Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Ofiara księdza pedofila wygrała w sądzie. Dostanie zadośćuczynienie

3
Podziel się:

Mężczyzna, który był ofiarą księdza pedofila, wygrał rozprawę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Wyrokiem sądu archidiecezja będzie musiała wypłacić mu zadośćuczynienie.

Ofiara księdza pedofila wygrała w sądzie. Dostanie zadośćuczynienie
Ofiara księdza pedofila wygrała rozprawę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. (Pixabay)

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. W związku z tym archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska będą musiały wypłacić poszkodowanemu zadośćuczynienie w postaci 300 tys. zł., jak poinformował polsatnews.pl.

Apelację składała strona Kościoła. Sąd odrzucił obie z nich, zarządzając przy tym zwrócenie powodowi kosztów sądowych - ponad 12 tys. zł. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

W lutym Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał identyczny wyrok. Według relacji polsatnews.pl, na jego podstawie archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska miały zapłacić powodowi 300 tys. zadośćuczynienia, wliczając do tej kwoty odsetki liczone od dnia 27 października 2016 roku. Powód został zwolniony z kosztów sądowych

Archidiecezja i diecezja odwołały się od wyroku. Nie podano powodu apelacji ani jej odrzucenia. Paweł K., czyli były ksiądz, który wykorzystywał seksualnie nieletnich, został skazany w 2015 roku na siedem lat pozbawienia wolności. Dostał również zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Sąd zdecydował również, że będzie leczony z zaburzeń.

Paweł K. był też bohaterem filmu braci Sekielskich. W filmie przyjrzano się między innymi przenosinom byłego duchownego, kiedy po zgłoszeniu niepokojących nadużyć wobec nieletnich został przeniesiony do innej diecezji. Od 2018 roku mocą wyroku z Watykanu nie jest już duchownym.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Poruszający apel Michała Kamińskiego do koronasceptyków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Ksiądz
2 lata temu
Ilu takich jeszcze trzeba przed Sądem postawić? Zgnilizna ciągnie was na dno ale wy wolicie widzieć atak na kościół. Internet telefon samochód... Jest wiele form przekazywania informacji, ale wy nadal myślicie, że poza wieś informacja nie wyjdzie.
Hamilton
2 lata temu
Niech każdy kapłon zrobi doktorat z teologii moralnej i moralności teologicznej na KULu i co mu zrobią ? Pokaże papiery i szlus.
gość
2 lata temu
I bardzo dobrze!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić