Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Nowy trend na granicy polsko-białoruskiej. Rzeczniczka SG ujawnia

Podziel się:

W ciągu ostatniej doby granicę Polski i Białorusi próbowało nielegalnie przekroczyć ośmiu migrantów m.in. z Kenii i Jemenu. Rzeczniczka SG podkreśliła, że na granicy pojawia się coraz więcej cudzoziemców z krajów afrykańskich. Anna Michalska mówi o "nowym trendzie".

Nowy trend na granicy polsko-białoruskiej. Rzeczniczka SG ujawnia
Anna Michalska (PAP, Paweł Supernak)

Straż Graniczna poinformowała, co działo się w ostatnich dniach na granicy polsko-białoruskiej. W dniu 16 maja na terytorium Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się z ośmiu cudzoziemców. Byli to m.in. obywatele Kenii i Jemenu. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Białowieży, Czeremsze i Narewce. Tylko w maju doszło już do 594 prób przekroczenia granicy Polski i Białorusi wbrew przepisom.

Rzeczniczka SG Anna Michalska na antenie Radia Plus odniosła się do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W tym roku obserwujemy sporą liczbę osób z krajów afrykańskich. W tamtym roku tego nie było, dominowali obywatele Iraku. Teraz jest olbrzymia różnorodność jeżeli chodzi o narodowość tych osób. Są obywatele Beninu, Erytrei, Gwinei, Jemenu, sporo Kubańczyków – mówiła Anna Michalska.

Michalska dodała, że wszyscy ci cudzoziemcy, zanim znaleźli się na granicy z Polską, wcześniej przyjechali na Białoruś z Rosji. – To zupełnie inny trend niż w 2021 roku – podkreśla.

Rzeczniczka SG odniosła się także do budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Bariera ta ma stanowić duże utrudnienie dla nielegalnych cudzoziemców oraz pozwoli na patrolowanie granicy bez konieczności wsparcia innych służb.

Przy tej wojnie hybrydowej i migracji trudno jest przewidzieć, jak będzie się to rozwijało i eskalowało. Nikt nie wie, czy za miesiąc, czy dwa tygodnie fala nielegalnych migrantów nie powróci do poziomu sprzed roku. Z racji tego, że działania reżimu Aleksandra Łukaszenki są nieprzewidywalne, trudno wnioskować, jak może być dalej – powiedziała Michalska na antenie Radia Plus.
Zobacz także: Kontrowersyjny ambasador zostanie w Polsce? Odpowiedź z MSZ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić