Borsuk szukał jedzenia. Odkryto "największy rzymski skarb"

30

Blisko 210 rzymskich monet odkryto w jaskini w północnym regionie Asturii w Hiszpanii. Wszystko wskazuje na to, że za odkryciem stoi wygłodniały borsuk, który desperacko poszukiwał pożywienia.

Borsuk szukał jedzenia. Odkryto "największy rzymski skarb"
Niezwykłe znalezisko borsuka. To monety od III do V wieku naszej ery

Naukowcy znaleźli skarb w jaskini niedaleko Grado w Asturii w Hiszpanii. Główna hipoteza jest taka, że ​​monety zostały odkryte w śniegu przez głodnego borsuka. Naukowcy są zgodni, że to znalezisko oznacza "największy rzymski skarb jaskiniowy w północnej Hiszpanii".

Łącznie znaleziono 209 wykonanych z brązu monet rzymskich wybitych pomiędzy III a V wiekiem naszej ery. Monety zawierają niektóre "z odległych mennic" Londynu, Konstantynopola i Antiochii, starożytnego miasta położonego niegdyś na terenie dzisiejszej Turcji.

Monety zostały wybite w okresie panowania cesarza Karusa (przypuszcza się, że rządził Cesarstwem Rzymskim od 282 do lipca 283 r.) i Walentyniana III (który panował od 425 r. do marca 455).

Zwierzę zamiast na oczekiwany pokarm trafiło na stos rzymskich monet powstałych w położonych z dala od Hiszpanii zakątków Imperium takich jak Konstantynopol czy Saloniki - powiedział archeolog Alfonso Fanjul Peraza hiszpańskiej gazecie "El Pais".

To ostatnie monety

Szacuje się, że 209 monet to tylko niewielka część znacznie większego zestawu, którego obecnie brakuje i prawdopodobnie już nie istnieje z powodu naturalnej erozji.

Zobacz także: "Kuriozum". Wiceminister oburzony wyrokiem ws. Jakuba Żulczyka
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić