Niezwykła iluzja optyczna. To, co widzisz, zależy od wieku

194

"Moja żona i moja teściowa" to jedna z najsłynniejszych iluzji optycznych na świecie. Naukowcy uważają, że to, co na niej widzimy, jest zależne od naszego wieku.

Niezwykła iluzja optyczna. To, co widzisz, zależy od wieku
Niezwykła iluzja optyczna (Wikimedia Commons)

"Moja żona i moja teściowa" to figura dwuznaczna wymyślona przez Williama E. Hilla w 1915 r. Jest jedną z najsłynniejszych iluzji optycznych na świecie.

Można na niej dostrzec albo odwróconą tyłem młodą kobietę, albo profil starszej kobiety, patrzącej w lewą stronę. Zdaniem naukowców to, którą kobietę zobaczymy jako pierwszą, zależy od naszego wieku.

Dwaj profesorowie psychologii z Flinders University w Australii przeprowadzili badanie. Wzięły w nim udział 393 osoby w wieku od 18 do 68 lat. Średnia wieku wyniosła 32 lata.

Uczestnikom pokazywano przez pół sekundy obraz "Moja żona i moja teściowa", po czym poproszono ich o opisanie postaci, którą zauważyli jako pierwszą. Większość badanych stwierdziła, że ​​najpierw zobaczyła sylwetkę młodszej kobiety. Zdaniem naukowców było to spowodowane faktem, że większość osób była w młodym wieku

Żona czy teściowa? Zaskakująca teza naukowców

Gdy naukowcy podzielili ankietowaną grupę na 10 proc. najstarszych i 10 proc. najmłodszych, odkryli, że starsi zazwyczaj najpierw widzą "teściową", a młodsi "żonę". Na tej podstawie autorzy badania wysnuli tezę, że nasz wiek wpływa na to, co zauważamy na grafice jako pierwsze.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie ukryły się obie kobiety, podpowiadamy, że nos starszej postaci to jednocześnie żuchwa młodszej. Oko "teściowej" jest uchem "żony", a usta są naszyjnikiem.

Zobacz także: Jak zbudowano Stonehenge? Jedna z największych zagadek z przeszłości

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić