Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Niebywałe odkrycie koło Pragi. Jest starsza niż egipskie piramidy

7
Podziel się:

Archeolodzy pracujący w pobliżu Pragi odkryli pozostałości budowli z epoki kamienia i szacują, że jest ona starsza niż Stonehenge, a nawet egipskie piramidy. Budowla miała powstać ok. 7000 lat temu.

Niebywałe odkrycie koło Pragi. Jest starsza niż egipskie piramidy
Niebywałe odkrycie u Czechów. Budowla starsza niż Stonehenge czy egipskie piramidy (Archaeological Institute of the Academy of Sciences)

Archeolodzy odkryli budowlę w kształcie okręgu, w którym mogła gromadzić się lokalna społeczność, choć to tylko przypuszczenia, bo eksperci nie są w stanie ustalić, do czego służył budynek w tamtym okresie. Odkrycie Czechów jest sporych rozmiarów, bo okrąg ma ok. 55 metrów średnicy, czyli mniej więcej tyle, ile mierzy Krzywa Wieża w Pizie - podało Radio Praga.

Pracujący na miejscu archeolodzy podkreślają, że "jest za wcześnie, by mówić cokolwiek o ludziach budujących ten okrąg". Jasne jest jednak dla nich, że budowla pochodzi z czasów między 4900 r. p.n.e i 4400 r. p.n.e.

Niebywałe odkrycie u Czechów. Budowla starsza niż Stonehenge czy egipskie piramidy

Z informacji przekazanych przez Radio Praga wynika, że naukowcy po raz pierwszy dowiedzieli się o istnieniu tajemniczego okręgu w latach 80. XX wieku, gdy lokalni robotnicy układali w tym miejscu gazociągi i wodociągi. We wskazanym miejscu archeologom udało się też znaleźć fragmenty starożytnej ceramiki, kości zwierzęce i kamienne narzędzia.

Jaroslav Ridky, rzecznik Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, powiedział magazynowi "Live Science", że tego typu budowle są charakterystyczne dla tej części Europy - dotyczy to nie tylko północnych Czech, ale też wschodnich Niemiec i południowych rejonów Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cudzołóstwo na polskiej wsi pańszczyźnianej. Tak karano za rozwiązłość

Wewnątrz okręgów budowano mniejsze, prostokątne konstrukcje. Łącznie w takich budowlach zamieszkiwało od 20 do 30 osób. Jak podkreślił Ridky, archeolodzy zyskują coraz większą wiedzę o tamtych czasach m.in. dzięki coraz lepszym zdjęciom wykonanym "z lotu ptaka" oraz wykorzystaniu dronów na miejscu wykopalisk.

Patrząc z góry, okręg składa się z jednego lub większej liczby szerokich rowów, z kilkoma szczelinami, które pełniły funkcję wejść. Rozmówcy, do których dotarło Radio Praga sugerują, że wewnętrzne części każdego z kręgów mogły być wypełnione drewnianymi słupami. Być może w całej konstrukcji użyto też błoto, które miało za zadanie zalepienie szczelin.

Ridky wywołał ciekawą dyskusję na temat funkcji tego typu okręgów. Zdaniem czeskiego naukowca, którego cytuje "Live Science", budowle służyły do różnych celów, a najważniejsza była funkcja społeczno-rytualna. Jego zdaniem, konstrukcje powstawały z myślą o zgromadzeniach, na których pojawiały się większe grupy osób, być może w celu upamiętnienia ważnych dla danej społeczności wydarzeń.

Biorąc pod uwagę, że przed 7000 laty ludzie dysponowali bardzo podstawowymi narzędziami do pracy, rozmiary okręgów są imponujące. Stworzenie konstrukcji o średnicy niemal 60 metrów wymagało ogromu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
xasd
wczoraj
Rocznice katastrof pewnie obchodzili. Tyle mieli wolnego czasu...
dandak
5 dni temu
Najwyrazniej to lotnisko dla statkow kosmicznyh
Realista
6 dni temu
PS. Tą zaawansowaną cywilizacje musiał dotknąć jakiś nagły kataklizm, asteroida albo wariat pokroju Putina który posłał atomowki
Realista
6 dni temu
Popatrzcie ile czasu zajęło Chinom wybudowanie zapory trzech przełomów przy obecnej technologii i porównajcie to do budowy piramid w Egipcie które rzekomo wybudowano za pomocą prostych narzędzi. Prawda jest taka że te kilkadziesiąt tysięcy lat temu na ziemi istniała dużo bardziej zaawansowana cywilizacja od naszej która miała że tak powiem nadwyżki budżetowe że było ich stać na wybudowanie takiego pomnika, u nas w ramach dbania o kulturę ludzie się burzą by wydać nawet nie miliard złotych na rekonstrukcję Pałacu Saskiego. Dzisiaj budowa piramid z Gizy to byłby wydatek setek miliardów złotych. Co to za kraj musiał być, tak obrzydliwie bogaty że był w stanie wydać takie pieniądze na nieproduktywny monument którym są piramidy, gdzie tu wydatki na drogi, naukę, służbę zdrowia itd.
Kibic
6 dni temu
Z lotu ptaka wygląda jak stary stadion Legii.
5000
6 dni temu
Rozwinięta cywilizacja Sumerów się kłania.
Czesi to niem...
6 dni temu
Jozin z bazin Ma wiecej jak 7000 lat co Ty nie powiesz 😂😂
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić