o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Nowy sondaż. To koniec programu 500 plus, jaki znamy? Polacy chcą zmian

46
Podziel się

Czy najbardziej popularny program socjalny obowiązujący aktualnie w Polsce powinien zostać zmieniony? Tak uważa większość społeczeństwa w sondażu, który bezpośrednio dotyczył formy "500 plus".

Nowy sondaż. To koniec programu 500 plus, jaki znamy? Polacy chcą zmian
Czy Polacy chcą zmian w programie 500 plus? (Getty Images, Scott Barbour)
bDUodcKt

Program "500 plus" został wprowadzony w Polsce w 2016 roku. Początkowo mogli z niego skorzystać ci rodzice, którzy posiadali przynajmniej dwójkę dzieci. Zmiany nastąpiły jednak trzy lata później i ten wymóg został zniesiony. Comiesięczne świadczenie przysługuje rodzicom dzieci do lat 18.

Obecna forma programu socjalnego nie posiada żadnych progów dochodowych, które kwalifikowałyby rodziców do składania wniosków. Oznacza to, że bez względu na dochód, każdy rodzic niepełnoletniego dziecka w Polsce może otrzymać dodatkowe 500 złotych miesięcznie.

bDUodcKv

Zmiany w 500 plus? Tego chcą Polacy

Taki system nie podoba się jednak większości naszego społeczeństwa. Tak wynika z sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie Business Insider Polska. Badane osoby zostały zapytane o to, czy prezydent powinien dążyć do reformy programu "500 plus" i wprowadzenia progu dochodowego, który sprawi, że świadczenia nie będą otrzymywać osoby najlepiej zarabiający.

Za zmianami opowiedziało się łącznie blisko 65 proc. Polaków. Wskazali oni w badaniu odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" oraz "raczej się zgadzam". Co ciekawe, przy podziale ankietowanych na grupy społeczne, okazuje się, że najwięcej osób (ponad 72 proc.), które chcą ograniczenia świadczenia aktualnie w ogóle go nie pobiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUodcKW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
Anabel
9 miesięcy temu
Nie było socjalu zle bo na zachodzie jest a u nas nie ma.Jest socjal zle no kuzwa niedogodzi nikomu.Były pensje niskie zle ,podwyższyły zle.Przecież w innych krajach jest jest to samo ceny w euro i wcale nie jest wesolo.Wy Polacy potraficie tylko narzekać i nic wiecej.Żyje sie lepiej i nie którym nie tylko w głowach sie poprzewracało od dobrobytu.Mentalność polaczkow wróćmy do czasów POi bedziemy znowu zarabiac po 5,6zl na godzinę ale za to chlebek kupicie za 1,50.A dlugi były są i będą.Tutaj przynajmniej kasa rozdana jest Polakom a nie Bóg wie gdzie.I wiecie co gdzies mam wasze hejty na mnie i minusy jak każdy zwas mam prawo wyrazic swoje zdanie
Petern
9 miesięcy temu
W Niemczech jest minimum 230 euro na dziecko bez względu na dochody , nawet tam PIS namieszał .
Pani
9 miesięcy temu
Jak "celebryta" zachoruje albo ma wypadek od razu organizuje dla siebie "zrzutkę ".Czyli każdy w potrzebie wyciąga rękę żeby mu pomóc .I to jest oky .A rodzina z dziećmi nie może dostać wsparcia ?
bDUodcKX
Muuuu
9 miesięcy temu
Najbardziej krzyczą Ci co nie mają dzieci.
aaaaa
9 miesięcy temu
Jak najbardziej ale w dwie strony ten co nie pracuje to nie pobiera 500
Najnowsze komentarze (46)
Agata
9 miesięcy temu
bony zamias 500 zł to lepiej by były bony to by wiadomo było że dzieci coś z tego dostaną na zabawki ksiąszki czy artykuły szkole bo dużo z tych pieniędzy idzie na alkohol a tak by było wiadomo że dzieci dostaną
Jasek
9 miesięcy temu
500+ może być ale tylko dla rodziców pracujących
Aha
9 miesięcy temu
Jedyny próg powinien byc taki, że przynajmniej jeden rodzic musi pracować. I tylko taki.
Bacha
9 miesięcy temu
Wielu ludzi w Polsce nie ma dzieci bo ich zwyczajnie nie stać. Państwo im zabiera żeby dać tym, którzy się nawet nie zastanawiali czy ich stać czy nie tylko narobili dzieciaków bo państwo są i takim się należy. Państwo odbiera bezdzietnym możliwość dorobienia się i możliwść utrzymania dzieci za własne pieniądze. Pracuje i oszczędzam zeby mnie było stać na założenie rodziny i godne życie moich dzieci a nie żeby dawać tym którzy nic nie robią!!
Adam
9 miesięcy temu
A gdzie mój komentarz?????????????????
Adam
9 miesięcy temu
Już niedługo będą zmiany !!! Jak tylko wygra pan t,to będzie 1000 ++ a nie tylko 500+.I emeryci dostaną 13,14 i nawet 15 emeryturę !!!
woj.
9 miesięcy temu
Dyktatura proletariatu wciąż aktualna.
Społecznik
9 miesięcy temu
A może tak rozejrzeć się i spostrzec, że 500+ ,i wiele innych zasiłków, w większości przypadków wspiera Patologię,która nie pracuje i nie chcę pracować,bo po co? Ale czemu się dziwić? Daja to się bierze.Ktos by nie wziął? Chociaż przepraszam.To nie jest Patologia,tylko Patrioci, bo przecież jak można nie kochać kraju,który o nich dba,i daje im co chcą,z podatków osób pracujących,nie dając mu nic w zamian. Natomiast za otrzymane zasiłki propagują wegański styl życia, kupując w większości produkty pochodzące z fermentacji warzyw i owoców lub susz tytoniu. A dzieci? No cóż. Dla nich nie zawsze wystarczy zasiłków. Ale to nic,bo opieka społeczna jedzenie da,i jeszcze z Caritasu coś się wyciągnie. Tym ,,biednym i glodnym" dzieciom też się już w główkach przewraca, i to wcale nie z glodu. Ostatnio widziałem jak rzucały w siebie bananami,a kartony z kaszą i ryżem wyrzucili na śmietnik, bo nie lubią tego jeść, a kupić nikt nie chciał,choć to produkty "Nie do sprzedaży." A! Zapomniałem. Dzieci na wakacje też jadą na koszt podatników. Nie mówcie,że to nie jest prawda. Obserwuję to każdego dnia.
bDUodcKP
Jags.
9 miesięcy temu
Po co dawać na dzieci lepiej na cygara dla tuska.
Zofia
9 miesięcy temu
Do wszystkich młodych. Kiedyś i Wy założycie rodziny i będzieci mieć dzieci. Ja wychowałam 4 kę i niestety nie miałam takich możliwości jak dzisiaj ma rodzina. To bardzo dobry program i dzieci to nasz skarb.Ja teraz jestem emerytkom i pomagam córkom a 2 mają dzieci i wiem, że pieniążki nie są marnowane. Dziękuję rządzącym że pomagają Polakom a młodym życzę by się im w życiu poukładało i założyli rodziny.
MARTA
9 miesięcy temu
Mieszkam w Irlandi i tu wszystkim bogatym i biednym płacą bo to pomaga gospodarce i wszyscy z tego korzystają. U nas to kwoty w EURO ;-)
Izka
9 miesięcy temu
Wyborcy PO (większość), mieniący się tzw"postępowcami"nie kumają niestety, że to nie socjalny program tylko SPOŁECZNY !!! W bogatych krajach zachodu wszędzie tak jest bo inwestycja w dzieci to najlepsza inwestycja na przyszłość dla każdego PAŃSTWA. Nie ważne kto ile zarabia: jeden wyda na jedzenie, drugi na dodatkową naukę czy wyjazd wakacyjny a inny ten bogatszy zainwestuje w instrumenty finansowe dla przyszłości dziecka. Wszystkie te formy wspierają NASZĄ GOSPODARKĘ. Zwolennicy PO proszę włączcie myślenie. Nie psujcie pierwszego programu który jest tak na prawdę kołem zamachowym gospodarki. Ludzie chyba rozumiecie różnicę między socjalem a programem społecznym. Wprowadzanie progów dochodowych to jakieś pokłosie myślenia postsowieckiego a nie nowoczesnego. Pozdrawiam Wszystkich
bajabongo
9 miesięcy temu
Ciekawe, że podnoszenie statusu majątkowego nigdzie nie podniosło dzietności a odwrotnie. Najłatwiej jest dać kasę. Trudniej rozbudować całą strukturę pomocy (żłobki, przedszkola, szkoły, opiekunki) bez upierdliwości administracyjnych. Jestem przekonany, że jest dużo ciekawych pomysłów gdzie dzieci skorzystają a rodzicom będzie lżej.
joda
9 miesięcy temu
Jak zagłosują na Dudę to na ten program będziemy płacić jeszcze więcej.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić