Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Najstarsza Polka świętuje urodziny. Jej wiek robi wrażenie

108
Podziel się

Pani Tekla Juniewicz może pochwalić się naprawdę niesamowitą długowiecznością. Równo 114 lat temu, 10 czerwca 1906 roku, przyszła na świat. Sprawia to, że jest najstarszą osobą w historii Polski oraz ósmą obecnie co do wieku osobą na całym globie. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Najstarsza Polka świętuje urodziny. Jej wiek robi wrażenie
Teresa Juniewicz oraz badacz Wacław Jan Kroczek, który oficjalnie potwierdził autentyczność wieku polskiej superstulatki. (Wikimedia Commons, Waenceslaus)
bCIwLZJx

Tekla Juniewicz 10 czerwca kończy 114 lat. Mieszkająca w Gliwicach kobieta jest rekordzistką długowieczności w naszym regionie Europy. Jest też najstarszą w historii Polką, której wiek został potwierdzony oraz ósmą pod względem wieku osobą na świecie.

Z tej okazji życzenia złożył jej m.in. prezydent miasta, Adam Neuman, który wyraził dumę, że tak długowieczna kobieta mieszka właśnie w Gliwicach. Od 2017 roku pani Tekla jest najstarszą Polką. Jest też jedną z dwóch obywatelek kraju, które przekroczyły 110 lat - drugą jest p. Antonina Partyka z Bojadła w województwie lubuskim.

114-latka jest prawdziwym świadkiem epoki, a właściwie kilku epok. Urodziła się jeszcze w czasach zaborów, w Krupsku w ówczesnych Austro-Węgrzech, a obecnie na Ukrainie. Została ochrzczona w obrządku grekokatolickim. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagając w utrzymaniu stawów.

bCIwLZJz

W dzieciństwie pani Tekla wychowywała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. Jej matka, Katarzyna, zmarła w czasie I wojny światowej. Mając 21 lat, poślubiła o 22 lata starszego Jana Juniewicza, z którym przeprowadziła się do Borysławia - ważnego ośrodka wydobycia ropy w czasach II RP. W 1928 i 1929 na świat przyszły jej dwie córki.

Czytaj także:

bCIwLZJF

Sekret długowieczności?

W czasie II wojny światowej znalazła się na terytorium zajętym przez Związek Radziecki, skąd w 1945 roku przeniosła do Polski i zamieszkałą z mężem w Gliwicach, gdzie zajęła się prowadzeniem domu. Jej mąż również mógł pochwalić się długim życiem - zmarł w wieku 96 lat. Pani Tekla aż do 103. roku życia radziła sobie w domu sama, paląc w piecu, robiąc zakupy i sama troszcząc się o siebie.

Teraz babcia wymaga już pewnej opieki, ale jest w świetnej kondycji. Nie choruje, nie chodzi do lekarza, nie zażywa lekarstw, tylko witaminy. Otwiera okno nawet, gdy na zewnątrz jest - 10 st. C. Atom jej nie ruszy. Jest harda – mówił portalowi gliwice.eu wnuk Tekli Juniewicz, Adam.

Na krótko przed swoją śmiercią w 2016 roku jej starsza córka Janina wspominała: " Mama była bardzo konkretną osobą. Nigdy nie dawała sobie w kaszę dmuchać. Do dzisiaj zawsze mówi to, co myśli". Być może to jeden z sekretów długowieczności - szczerość i otwartość.

Zobacz także: ZUS ma pieniądze na zasiłki opiekuńcze. Emeryci też nie mają się czego obawiać

bCIwLZJG
bCIwLZKa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(108)
obserwator
miesiąc temu
piękny wiek, życzę przede wszystkim sprawności fizycznej i zdrowia
Kazik
miesiąc temu
Gratulacje Pani Teklo !!!!!! Pozdrawiam i życzę zdrowych 200 lat (też dziś obchodzę urodziny)
qwerty
miesiąc temu
Dużo zdrowia Pani Teklo. Kibicuje Pani o pobicie rekordu świata w długowieczności..
bCIwLZKb
RK..
miesiąc temu
Życzę dużo zdrówka. :-) Super BABCIA ... MEGA
Stenia
miesiąc temu
Cudowna Gliwiczanka! Dalszego ZDRÓWKA życzę
Najnowsze komentarze (108)
jasia
4 tyg. temu
Po wojnie kobiety dodawały sobie lat, żeby nie iść do pracy.
4321
4 tyg. temu
gratulacje i zdrówka
zioło
miesiąc temu
ale sciema w zywe oczy - beszczelni ludzie ze tak kłamią odmlodziła sie i ma sfalszowaną meryke kiedyś to bylo normalne zaraz po wojnie ,moj ojciec tez jest starszy jak powinien
sami swoi
miesiąc temu
po cholere tak długo zyc i meczyć rodzine ? swoim wyglądem i demencją
kobieta
miesiąc temu
Pięknie wygląda ani zmarszczek super:)
pobożny arab
miesiąc temu
gratulacje wszystkiego dobrego zdrowia i sprawności fizycznej oraz wszelkiej pomyślności na kolejne długie , długie lata życia
Nikol
miesiąc temu
Zdrowka
Anna
miesiąc temu
Coś pięknego! Gratulacje! Aż chce się żyć !)
bCIwLZJT
Waders
miesiąc temu
Gratulacje z serca Pani Teklo!
Brawo
miesiąc temu
Pani Teklo. Buziaczek i pozdrawiam
ewi
miesiąc temu
Wszystkiego najlepszego. Ale faktycznie może być coś na rzeczy z tym wiekiem - obie starsze siostry mojego ojca, wywiezione w czasie wojny do Kazachstanu, po powrocie mocno odmłodziły sobie metryki, i stały się od niego młodsze. Chyba,że macie naprawdę niezbite dowody. Tak czy siak gratuluję.
ico
miesiąc temu
aż miło po patrzeć,na taką osobe
Ola
miesiąc temu
Na pewno nie ma 114 lat, nie wygląda na tyle. W mojej rodzinie były dwa przypadki sfałszowania metryki po wojnie, z tym, że ciotka się chciała "odmłodzić".To się często zdarzało. I co ? Wystarczyli fałszywi świadkowie ( dwoje) i już blisko czterdziestoletnia cioteczka miała nową metrykę, z której wynikało ,że ma niecałą trzydziestkę😆
Mia
miesiąc temu
200lat pani Teklo
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić