Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Podręcznik do HiT na kazaniu. Takie słowa padły z ołtarza u dominikanów

479
Podziel się:

Podczas niedzielnej mszy w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia w Szczecinie wikariusz wychwalał prof. Wojciecha Roszkowskiego, a dokładniej jego nowy podręcznik do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość". W jego kontekście najwięcej mówi się jednak o braku obiektywizmu i sianiu nienawiści.

Podręcznik do HiT na kazaniu. Takie słowa padły z ołtarza u dominikanów
Kościół chwali nowy podręcznik. Jest mocny głos oburzenia (kuria.pl)

Całą sprawę nagłośniła "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, podczas niedzielnej mszy dla dzieci, która u dominikanów rozpoczyna się o godz. 12.30, o. Marek Urbanowski, który jest jednocześnie wikariuszem parafii i duszpasterzem rodzin, zachęcał do zakupu i lektury podręcznika "Historia i Teraźniejszość" Wojciecha Roszkowskiego.

Jego pochwały nie były przypadkowe, bowiem... przed wejściem do świątyni sprzedawany był podręcznik tego autora "Historia i Teraźniejszość". Nie jest tajemnicą, że podręcznik krytykowany jest przez ekspertów, nauczycieli i rodziców za brak obiektywizmu i sianie nienawiści.

Nigdy nie pomyślałabym, że u dominikanów spotkam się z indoktrynacją polityczną, że dominikanin będzie zachwalał autora tego podręcznika do HiT jako przyzwoitego i rzetelnego historyka - mówi Agnieszka Kosińska, działaczka Polski 2050.

Polska 2050 to ruch społeczno-polityczny o charakterze centrowym, powołany przez Szymona Hołownię po ostatnich wyborach prezydenckich. Jedną z osób kojarzonych z tym programem jest Agnieszka Kosińska, która regularnie pojawia się na mszy dominikanów. Słowa Marka Urbanowskiego mocno ją jednak zbulwersowały.

Nie ma mojej zgody na to, by podczas mszy zachwalano autora złego, nawołującego do nienawiści i podziałów podręcznika ani na kolportowanie przed kościołem takiej książki. To nie jest miejsce do uprawiania polityki - dodała.

Spór o nowy podręcznik do HiT

Kwestia podręcznika do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, który MEiN dopuścił do stosowania w szkołach, staje się tematem politycznym. Linia sporu między opozycją a obozem rządzącym zarysowuje się coraz wyraźniej.

Sam minister edukacji w rozmowie z "Super Expressem" przypominał, że nauczyciele nie muszą korzystać z książki prof. Roszkowskiego. Według Czarnka to, że obecnie jest dostępny tylko jeden podręcznik do HiT-u jest efektem tego, że został on przedstawiony do oceny jako pierwszy.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(479)
Agnieszka
3 miesiące temu
A Pan Bóg, powinien pokazać tym co nie wieżą w Pana Boga, gest Kozakiewicza
Ada
3 miesiące temu
Większość z was jedzie po Chrześcijanah,że wieżymy w Pana Boga,tylko jak coś się dzieje to wszyscy wzywacie " Panie Boże pomóż"
Gosia
3 miesiące temu
Całe szczęście że są jeszcze mądrzy nauczyciele i nie uczą z tego
Hammer
3 miesiące temu
Podpisanie konkordatu było największym błędem polskich władz. Dopuszczenie religii do szkoły to już w ogóle dramat i porażka
katolik
3 miesiące temu
Grzechy sodomskie to nie tylko homoseksualizm, lecz: arogancja, obżarstwo i pogarda dla biednych. Jakieś skojarzenia z Toruniem????
Emeryt80
3 miesiące temu
Zawsze część kk była na usługach rządzących. Tak było podczas zaborów, za komuny i jest teraz
Slick
3 miesiące temu
Tylko osoby które przeczytały ten podręcznik mogą cokolwiek tutaj komentować. Reszta to masa powtarzająca przekazy z TVN lub wyborczej. Rozumiem, że dla większości tu ujadających przeczytanie kilku stron jest ponad siły a co dopiero zapoznanie z całym podręcznikiem. W takim wypadku proszę się nie wypowiadać, a swoje frustrację na temat Kościoła, do którego i tak nie chodzicie zachowajcie dla siebie. I na marginesie. Gdy duchowni typu Lemański lub dominikanin ojciec Wiśniewski regularnie wypowiadają się na tematy polityczne w Wyborczej to ok? To nie jest mieszanie się do polityki?
Świadomy
3 miesiące temu
Nie od dziś wiadomo,że Kościół katolicki w Polsce jest kościołem jednej partii. Coraz więcej ludzi odchodzi od kościoła i trudno się temu dziwić. Coraz więcej ludzi dostrzega obłudę i pazerność duchownych.
sposób
3 miesiące temu
W dniu 18 urodzin powinno się iść do USC złożyć oświadczenie. Jesteś ateistą - dostajesz dowód osobisty, jesteś katolikiem - kaftanik i do szpitala na sygnale.
Zenek
3 miesiące temu
Ziemia jest płaska i ma 4000 lat. Ziemię stworzył Rydzyk odmawiając różaniec i robił fik fak Zak kadzidłem w lewo i prawo. Tak powstał wschód i zachód. Północy i południa nie ma.
Vince
3 miesiące temu
Żeby wierzyć w Boga, to nie muszę chodzić do kościoła, bo Boga w żadnym kościele nie ma, w kościołach są tylko nie ro by w koloratkach które są chciwe na nasze pieniądze.
Historii fan
3 miesiące temu
Hej, ja mam własny pogląd na historię i studiuję tylko to, co mnie w niej interesuje. Rzeczy promowane przez obecne władze nie mieszczą się w mojej bajce i pozwolę sobie nie czytać żadnych Hitów ani kitów.
Free Spirit
3 miesiące temu
JA wierzę w Boga i nie chodzę do żadnego kościoła na żadne msze. Niech żyje wolność duchowa!
Mim
3 miesiące temu
Młody i nawiedzony jedyną prawdą! Typowa Nadgorliwość neofity. Dużo i ciekawie napisane? ale nieprawdziwie i nieobiektywnie. Wielu wielkich ludzi na starość zgłupiało! Roszkowskiego też trafiło.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić