Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Niemiecki dziennikarz: Jeszcze Polska nie zginęła

12
Podziel się:

Publicysta Henryk Broder zarzucił niemieckim Zielonym na łamach dziennika "Die Welt" megalomanię wobec Polski. Poradził też partii, by krytykując polskie władze, nie zapominała o niemieckich zbrodniach.

Broder: w latach 1939-1945 w Polsce przeprowadzano wiele "przyspieszonych postępowań"
Broder: w latach 1939-1945 w Polsce przeprowadzano wiele "przyspieszonych postępowań" (PAP, DPA/Susannah V. Vergau)

Niemiecka partia Zieloni zabiega w Brukseli o zablokowanie reform sądownictwa w Polsce uważając, że zagrażają one niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zieloni z Niemiec skierowali do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa list, w którym domagają się zastosowania "przyspieszonego postępowania” wobec Polski.

W opublikowanym na łamach "Die Welt" komentarzu Broder przypomina, że w wyborach parlamentarnych do Bundestagu Zieloni zdobyli zaledwie 8,9 proc. głosów i są obecnie najmniejszym klubem parlamentarnym, co nie przeszkadza im zachowywać się tak, jakby wysoko wygrali wybory.

"W psychiatrii takie postępowanie nazywa się 'megalomanią', będącą formą manii charakteryzującej się przecenianiem własnej osoby" - pisze Broder.

Zobacz także: Zobacz także: Joanna Szczepkowska: mówią mi, że komunizm się nie skończył

Polska suwerenna

Przechodząc do listu dotyczącego Polski, publicysta podkreśla, że Polska jest nadal "suwerennym krajem z pochodzącym z wolnych wyborów parlamentem i własnym rządem oraz własną walutą - złotym". Zaznacza też, że Unia Europejska nie jest państwem federalnym, lecz "wspólnotą roboczą suwerennych państw".

Broder zwraca uwagę, że to, czy Unia jest podmiotem prawa międzynarodowego i posiada osobowość prawną, nie jest jeszcze ostatecznie wyjaśnione.

Korepetycje z historii

"Zieloni przyjaciele UE powinni właściwie o tym wiedzieć" - zauważa Broder, radząc im ponadto, by poczytali trochę o polskiej historii. "Na przykład o latach 1939-1945, gdy w Polsce przeprowadzano wiele 'przyspieszonych postępowań' zakończonych śmiercią tysięcy polskich obywateli” - tłumaczy publicysta

"Kochani Zieloni, wstrzymajcie na chwilę oddech i nauczcie się na pamięć tych słów: Jeszcze Polska nie zginęła" - stwierdza na zakończenia komentarza w "Die Welt" Broder.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(12)
Gość
4 lata temu
Polacy powinni wiedzieć, ile i kto przydzielał nagrody za Rządów PO, kto bierze odpowiedzialność prawną za te wielkie afery 8 lat PO i PSL, bo wiemy, że odpowiedzialność polityczna spoczywa na Tusku i Schetynie, oraz Kopaczce która to woziła cały Rząd po kraju za podatnika pieniądze.
JPG
4 lata temu
Niby Niemiec, a porządny ! Ale tak poważnie, to są jeszcze w Niemczech ludzie, którym lewacka propaganda nie wyprała całkiem mózgów i ponadto nie boją się powiedzieć czegoś, co jest "niepoprawne politycznie" - BRAWO DLA TEGO PANA !!!
Paweł Ł
4 lata temu
Nie przyklaskuje większości tylko mówi prawdę podziwiam człowieka który mówi to co powinno być powiedziane a nie milcz chowają głowę w piasek
Yanq
4 lata temu
Nie wszyscy Niemcy to hitlerowcy...
Dans
4 lata temu
Pozdrowienia dla TW Bolek i Agenta Oscara
zik
4 lata temu
Dokładnie Niemcom przydałaby się inna perspektywa dotycząca Polski. Powinni zapoznać się z historią II wojny światowej.oraz lat powojennych w Polsce,
FR
4 lata temu
Dokładnie!!
ase
4 lata temu
Dobrze gada, polać mu !!!!!!!!!!!!!
wiki
4 lata temu
Dobrze mówi. Dać mu wódki!
jerzy
4 lata temu
lubie gościa ,prawde mowi
pis na wieki ...
4 lata temu
Niech żyje TW Balbina i TW Piotrowicz! Pozbyli się blisko stu konkurentów do władzy absolutnej, więc mogą działać!
Zdzisek
4 lata temu
Broder,...no cóż... Niemiec ale ... człowiek.To wręcz niemożliwe a jednak!.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić