Obława trwała kilka dni. "Już nigdy nie odleci do Afryki"

61

Po wielu nieudanych próbach w końcu udało się złapać bociana z Niemojewic koło Żarnowa (woj. łódzkie). Ptak od października błąkał się po okolicy ze złamanym skrzydłem. Teraz trafił pod opiekę Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole pod Piotrkowem Trybunalskim.

Obława trwała kilka dni. "Już nigdy nie odleci do Afryki"
Młody bocian, z uszkodzonym skrzydłem jest już bezpieczny. (UG Żarnów)

Mieszkańcy Niemojewic od ponad miesiąca próbowali schwytać bociana, ale ten za każdym razem uciekał. Gdy spadł śnieg lokalna społeczność regularnie go dokarmiała.

Bocian nie odleciał do ciepłych krajów na zimę, gdyż ma uszkodzone skrzydło. Być może został zaatakowany przez dziką zwierzynę. Wójt gminy Żarnów - Krzysztof Nawrocki zapewniał, że zrobi wszystko, żeby odłowić bociana. Po wielu próbach, w końcu udało się złapać ptaka.

Przez kilka dni trwała obława, którą kierował pan radny Leszek Czyżykowski. Razem z synem i kolegą zapędzili bociana w krzaki, podeszli do niego i go złapali - opisuje wójt Krzysztof Nawrocki, cyt. przez TVN24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Narodziny bociana. Niezwykłe, co nagrała kamera nad gniazdem

Urząd Gminy Żarnów zapłacił za transport bociana do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole koło Piotrkowa Trybunalskiego. - Ptak jest w dobrej kondycji, to dorosły osobnik, ale ma uszkodzone skrzydło i już nigdy nie odleci do Afryki - relacjonuje TVN24 szef ośrodka, Paweł Kowalski.

Zostawimy go u nas i będzie takim nestorem dla młodych bocianów, które mamy w ośrodku. Takie dorosłe już bociany są bardzo istotne, dlatego że jak odchowujemy takie młode, to musi być osobnik dorosły, żeby one miały wzorzec. A jak nie będzie tego wzorca, to one nie będą wiedziały później jak zakładać gniazda - tłumaczy szef Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole.

Większość bocianów odlatuje do ciepłych krajów w ostatnim tygodniu sierpnia, choć zdarza się, że niektóre z nich odlatują już w pierwszej połowie tego miesiąca. Ostatnie, nieliczne wędrujące grupy można zaobserwować jeszcze na początku września.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić