Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JAR
|

Borsuk szukał jedzenia. Odkryto "największy rzymski skarb"

18
Podziel się

Blisko 210 rzymskich monet odkryto w jaskini w północnym regionie Asturii w Hiszpanii. Wszystko wskazuje na to, że za odkryciem stoi wygłodniały borsuk, który desperacko poszukiwał pożywienia.

Borsuk szukał jedzenia. Odkryto "największy rzymski skarb"
Niezwykłe znalezisko borsuka. To monety od III do V wieku naszej ery
bFdOtEyJ

Naukowcy znaleźli skarb w jaskini niedaleko Grado w Asturii w Hiszpanii. Główna hipoteza jest taka, że ​​monety zostały odkryte w śniegu przez głodnego borsuka. Naukowcy są zgodni, że to znalezisko oznacza "największy rzymski skarb jaskiniowy w północnej Hiszpanii".

Łącznie znaleziono 209 wykonanych z brązu monet rzymskich wybitych pomiędzy III a V wiekiem naszej ery. Monety zawierają niektóre "z odległych mennic" Londynu, Konstantynopola i Antiochii, starożytnego miasta położonego niegdyś na terenie dzisiejszej Turcji.

bFdOtEyL

Monety zostały wybite w okresie panowania cesarza Karusa (przypuszcza się, że rządził Cesarstwem Rzymskim od 282 do lipca 283 r.) i Walentyniana III (który panował od 425 r. do marca 455).

Zwierzę zamiast na oczekiwany pokarm trafiło na stos rzymskich monet powstałych w położonych z dala od Hiszpanii zakątków Imperium takich jak Konstantynopol czy Saloniki - powiedział archeolog Alfonso Fanjul Peraza hiszpańskiej gazecie "El Pais".

To ostatnie monety

Szacuje się, że 209 monet to tylko niewielka część znacznie większego zestawu, którego obecnie brakuje i prawdopodobnie już nie istnieje z powodu naturalnej erozji.

bFdOtEyR
Zobacz także: "Kuriozum". Wiceminister oburzony wyrokiem ws. Jakuba Żulczyka
bFdOtEzm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Cris
3 dni temu
Terazto możemy liczyć na nowe skarby jak8 gwiazdek zaczną zakopywać swoje złoto.
bomig1
3 dni temu
Czyli pieniążki wrócą do Włoch.
Podatnik
4 dni temu
Nasz Rząd też dokopał się do naszych pieniędzy.
bFdOtEzn
zoolog
5 dni temu
Borsuk ma szczęście że to w Australii ? U nas miał by natychmiastowe przeszukanie nory a potem posiedział by w więzieniu i następnym razem z głodu zdechł by a jedzenia nie szukał !
123
5 dni temu
Naukowcy odkryli. A może jak to często gęsto bywa ktoś odkrył, zawiadomił naukowców a ci sprzedali mu kopa i sami się podpisali pod znaleziskiem
dziadek Włade...
5 dni temu
Borsuk powinien iść do więzienia za nielegalne poszukiwania skarbów !
archeolog
5 dni temu
Pani Morawiecka mogłaby dla potomnych zakopać gdzieś z podpisem te 15 mln zł, które zarobiła sprzedając kościelną działkę. Za kilkaset lat byłaby to spora sensacja archeologiczna. Potwierdziłaby tezę, że w Polsce był okres rządów dojnej zmiany.
?????
5 dni temu
Wp.pl - Szacuje się, że 209 monet to tylko niewielka część znacznie większego zestawu, którego obecnie brakuje i prawdopodobnie już nie istnieje z powodu naturalnej erozji. / Ale że w jakim sensie ? Monety się rozpadły ? Jaskinia się częściowo zawaliła ? Zwierzęt lub ludzie rozkradli ?
programu Tusk...
5 dni temu
tam nie znaleźli???????????
sowa
6 dni temu
Czy za to dali mu jeść?
Podobno to
6 dni temu
złoto z Amber Gold, Donek się wkurzy
bat
6 dni temu
Monety "zawierają mennice" czy pochodzą z mennic? Ech, "dziennikarze"... A borsukowi dożywotnie dożywianie winno przysługiwać w nagrodę :)
Jjo
6 dni temu
W Polsce borsuk dostał by dyplom po czym miałby wjazd na chatę o 6 rano.
bFdOtEzf
fiat 125
6 dni temu
w Polsce by go ukarali
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić