A. M. | 

Obchody 1 września przejmie wojsko. Prezydent Gdańska zaskoczona

1177

"Uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ zorganizuje Wojsko Polskie. Odpolitycznimy Westerplatte" - poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Prezydent Gdańska nie zgadza się z taką decyzją. Przygotowania do uroczystości organizowanych corocznie przez miasto już trwają.

Obchody 1 września przejmie wojsko. Prezydent Gdańska zaskoczona
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas briefingu prasowego ws. obchodów 81. rocznicy wybuchu II WŚ na Westerplatte (PAP, Adam Warżawa)

Tegoroczne uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ mają zostać zorganizowane przez Wojsko Polskie. W piątek Mariusz Błaszczak poinformował o decyzji na Twitterze. Szef MON oświadczył, że organizacja obchodów będzie służyć "odpolitycznieniu Westerplatte".

Odpolitycznimy Westerplatte. To miejsce, w którym najważniejsi są kombatanci,a nie politycy pokroju F.Timmermansa - czytamy na Twitterze szefa MON.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na niespodziewaną wiadomość zareagowała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podczas konferencji prasowej zapowiedziała, że zamierza wysłać w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W słowach skierowanych do Mariusza Błaszczaka prezydent Gdańska poprosiła o poszanowanie wieloletniej tradycji organizowania obchodów 1 września przez miasto Gdańsk.

Władze miasta już od dawna przygotowywały się do organizacji uroczystych obchodów. Zaproszenie ponad miesiąc temu otrzymał także minister Błaszczak, który nie odniósł się do tego faktu aż do dziś.

Spory o organizację uroczystości trwają od lat. W ubiegłym roku na mocy specustawy rząd wywłaszczył miasto Gdańsk z terenów Westerplatte. W piątek Minister Błaszczak uzasadniał decyzję twierdząc, że podczas gdy terenem zarządzały władze Gdańska "urągał godności tego miejsca".

Zobacz także: "Propaganda". Tomasz Siemoniak o filmie z Mariuszem Błaszczakiem
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić