiska to prawdopodobnie najbardziej samotna orka świata – podkreślają specjaliści.

Najsmutniejsza orka świata. Gehenna trwa już 11 lat
Kiska od 43 lat żyje w parku wodnym w Kanadzie (Facebook, Orca Rescues Foundation)

Kiska mieszka w MarineLand, parku rozrywki w miejscowości Niagara Falls w kanadyjskiej prowincji Ontario. W niewoli urodziła piątkę potomstwa. Żadne z jej dzieci nie przeżyło jednak dłużej niż kilka lat. Jedna z młodych orek zmarła po zaledwie dwóch miesiącach. Najstarszy potomek Kiski miał sześć lat.

To doświadczenie było dla niej prawdopodobnie niezwykle traumatyczne, ponieważ więzi rodzinne – zwłaszcza między matkami i dziećmi – są niezwykle silne i ważne dla orek – podkreśla Lori Marino, autorka badania na temat tych zwierząt opublikowanego w 2019 roku w "Journal of Veterinary Behavior".

Starła zęby aż do dziąseł. Kiska doświadcza gigantycznego stresu

Orki są znane z tego, że są bardzo inteligentne i prowadzą złożone życie społeczne. Mają jedne z największych i najbardziej skomplikowanych mózgów spośród wszystkich przedstawicieli królestwa zwierząt. Średnia długość ich życia na wolności wynosi od 30 do nawet 50 lat. W niewoli żyją jednak znacznie krócej.

Często umierają w młodym wieku z powodu infekcji i innych schorzeń, które są niezwykle rzadkie w ich naturalnym środowisku – wskazują autorzy badania z 2019 roku.

Eksperci podkreślają, że mieszkanie w niewoli może wywoływać u orek chroniczny stres. Kiska ma regularnie uderzać ciałem w jedną ze ścian zbiornika wodnego. – Starła sobie także zęby do tego stopnia, że można zobaczyć jej dziąsła – zwraca uwagę Lori Marino.

Nie wiemy dużo więcej o jej zdrowiu, bo park rozrywki nie chce udzielać na ten temat informacji – opisuje ekspertka.

Została pojmana w wieku 3 lat. "Całe jej życie było ponure i nienaturalne"

W 2019 roku w Kanadzie weszła w życie ustawa zakazująca trzymania orek w niewoli w celach rozrywkowych. Przepisy nie obejmują jednak zwierząt pojmanych wcześniej. Kiska została złapana na Morzu Islandzkim w październiku 1979 roku w wieku zaledwie 3 lat.

Całe jej życie w niewoli było pasmem strat, od samego początku było ponure i nienaturalne. Nic nie zyskała tym, że trafiła do niewoli. Orki nie mogą żyć w samotności. Zwierzęta te potrzebują siebie nawzajem nie tylko do przetrwania, ale także dla zdrowia psychicznego i życiowego spełnienia – zwraca uwagę w poście na Facebooku organizacja non-profit Orca Rescues Foundation.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Działacze liczą na to, że Kiskę uda się przenieść do rezerwatu dla orek i wielorybów w Nowej Szkocji. Placówka ma przyjąć pierwszych mieszkańców jeszcze przed końcem roku.

To jasne, że nie jesteśmy w stanie zapewnić orkom takich warunków jak na wolności. Ale możemy stawiać ich zdrowie i samopoczucie zawsze na pierwszym miejscu – podsumowuje Lori Marino.

Obejrzyj także: Koszmarny widok u wybrzeży Argentyny. Kilkanaście martwych wielorybów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
kiki
2 miesiące temu
Człowiek to diabeł w ludzkiej skórze.
...
2 miesiące temu
Uwolnić orkę - aż się mi ten film przypomniał
DIABEŁ
2 miesiące temu
co to kanada ?? cała kanada otrzymała NOWOTWÓR SZPIKUKOSTNEGO i ZAKRZEPICĘ , no cóż
xela
2 miesiące temu
Właściciele tego pseudo parku są po prostu bydlakami!!! A gdzie są służby, które są powołane do ratowania i ochrony zwierząt! Właścicieli wpuścić do basenu na miejsce orki bez możliwości wychodzenia przez rok
Mixalis
2 miesiące temu
Przestaję szanować Kanadyjczyków.
osa
2 miesiące temu
no jak to malutka była 3 lata , jak mogli ja zabrac matce i teraz żyje w stresie ciągłym --- ludzie nikt wam nie dał władzy ani nad zwierzętami ani nad innymi ludźmi , ani nad ogólnie przyroda --macie szanować ich jak siebie tylko czy wy siebie szanujecie ??????
inez
2 miesiące temu
Dla własnych fanaberii człowiek zamknął to cudne zwierzę w więzieniu.
2stan13
2 miesiące temu
Piękne zwierzęta! Żal mi tej orki, że musi żyć samotnie!
Ja to
2 miesiące temu
Jestem 18 lat w związku i też tak mam i co?
Pytam
2 miesiące temu
Co na to zielone trole?? co na to UE już wystosowała oficjalna note w której wyraża zaniepokojenie?? Bacznie przyglądając się całej sytuacji??? jakie sankcje i kary zostały w tym wypadku nałożone???
sriska
2 miesiące temu
na wolności by polowała radośnie na biedne foki
Adam
2 miesiące temu
Że też taka Kanada jest aż tak prymitywna i znęca się również i nad biedna orka. Barnazynski kraj.
Hba
2 miesiące temu
Moze trzeba je wypuscic
Aaa
2 miesiące temu
Eee no to jak to w końcu jest? Żyją 30-50 lat na wolności, a w niewoli znacznie krócej. Ta żyje 43 lata w niewoli, a więc na 46. Skąd info o jej zębach, skoro park rozrywki nie udostępnia informacji? Zanurkowała i zajrzała jej w paszcze? Trochę to naciągane, wali lewactwem na kilometr.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić