Źródło wideo: © PAP
Aneta Polak

Namalowano go w 1914 r. Cenny obraz po 80 latach wrócił do Zamku Książ

Po ponad 80 latach w Zamku Książ w Wałbrzychu ponownie można podziwiać portret hrabiego Aleksandra von Hochberga namalowany w 1914 r. przez włoskiego malarza Alfredo Galliego - podaje PAP. To kolejny zabytek, który po latach wraca do wnętrz dawnej siedziby rodu Hochbergów.

Portret powstał na zlecenie księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV. Artysta przez cały miesiąc portretował członków rodziny Hochbergów. Stworzył wówczas pięć portretów (odzyskany przedstawia hrabiego Aleksandra von Hochberga w dzieciństwie).

Księżna w swoich pamiętnikach pisała o pobycie artysty w Książu. Wspomniała m.in., że uczyła się od niego języka włoskiego.

Powrót po 80 latach

Z Książa obraz trafił w latach 30. XX w. do pałacu w Pszczynie, gdzie przeprowadził się Aleksander. We wrześniu 1939 r. hrabia wyemigrował i do śmierci w latach 80. XX w. mieszkał na Majorce. Po śmierci hrabiego pamiątki po nim zostały sprzedane, a wspomniany portret trafił na rynek antykwaryczny. Władze Zamku kupiły obraz na aukcji.

Działaliśmy szybko. Zakupiliśmy go, wiedząc, jak duże ma znaczenie dla Zamku Książ – poodkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Zamku Książ, Mateusz Mykytyszyn.
Więcej wideo
Nie wiedział, że jest obserwowany. Wszystko nagrały kamery w OlsztynieNie wiedział, że jest obserwowany. Wszystko nagrały kamery w Olsztynie
Jechał BMW 201 km/h przy limicie 70. Jest decyzja ws. 36-latkaJechał BMW 201 km/h przy limicie 70. Jest decyzja ws. 36-latka
53 ofiary potężnego trzęsienia ziemi. Indonezja walczy ze skutkami53 ofiary potężnego trzęsienia ziemi. Indonezja walczy ze skutkami
Chcieli się pomodlić. Nagle wybuchła panika. Nie żyje 7 osóbChcieli się pomodlić. Nagle wybuchła panika. Nie żyje 7 osób
Manila tonie w wodzie. Dramatyczne nagrania z FilipinManila tonie w wodzie. Dramatyczne nagrania z Filipin
Zbrodnia sprzed 26 lat ma swój finał. Dwóch mężczyzn oskarżonychZbrodnia sprzed 26 lat ma swój finał. Dwóch mężczyzn oskarżonych
100 domów zerwanych z fundamentów. Raj na ziemi zniszczony100 domów zerwanych z fundamentów. Raj na ziemi zniszczony
Wybrane dla Ciebie