aktualizacja 

Podręcznik do HiT na kazaniu. Takie słowa padły z ołtarza u dominikanów

1118

Podczas niedzielnej mszy w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia w Szczecinie wikariusz wychwalał prof. Wojciecha Roszkowskiego, a dokładniej jego nowy podręcznik do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość". W jego kontekście najwięcej mówi się jednak o braku obiektywizmu i sianiu nienawiści.

Podręcznik do HiT na kazaniu. Takie słowa padły z ołtarza u dominikanów
Kościół chwali nowy podręcznik. Jest mocny głos oburzenia (kuria.pl)

Całą sprawę nagłośniła "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, podczas niedzielnej mszy dla dzieci, która u dominikanów rozpoczyna się o godz. 12.30, o. Marek Urbanowski, który jest jednocześnie wikariuszem parafii i duszpasterzem rodzin, zachęcał do zakupu i lektury podręcznika "Historia i Teraźniejszość" Wojciecha Roszkowskiego.

Jego pochwały nie były przypadkowe, bowiem... przed wejściem do świątyni sprzedawany był podręcznik tego autora "Historia i Teraźniejszość". Nie jest tajemnicą, że podręcznik krytykowany jest przez ekspertów, nauczycieli i rodziców za brak obiektywizmu i sianie nienawiści.

Nigdy nie pomyślałabym, że u dominikanów spotkam się z indoktrynacją polityczną, że dominikanin będzie zachwalał autora tego podręcznika do HiT jako przyzwoitego i rzetelnego historyka - mówi Agnieszka Kosińska, działaczka Polski 2050.

Polska 2050 to ruch społeczno-polityczny o charakterze centrowym, powołany przez Szymona Hołownię po ostatnich wyborach prezydenckich. Jedną z osób kojarzonych z tym programem jest Agnieszka Kosińska, która regularnie pojawia się na mszy dominikanów. Słowa Marka Urbanowskiego mocno ją jednak zbulwersowały.

Nie ma mojej zgody na to, by podczas mszy zachwalano autora złego, nawołującego do nienawiści i podziałów podręcznika ani na kolportowanie przed kościołem takiej książki. To nie jest miejsce do uprawiania polityki - dodała.

Spór o nowy podręcznik do HiT

Kwestia podręcznika do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, który MEiN dopuścił do stosowania w szkołach, staje się tematem politycznym. Linia sporu między opozycją a obozem rządzącym zarysowuje się coraz wyraźniej.

Sam minister edukacji w rozmowie z "Super Expressem" przypominał, że nauczyciele nie muszą korzystać z książki prof. Roszkowskiego. Według Czarnka to, że obecnie jest dostępny tylko jeden podręcznik do HiT-u jest efektem tego, że został on przedstawiony do oceny jako pierwszy.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić