o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
A. M.
|

Obchody 1 września przejmie wojsko. Prezydent Gdańska zaskoczona

776
Podziel się

"Uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ zorganizuje Wojsko Polskie. Odpolitycznimy Westerplatte" - poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Prezydent Gdańska nie zgadza się z taką decyzją. Przygotowania do uroczystości organizowanych corocznie przez miasto już trwają.

Obchody 1 września przejmie wojsko. Prezydent Gdańska zaskoczona
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas briefingu prasowego ws. obchodów 81. rocznicy wybuchu II WŚ na Westerplatte (PAP, Adam Warżawa)
bDnEoNTp

Tegoroczne uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ mają zostać zorganizowane przez Wojsko Polskie. W piątek Mariusz Błaszczak poinformował o decyzji na Twitterze. Szef MON oświadczył, że organizacja obchodów będzie służyć "odpolitycznieniu Westerplatte".

Odpolitycznimy Westerplatte. To miejsce, w którym najważniejsi są kombatanci,a nie politycy pokroju F.Timmermansa - czytamy na Twitterze szefa MON.
bDnEoNTr

Na niespodziewaną wiadomość zareagowała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podczas konferencji prasowej zapowiedziała, że zamierza wysłać w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W słowach skierowanych do Mariusza Błaszczaka prezydent Gdańska poprosiła o poszanowanie wieloletniej tradycji organizowania obchodów 1 września przez miasto Gdańsk.

Władze miasta już od dawna przygotowywały się do organizacji uroczystych obchodów. Zaproszenie ponad miesiąc temu otrzymał także minister Błaszczak, który nie odniósł się do tego faktu aż do dziś.

Spory o organizację uroczystości trwają od lat. W ubiegłym roku na mocy specustawy rząd wywłaszczył miasto Gdańsk z terenów Westerplatte. W piątek Minister Błaszczak uzasadniał decyzję twierdząc, że podczas gdy terenem zarządzały władze Gdańska "urągał godności tego miejsca".

bDnEoNTx
Zobacz także: "Propaganda". Tomasz Siemoniak o filmie z Mariuszem Błaszczakiem
bDnEoNTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(776)
stan
4 miesiące temu
Odpolitycznienie będzie polegało na tym że opozycja nie zostanie wpuszczona na obchody.
cbk
4 miesiące temu
Członek PiSu, minister PiSu odpolitycznia uroczystość 🤣
Janek
4 miesiące temu
Czyli upolitycznią Westerplatte?
bDnEoNTT
jok_ang
4 miesiące temu
każde miejsce , każdy czas , każda data w kalendarzu .... ku chwale Pis-U :(
Ania
4 miesiące temu
Gdańsk jest Polski koniec kropka
Najnowsze komentarze (776)
sceptyk
4 miesiące temu
Dziwicie się?! Rząd dmucha na zimne, żeby nie powtórzyły pożałowania godne wypowiedzi, w wykonaniu urzędników gdańskiego magistratu. "– Na początku było słowo, złe słowo. Słowo jednego przeciwko drugiemu. I to złe słowo było Polaka przeciwko innemu narodowi, Niemca przeciwko innemu narodowi. Europa została tym złym słowem podzielona – mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak podczas miejskich uroczystości upamiętniających 74. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Później przeprosił za swoją wypowiedź."
quidz
4 miesiące temu
Gdy wojsko będzie salutować, to kto nas będzie bronił?
emert
4 miesiące temu
Niech władze miasta uderza się w piersi w jaki sposób obchodziły rocznicę wybuchu II wojny swiatowej i czy były to godne obchody.
Bicz Boży
4 miesiące temu
Władze Gdańska na ten czas niech wyjadą do Niemiec i tam niech obchodzą udział w rocznicy napaści na Polskę!
zuza
4 miesiące temu
To nie jest prywatna uroczystość tej pani.My Polacy oddamy hołd naszym bohaterom.
ada
4 miesiące temu
Kto mianował tę kobietę na prezydenta Gdańska? Westerplatte jest nasze polskie.
Maria
4 miesiące temu
Zaskoczona Dulkiewicz? A może chciała zaprosić Timmermansa albo Jurową? Niech se skoczy na jednego i da Polakom w Gdańsku żyć.
birton
4 miesiące temu
jest rada na wszelkie problemy - szczera modlitwa: "Święty Pawle od Adamowiczów , Błogosławieni Piotrze od Staraków i Janie Kulczykowy , (tutaj intencje własne) módlcie się za nami"- 45 razy rano lub 35 razy wieczorem i wszystko będzie OK
bDnEoNTL
win
4 miesiące temu
Gwoli wyjaśnienia .. Wolne Miasto Gdańsk nie jest miastem polskim na ten czas . Władze Wolnego Miasta Gdańsk w ratuszu mówią po niemiecku lub po ukraińsku, ale nie wolno mówić po Polsku. Warszawa ma podobnie , z tym , że w ratuszy mówi się po francusku , Łódź też nie używa języka Polskiego w ratuszu , tam mówi się w języku Jidisz . To samo jest w Wrocławiu , gdzie Ukraińcy z programu ,, Wisła ,, mają większość i w ramach samorządności nie życzą sobie Polaków i ich terytorium .Istota samorządności na tym polega , ze centrala władza nie ma nic do gadania , tam gdzie władzę ma samorząd.
ip123
4 miesiące temu
A temu chłopu to już totalnie odbiło? Chyba historyk albo politolog z wykształcenia. Po co się wpierw...La pomiędzy wódkę i zakąskę. Ciekawe , kiedy organizację obchodów solidarnościowych 31 sierpnia przej.mie Policja państwowa. Alle "szczał w cechę".
Dariusz J.
4 miesiące temu
Na Westerplatte gospodarzami są Gdańszczanie. To z inicjatywy prezydenta Gdańska. przed ponad 20 laty, zainicjowano coroczne obchody tej smutnej rocznicy. Nie zgadzam się z zawłaszczeniem tej uroczystości przez min. Błaszczaka
Łubu dubu...
4 miesiące temu
Zgodnie z odwieczna tradycja PIS sp...... wszystko czego się dotknie!
smok wawelski
4 miesiące temu
zobaczymy czy wladze Gdanska zatrzymaja Wojsko Polskie
znafca
4 miesiące temu
proponuje wypłaszczyć Westerplatte
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić