Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

Niezwykła iluzja optyczna. To, co widzisz, zależy od wieku

127
Podziel się:

"Moja żona i moja teściowa" to jedna z najsłynniejszych iluzji optycznych na świecie. Naukowcy uważają, że to, co na niej widzimy, jest zależne od naszego wieku.

Niezwykła iluzja optyczna. To, co widzisz, zależy od wieku
Niezwykła iluzja optyczna (Wikimedia Commons)

"Moja żona i moja teściowa" to figura dwuznaczna wymyślona przez Williama E. Hilla w 1915 r. Jest jedną z najsłynniejszych iluzji optycznych na świecie.

Można na niej dostrzec albo odwróconą tyłem młodą kobietę, albo profil starszej kobiety, patrzącej w lewą stronę. Zdaniem naukowców to, którą kobietę zobaczymy jako pierwszą, zależy od naszego wieku.

Dwaj profesorowie psychologii z Flinders University w Australii przeprowadzili badanie. Wzięły w nim udział 393 osoby w wieku od 18 do 68 lat. Średnia wieku wyniosła 32 lata.

Uczestnikom pokazywano przez pół sekundy obraz "Moja żona i moja teściowa", po czym poproszono ich o opisanie postaci, którą zauważyli jako pierwszą. Większość badanych stwierdziła, że ​​najpierw zobaczyła sylwetkę młodszej kobiety. Zdaniem naukowców było to spowodowane faktem, że większość osób była w młodym wieku

Żona czy teściowa? Zaskakująca teza naukowców

Gdy naukowcy podzielili ankietowaną grupę na 10 proc. najstarszych i 10 proc. najmłodszych, odkryli, że starsi zazwyczaj najpierw widzą "teściową", a młodsi "żonę". Na tej podstawie autorzy badania wysnuli tezę, że nasz wiek wpływa na to, co zauważamy na grafice jako pierwsze.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie ukryły się obie kobiety, podpowiadamy, że nos starszej postaci to jednocześnie żuchwa młodszej. Oko "teściowej" jest uchem "żony", a usta są naszyjnikiem.

Zobacz także: Jak zbudowano Stonehenge? Jedna z największych zagadek z przeszłości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(127)
dr_
8 miesięcy temu
Po tym co obejrzałem, zastanawiam się teraz. Ile istnień poświęcono, bo ktoś tam coś widział!
dr_
8 miesięcy temu
Poświęciłem dużo czasu i już wiem. Wystarczy skoncentrować wzrok na kresce pod szyją babci. wspaniałe, gratulacje dla Autora !
dr__
8 miesięcy temu
Bardzo ciekawe, widzę obie na przemian. Poświęciłem dużo czasu i jestem zafascynowany. Czy to przekręt i zdjęcia się zmieniają czy ludzkie oko jest tak niedoskonałe.
dr_
8 miesięcy temu
to wkręt, postaci się zmieniają
Białorusinin ...
rok temu
Ja mam 2021 lat i widzę teściową.
Ffff
rok temu
Ludzie, którzy srają się, że teza jest błędna bo oni widzą teściową najpierw. Tam jest napisane, że „w większości widzą żonę” nie wszyscy muszą widzieć to samo
NEXUS
rok temu
Ja mam 10 lat i widzę to i to🙂
napilek
rok temu
Hmm błędna teza ponieważ posiadając 18 lat jako pierwsze zauważyłem teściową więc no
Emi
rok temu
Bo obraca się ten obraz
Pietrek Koguc...
rok temu
Co ja pacze
AGA KUBUŚ
rok temu
Widzenie młodej lub starszej pani jest uzależnione którym okiem skanujemy. jeżeli będziemy skanować prawym, tak jak mamy wypracowane kulturowo , to będziemy skanować od lewej do prawej, tak jak skanujemy czytany tekst. dlatego w pierwszej kolejności łatwiej zauważyć młodą panią. osoby które mają silniejsze lewe oko mogą skanować od prawej do lewej, stąd mogą zauważyć starszą panią jako pierwszą. więc nie wynika to w wieku tylko różnic w pracy oczu😁 Pozdrawiam
przelotka
rok temu
a pacze a pacze i nic nie widze
Ryszard
rok temu
Widze...staruche i młodą.
Kazek
rok temu
Dobry zięć córkę raz a teściową pięć 😃
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić