aktualizacja 

Nie żyje Peter Higgs. Noblista miał 94 lata

12

W Edynburgu zmarł Peter Higgs - poinformował "The Guardian". Razem z Francoisem Englertem w 2013 r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za teorię wyjaśniającą, skąd bierze się masa. Słuszność teorii potwierdziło odkrycie bozonu Higgsa, zwanego też "boską cząstką".

Nie żyje Peter Higgs. Noblista miał 94 lata
Noblista miał 94 lata (PAP)

Peter Higgs był pierwszym, który zaproponował istnienie cząstki - bozonu Higgsa. Miało to miejsce w 1964 r.

Przy masie 120 razy większej od masy protonu, bozon Higgsa to druga pod względem ciężkości do tej pory poznana cząstka. Jednocześnie czas jego życia to zaledwie 10 do potęgi -22 sekundy. Tym samym nie można go znaleźć w naturze.

Przełom nastąpił w 2012 roku

Po raz pierwszy bozon udało się wykryć w 2012 r. za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - pierwszego urządzenia zdolnego do wyprodukowania takiej cząstki. Kolejne eksperymenty fizyków potwierdziły, że faktycznie wykryto bozon Higgsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Całkowite zaćmienie Słońca. Wyjątkowe nagrania z USA i Kanady

Obliczenia, zarówno masy jak i pozostałych właściwości były najpierw przewidziane teoretycznie. Jednak po rocznej analizie właściwości wykrytej cząstki udało się ustalić z pewnością, że to bozon Higgsa został wykryty w LHC.

Prace w tym zakresie od 2012 roku wciąż postępują. Naukowcom udało się zbadać siłę oddziaływań z innymi cząstkami, w tym tworzącymi materię. Kolejnym założeniem, jakie udało się potwierdzić było to, że bozon rozpada się na mniejsze cząstki, jak kwarki czy leptony.

Większość swojego życia Peter Higgs spędził na Uniwersytecie w Edynburgu, gdzie w 2012 r. utworzono na jego cześć Centrum Fizyki Teoretycznej Higgsa.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić