o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
A. M.
|

Obchody 1 września przejmie wojsko. Prezydent Gdańska zaskoczona

776
Podziel się

"Uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ zorganizuje Wojsko Polskie. Odpolitycznimy Westerplatte" - poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Prezydent Gdańska nie zgadza się z taką decyzją. Przygotowania do uroczystości organizowanych corocznie przez miasto już trwają.

Obchody 1 września przejmie wojsko. Prezydent Gdańska zaskoczona
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas briefingu prasowego ws. obchodów 81. rocznicy wybuchu II WŚ na Westerplatte (PAP, Adam Warżawa)
bEaeVLyt

Tegoroczne uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ mają zostać zorganizowane przez Wojsko Polskie. W piątek Mariusz Błaszczak poinformował o decyzji na Twitterze. Szef MON oświadczył, że organizacja obchodów będzie służyć "odpolitycznieniu Westerplatte".

Odpolitycznimy Westerplatte. To miejsce, w którym najważniejsi są kombatanci,a nie politycy pokroju F.Timmermansa - czytamy na Twitterze szefa MON.
bEaeVLyv

Na niespodziewaną wiadomość zareagowała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podczas konferencji prasowej zapowiedziała, że zamierza wysłać w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W słowach skierowanych do Mariusza Błaszczaka prezydent Gdańska poprosiła o poszanowanie wieloletniej tradycji organizowania obchodów 1 września przez miasto Gdańsk.

Władze miasta już od dawna przygotowywały się do organizacji uroczystych obchodów. Zaproszenie ponad miesiąc temu otrzymał także minister Błaszczak, który nie odniósł się do tego faktu aż do dziś.

Spory o organizację uroczystości trwają od lat. W ubiegłym roku na mocy specustawy rząd wywłaszczył miasto Gdańsk z terenów Westerplatte. W piątek Minister Błaszczak uzasadniał decyzję twierdząc, że podczas gdy terenem zarządzały władze Gdańska "urągał godności tego miejsca".

bEaeVLyB
Zobacz także: "Propaganda". Tomasz Siemoniak o filmie z Mariuszem Błaszczakiem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaeVLyW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(776)
sceptyk
10 miesięcy temu
Dziwicie się?! Rząd dmucha na zimne, żeby nie powtórzyły pożałowania godne wypowiedzi, w wykonaniu urzędników gdańskiego magistratu. "– Na początku było słowo, złe słowo. Słowo jednego przeciwko drugiemu. I to złe słowo było Polaka przeciwko innemu narodowi, Niemca przeciwko innemu narodowi. Europa została tym złym słowem podzielona – mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak podczas miejskich uroczystości upamiętniających 74. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Później przeprosił za swoją wypowiedź."
quidz
10 miesięcy temu
Gdy wojsko będzie salutować, to kto nas będzie bronił?
emert
10 miesięcy temu
Niech władze miasta uderza się w piersi w jaki sposób obchodziły rocznicę wybuchu II wojny swiatowej i czy były to godne obchody.
bEaeVLyX
Bicz Boży
10 miesięcy temu
Władze Gdańska na ten czas niech wyjadą do Niemiec i tam niech obchodzą udział w rocznicy napaści na Polskę!
zuza
10 miesięcy temu
To nie jest prywatna uroczystość tej pani.My Polacy oddamy hołd naszym bohaterom.
ada
10 miesięcy temu
Kto mianował tę kobietę na prezydenta Gdańska? Westerplatte jest nasze polskie.
Maria
10 miesięcy temu
Zaskoczona Dulkiewicz? A może chciała zaprosić Timmermansa albo Jurową? Niech se skoczy na jednego i da Polakom w Gdańsku żyć.
birton
10 miesięcy temu
jest rada na wszelkie problemy - szczera modlitwa: "Święty Pawle od Adamowiczów , Błogosławieni Piotrze od Staraków i Janie Kulczykowy , (tutaj intencje własne) módlcie się za nami"- 45 razy rano lub 35 razy wieczorem i wszystko będzie OK
win
10 miesięcy temu
Gwoli wyjaśnienia .. Wolne Miasto Gdańsk nie jest miastem polskim na ten czas . Władze Wolnego Miasta Gdańsk w ratuszu mówią po niemiecku lub po ukraińsku, ale nie wolno mówić po Polsku. Warszawa ma podobnie , z tym , że w ratuszy mówi się po francusku , Łódź też nie używa języka Polskiego w ratuszu , tam mówi się w języku Jidisz . To samo jest w Wrocławiu , gdzie Ukraińcy z programu ,, Wisła ,, mają większość i w ramach samorządności nie życzą sobie Polaków i ich terytorium .Istota samorządności na tym polega , ze centrala władza nie ma nic do gadania , tam gdzie władzę ma samorząd.
ip123
10 miesięcy temu
A temu chłopu to już totalnie odbiło? Chyba historyk albo politolog z wykształcenia. Po co się wpierw...La pomiędzy wódkę i zakąskę. Ciekawe , kiedy organizację obchodów solidarnościowych 31 sierpnia przej.mie Policja państwowa. Alle "szczał w cechę".
Dariusz J.
10 miesięcy temu
Na Westerplatte gospodarzami są Gdańszczanie. To z inicjatywy prezydenta Gdańska. przed ponad 20 laty, zainicjowano coroczne obchody tej smutnej rocznicy. Nie zgadzam się z zawłaszczeniem tej uroczystości przez min. Błaszczaka
Łubu dubu...
10 miesięcy temu
Zgodnie z odwieczna tradycja PIS sp...... wszystko czego się dotknie!
smok wawelski
10 miesięcy temu
zobaczymy czy wladze Gdanska zatrzymaja Wojsko Polskie
bEaeVLyP
znafca
10 miesięcy temu
proponuje wypłaszczyć Westerplatte
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić