oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Niemiecki dziennikarz: Jeszcze Polska nie zginęła

14

Publicysta Henryk Broder zarzucił niemieckim Zielonym na łamach dziennika "Die Welt" megalomanię wobec Polski. Poradził też partii, by krytykując polskie władze, nie zapominała o niemieckich zbrodniach.

Broder: w latach 1939-1945 w Polsce przeprowadzano wiele "przyspieszonych postępowań"
Broder: w latach 1939-1945 w Polsce przeprowadzano wiele "przyspieszonych postępowań" (PAP, DPA/Susannah V. Vergau)

Niemiecka partia Zieloni zabiega w Brukseli o zablokowanie reform sądownictwa w Polsce uważając, że zagrażają one niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zieloni z Niemiec skierowali do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa list, w którym domagają się zastosowania "przyspieszonego postępowania” wobec Polski.

W opublikowanym na łamach "Die Welt" komentarzu Broder przypomina, że w wyborach parlamentarnych do Bundestagu Zieloni zdobyli zaledwie 8,9 proc. głosów i są obecnie najmniejszym klubem parlamentarnym, co nie przeszkadza im zachowywać się tak, jakby wysoko wygrali wybory.

"W psychiatrii takie postępowanie nazywa się 'megalomanią', będącą formą manii charakteryzującej się przecenianiem własnej osoby" - pisze Broder.

Zobacz także: Zobacz także: Joanna Szczepkowska: mówią mi, że komunizm się nie skończył

Polska suwerenna

Przechodząc do listu dotyczącego Polski, publicysta podkreśla, że Polska jest nadal "suwerennym krajem z pochodzącym z wolnych wyborów parlamentem i własnym rządem oraz własną walutą - złotym". Zaznacza też, że Unia Europejska nie jest państwem federalnym, lecz "wspólnotą roboczą suwerennych państw".

Broder zwraca uwagę, że to, czy Unia jest podmiotem prawa międzynarodowego i posiada osobowość prawną, nie jest jeszcze ostatecznie wyjaśnione.

Korepetycje z historii

"Zieloni przyjaciele UE powinni właściwie o tym wiedzieć" - zauważa Broder, radząc im ponadto, by poczytali trochę o polskiej historii. "Na przykład o latach 1939-1945, gdy w Polsce przeprowadzano wiele 'przyspieszonych postępowań' zakończonych śmiercią tysięcy polskich obywateli” - tłumaczy publicysta

"Kochani Zieloni, wstrzymajcie na chwilę oddech i nauczcie się na pamięć tych słów: Jeszcze Polska nie zginęła" - stwierdza na zakończenia komentarza w "Die Welt" Broder.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:Deutsche Welle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić