Wróć na
Angelika Karpińska
|

Problem połowy ozdrowieńców. Niepokojące skutki koronawirusa

261
Podziel się

Naukowcy z Mediolanu ujawniają nowe, niepokojące skutki koronawirusa. Z ich badania wynika, że u ponad połowy pacjentów wyleczonych z COVID-19 rozwinęły się zaburzenia psychiczne.

Problem połowy ozdrowieńców. Niepokojące skutki koronawirusa
Pacjenci wyleczeni z COVID-19 cierpią na problemy psychiczne (Getty Images)
bCYuPoAB

Naukowcy przeprowadzili badania na 402 pacjentach, którzy leczyli się na COVID-19 w szpitalu San Raffaele w Mediolanie. Projekt miał na celu ujawnienie długoterminowego wpływu koronawirusa na mózg.

Problemy psychiczne kolejnym skutkiem koronawirusa

Okazało się, że miesiąc po wyjściu ze szpitala wiele osób cierpiało na zespół stresu pourazowego, lęki, bezsenność lub depresję. Badanie wykazało, że ponad połowa pacjentów doświadczyła przynajmniej jednego z tych zaburzeń.

bCYuPoAD
Od razu stało się jasne, że stan zapalny wywołany chorobą może mieć również następstwa na poziomie psychiatrycznym - powiedział profesor Francesco Benedetti, kierownik grupy badawczej.

Raport z badań opublikowano w czasopiśmie naukowym "Brain, Behavior and Immunity". Na podstawie wywiadów klinicznych i kwestionariuszy lekarze stwierdzili zespół stresu pourazowego u 28 proc. pacjentów, depresję u 31 proc., lęki u 42. proc., bezsenność u 40 proc., a także objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u 20 proc.

Wyniki badań zwiększą obawy dotyczące skutków koronawirusa u osób, które wyzdrowiały. Naukowcy przypuszczają, że problemy psychiczne mogą być spowodowane "odpowiedzią immunologiczną na samego wirusa lub psychologicznymi stresorami, takimi jak izolacja społeczna, psychologiczny wpływ nowej, ciężkiej i potencjalnie śmiertelnej choroby, obawy dotyczące zarażenia innych i stygmatyzacja".

bCYuPoAJ

Zobacz także: Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Tak wygląda globalna sytuacja

bCYuPoBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(261)
NoComment
2 miesiące temu
Myśle, że problemy psychiczne pojawiają się w związku z otoczką wokół wirusa, a wyleczenie o marny procent. Zbadajcie ile ludzi ma problemy psychiczne, bo nie radzą sobie z ciągłym medialnym zastraszaniem!
Ewela
2 miesiące temu
Przeszłam COVID-19 i kilka osób z mojej rodziny i sama choroba w sobie nie jest straszna tylko ta cała otoczka. Ludzie traktują Cię jakbyś był parszywy i czekają na jakieś sensacje. Miesiąc po wyzdrowieniu nadal jesteś wytykany palcami. Więc jak nie mieć zaburzeń psychicznych? Media zrobiły z tego wirusa jakiegoś potwora i ludzie są przerażeni że nie dociera do nich nic
Magda
2 miesiące temu
A ludzie z wykrytym nowotworem lub rakiem? To przepraszam ale nie maja leków stresów bezsennych nocy??? Co za bzdura Totalna bzdura!
bCYuPoBf
Szwagier
2 miesiące temu
Psychika to wysiada ludziom od słuchania jak media podkręcają panikie i paranoje o covid 19
Gość
2 miesiące temu
Robią wszystko by ludzie żyli w ciągłym strachu!
Najnowsze komentarze (261)
AAA
miesiąc temu
Przechorowsnie C19 nie tylko skutkuje zaburzeniami psychicznymi, ale i chorobami serca, nerek, płuc.Wszyscy wiedzą że to zmodyfikowany wirus.Jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne, to takie same mają żołnierze amerykańscy wracający z wojny w Iraku, Awganistanie, Syrii itp
Zuza95
miesiąc temu
Tak. Szczególnie jest to widoczne u premiera BJ
ANOn
miesiąc temu
Ja nie wiem ale z kąd wy to bierzecie
maria
miesiąc temu
ja się martwię o dzieci , które żyją w takim strachu jaką bedą miały zjechaną psychikę widząc ludzi jak zombi zamaskowanych... kol. syn 5 letni zapytał: mamo w twoich czasach też wszyscy musieli nosić maseczki :(
Irek
miesiąc temu
Papierosy zabijają więcej ludzi niż koronawirus, a można je wszędzie kupić. Konserwanty, 5G jest znacznie bardziej szkodliwe a jednak nie zakazano tego. Założyli nam kagańce i chyba o to chodziło. Mamy widoczny zamordyzm.
Grace
2 miesiące temu
Wywołali COVID aby zniszczyć połowę populacji.Do tego dokładają straszenie bo planują na szybkich szczepionkach zarobić fortunę.Nieświadomość i nie wiedza jest gorsza od błędów.
lamus
2 miesiące temu
Uuuu... Koronawirus w natarciu Uuuuu... ładnie to tak wirtualna polsko straszyć społeczeństwo?
Covidek
2 miesiące temu
Boję się 😂 😂 😂 😂 😂
bCYuPoAX
Jjajaja
2 miesiące temu
Ciekawe dlaczego w KGHMie nie robia testow?BO PRZYNOSI MILIARDY ZLOTYCH, a zwykle kopalnie nie!!! I trzeba je wykonczyc koroną!
Olek
2 miesiące temu
Jestem zaniepokojony tym co robi sanepid w mojej okolicy . Zamykają ludzi w izolatoriach już całymi stadami. . Bez żadnych wyjaśnień. Nieważne , że test wyszedł negatywny. To szaleństwo się rozkręca na dobre. Najbardziej szkoda dzieci, którym znowu zakażą chodzić do szkoły. Albo wykorzystają żeby pozamykać całe rodziny, bo któreś przyjdzie z katarem do szkoły. Dla prowadzących działalność gospodarczą takie kwarantanny często oznaczają bankructwo i nikogo to nic nie obchodzi. Kto by przypuszczał ,że przyjdzie żyć w takich prześladowaniach.
RedPill
2 miesiące temu
Takie zaburzenia wynikają z izolacji i straszenia nie z covida samego w sobie.
Aaa
2 miesiące temu
Potwierdzam, można nabyć chorobę psychiczną siedząc non stop w domu przy włączonym tv i czekać na koniec koronwirusa 2-3lata...
Coco
2 miesiące temu
Problemy jak można przeczytać są i to coraz większe. Wiedza nie którym szkodzi, a nawet przeszkadza. Wybór jest maska na twarz taka czy inna ale maska.
Mania
2 miesiące temu
Ja i bez "korony" miałam i mam symptomy ozdrowieńców. Życie w stresie, brak odpoczynku psychicznego i cały czas w kieracie !
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić