Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Napięcie na linii USA–Iran. Niespokojnie na morzu

86
Podziel się:

Amerykańska armia poinformowała, że należący do niej okręt wojenny był zmuszony wystrzelić racę ostrzegawczą, po tym jak łódź motorowa irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zmierzała w jego kierunku. Incydent miał miejsce w rejonie cieśniny Ormuz.

Napięcie na linii USA–Iran. Niespokojnie na morzu
Napięcie na linii USA-Iran. Niespokojnie na morzu (Materiały prasowe)

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Jak zwraca uwagę CBS News, relacje pomiędzy USA i Iranem są napięte w związku z impasem w rozmowach ws. irańskiego programu nuklearnego. Równocześnie z informacji przekazanych przez ONZ wynika, że Teheran kontynuuje proces wzbogacania uranu do poziomu broni nuklearnej.

Napięcie na linii USA–Iran. Niespokojnie na morzu

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że jej okręt patrolowy USS Sirocco oraz szybki transportowiec USNS Choctaw County znalazły się w bliskim położeniu z trzema szybkimi łodziami irańskimi w pobliżu cieśniny Ormuz w momencie wpływania do Zatoki Perskiej.

Na nagraniu udostępnionym przez Amerykanów można dostrzec, jak jedna z łódź w pewnym momencie skręca czołowo w kierunku USS Sirocco.

Zdaniem Amerykanów, irańska łódź zbliżyła się na ok. 50 jardów do okrętu należącego do jej marynarki, przez co istniało bezpośrednie ryzyko zderzenia się.

Działania Gwardii Rewolucyjnej nie spełniały międzynarodowych standardów profesjonalnego i bezpiecznego zachowania na morzu i zwiększały ryzyko kolizji – napisano w oficjalnym komunikacie.

Natomiast w oświadczeniu wysłanym do Associated Press strona amerykańska poinformowała dodatkowo, że jest to drugi "niebezpieczny i nieprofesjonalny" incydent, jaki miał miejsce w pobliżu Zatoki Perskiej w ostatnich miesiącach. Amerykanom chodzi o wydarzenia z 4 marca, kiedy to trzy statki należące do Iranu znalazły się w bliskim kontakcie z okrętami amerykańskiej marynarki. Wówczas odległość pomiędzy statkami wyniosła ok. 25 jardów.

Dwa statki amerykańskiej straży przybrzeżnej wydały wówczas wielokrotne ostrzeżenia za pośrednictwem radia i flar ostrzegawczych – napisano w komunikacie.

Marynarka nie wyjaśniła, dlaczego wcześniej nie poinformowała o incydencie, który miał miejsce w marcu. Zwłaszcza że wtedy odległość pomiędzy statkami była jeszcze mniejsza, a ryzyko kolizji większe – zauważa CBS News.

Iran i światowe mocarstwa zgodziły się w 2015 roku ws. porozumienia nuklearnego, na mocy którego Teheran drastycznie ograniczył wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Jednak trzy lata później Donald Trump jednostronnie wycofał się z tego porozumienia, wywołując napięcie na Bliskim Wschodzie i powodując serię różnych incydentów.

Następnie w Wiedniu rozpoczęły się rozmowy ws. powrotu do porozumienia nuklearnego. Jednak od marca są one w impasie i w tej chwili nic nie wskazuje na to, aby doszło do przełomu. Równocześnie Iran kontynuuje działania mające na celu wzbogacanie uranu.

Zobacz także: Wymowne życzenia od Ziobry. Poseł ma teorię
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Donko
2 miesiące temu
Bidet załatwi temat jechał w tamtym kierunku na rowerze
No no
2 miesiące temu
Artykuł przejrzysty jak woda w ciśnienie Ormuz.
Stanisław
2 miesiące temu
Cóż teren należy do USA tak jak cały świat.
widz
2 miesiące temu
"... nieprofesjonalny incydent". A na czym polega profesjonalny?
Dumny Oszołom
2 miesiące temu
..wierzę w Boga a po za tym jestem dumnym oszołomem miast lemingiem durnowatym!
Bleble
2 miesiące temu
ble ble ble ble ble..
p62
2 miesiące temu
Jest tylko kwestią czasu jak Izrael dokona ataku na zakłady w których barbarzyński Iran zbogaca uran.
czytelnik
2 miesiące temu
do Niki, jesteś bardzo inteligentnym człowiekiem , nic nie rozumiesz.
czytelnik
2 miesiące temu
do war> Wojnę o Ukrainę prowadzi z Rosja nie tylko całe NATO ale wszystkie państwa anglosasko -germańskie , którymi rządzą faktycznie eskimosi, uzasadnienie: nawet Australia dostarczyła na Ukrainę samochody pancerne, a do NATO nie należy. Moim zdaniem Rosja zostanie zmuszona użyć broni jądrowej.
jan
2 miesiące temu
Pewnie Irańska lódź się zapędziła blisko Florydy !
AndrzejB
2 miesiące temu
Do ,, ALA " jeżeli już coś piszesz to pisz z ,, głowa, " i prawdę . Media nie pisza, po amerykańsku , tylko pisza, po angielsku
lech
2 miesiące temu
Gdyby nie USA już dzisiaj mowilibyśmy po rusku, albo kwiatki wąchali od spodu.
ola
2 miesiące temu
państwo rosyjskie musi być rozwiązane i podzielone na małe odrębne państewka ponieważ są największym zagrożeniem dla Ziemi !!! Większych bandytów nie było w historii świata
555
2 miesiące temu
Okazuje się, że pastuchy na całym świecie mają wrogów. Główny szkodnik świata?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić