Ogromny baner na Giewoncie. Chodzi o uchodźców

28

Nieznane osoby rozpięli na krzyżu na Giewoncie ogromny baner z cytatem z ewangelii wg. św. Mateusza. Cytat "Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie" wzywa do solidarności z uchodźcami na polsko-białoruskiej granicy. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego próbują go usunąć.

Ogromny baner na Giewoncie. Chodzi o uchodźców
Potężny baner na Giewoncie (Twitter)

O zdarzeniu poinformował "Tygodnik Podhalański". Jak opisuje portal, na ramionach krzyża na Giewoncie pojawił się w czwartek duży baner (zdjęcia możecie zobaczyć tutaj). Widać go nawet z Zakopanego, a w mediach społecznościowych pojawiły się liczne zdjęcia osłoniętego krzyża.

Cytat z ewangelii na Giewoncie

Okazuje się, że na banerze napisany jest tekst: "Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie". Cytat jest fragmentem z ewangelii wg św. Mateusza, opowiadający o Chrystusie, który oddzieli od siebie dobrych i złych ludzi:

Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie" - można przeczytać w tekście.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

TPN: Góry nie powinny służyć do manifestacji poglądów

Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, pracownicy są już na miejscu i trwa akcja ściągnięcia banera z krzyża. "My tych treści nie komentujemy. W naszej ocenie ani krzyż, ani żadne inne miejsce w Tatrach nie powinno służyć do manifestacji jakichkolwiek poglądów" - mówi "Gazecie Krakowskiej" Paulina Kołodziejska z TPN.

Jak zaznacza, krzyż jest zabytkiem, ale także obiektem sakralnym. To już nie pierwszy przypadek, kiedy na krzyżu pojawia się baner. Wcześniej na krzyżu wieszano m.in. tęczową flagę, a nawet baner wyborczy Andrzeja Dudy. Wcześniej prokuratura umarzała postępowania.

Gest solidarności z uchodźcami

Najprawdopodobniej baner na Giewoncie jest gestem solidarności z uchodźcami, którzy przebywają przy polsko-białoruskiej granicy. Od miesiąca przetrzymywana jest tam grupa migrantów z Afganistanu. Od polskiej strony są blokowani przez straż graniczną, a od białoruskiej przejście uniemożliwia im wojsko.

Zobacz także: Rekordowy sezon w Tatrach. "Nie było tak w historii TPN"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić