Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Borsuk szukał jedzenia. Odkryto "największy rzymski skarb"

18
Podziel się:

Blisko 210 rzymskich monet odkryto w jaskini w północnym regionie Asturii w Hiszpanii. Wszystko wskazuje na to, że za odkryciem stoi wygłodniały borsuk, który desperacko poszukiwał pożywienia.

Borsuk szukał jedzenia. Odkryto "największy rzymski skarb"
Niezwykłe znalezisko borsuka. To monety od III do V wieku naszej ery

Naukowcy znaleźli skarb w jaskini niedaleko Grado w Asturii w Hiszpanii. Główna hipoteza jest taka, że ​​monety zostały odkryte w śniegu przez głodnego borsuka. Naukowcy są zgodni, że to znalezisko oznacza "największy rzymski skarb jaskiniowy w północnej Hiszpanii".

Łącznie znaleziono 209 wykonanych z brązu monet rzymskich wybitych pomiędzy III a V wiekiem naszej ery. Monety zawierają niektóre "z odległych mennic" Londynu, Konstantynopola i Antiochii, starożytnego miasta położonego niegdyś na terenie dzisiejszej Turcji.

Monety zostały wybite w okresie panowania cesarza Karusa (przypuszcza się, że rządził Cesarstwem Rzymskim od 282 do lipca 283 r.) i Walentyniana III (który panował od 425 r. do marca 455).

Zwierzę zamiast na oczekiwany pokarm trafiło na stos rzymskich monet powstałych w położonych z dala od Hiszpanii zakątków Imperium takich jak Konstantynopol czy Saloniki - powiedział archeolog Alfonso Fanjul Peraza hiszpańskiej gazecie "El Pais".

To ostatnie monety

Szacuje się, że 209 monet to tylko niewielka część znacznie większego zestawu, którego obecnie brakuje i prawdopodobnie już nie istnieje z powodu naturalnej erozji.

Zobacz także: "Kuriozum". Wiceminister oburzony wyrokiem ws. Jakuba Żulczyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Cris
11 miesięcy temu
Terazto możemy liczyć na nowe skarby jak8 gwiazdek zaczną zakopywać swoje złoto.
bomig1
11 miesięcy temu
Czyli pieniążki wrócą do Włoch.
Podatnik
11 miesięcy temu
Nasz Rząd też dokopał się do naszych pieniędzy.
zoolog
11 miesięcy temu
Borsuk ma szczęście że to w Australii ? U nas miał by natychmiastowe przeszukanie nory a potem posiedział by w więzieniu i następnym razem z głodu zdechł by a jedzenia nie szukał !
123
11 miesięcy temu
Naukowcy odkryli. A może jak to często gęsto bywa ktoś odkrył, zawiadomił naukowców a ci sprzedali mu kopa i sami się podpisali pod znaleziskiem
dziadek Włade...
11 miesięcy temu
Borsuk powinien iść do więzienia za nielegalne poszukiwania skarbów !
archeolog
11 miesięcy temu
Pani Morawiecka mogłaby dla potomnych zakopać gdzieś z podpisem te 15 mln zł, które zarobiła sprzedając kościelną działkę. Za kilkaset lat byłaby to spora sensacja archeologiczna. Potwierdziłaby tezę, że w Polsce był okres rządów dojnej zmiany.
?????
11 miesięcy temu
Wp.pl - Szacuje się, że 209 monet to tylko niewielka część znacznie większego zestawu, którego obecnie brakuje i prawdopodobnie już nie istnieje z powodu naturalnej erozji. / Ale że w jakim sensie ? Monety się rozpadły ? Jaskinia się częściowo zawaliła ? Zwierzęt lub ludzie rozkradli ?
programu Tusk...
11 miesięcy temu
tam nie znaleźli???????????
sowa
11 miesięcy temu
Czy za to dali mu jeść?
Podobno to
11 miesięcy temu
złoto z Amber Gold, Donek się wkurzy
bat
11 miesięcy temu
Monety "zawierają mennice" czy pochodzą z mennic? Ech, "dziennikarze"... A borsukowi dożywotnie dożywianie winno przysługiwać w nagrodę :)
Jjo
11 miesięcy temu
W Polsce borsuk dostał by dyplom po czym miałby wjazd na chatę o 6 rano.
fiat 125
11 miesięcy temu
w Polsce by go ukarali
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić