Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

Ojciec prezydenta się myli? Naukowcy o tym, czy geny warunkują orientację

19
Podziel się

Po słowach Jana Dudy, ojca Andrzeja Dudy zawrzało. Uważa on, że homoseksualizm jest zaraźliwy. Dziennikarze poprosili o komentarz ekspertów.

Ojciec prezydenta się myli? Naukowcy o tym, czy geny warunkują orientację
Prof. Jan Andrzej Duda. (PAP)
bEKkFdGt

W wywiadzie z "Newsweekiem" prof. Jan Duda stwierdził, że homoseksualizm jest zaraźliwym zjawiskiem. Uargumentował swoje zdanie powołując się na badania:

Czytałem raport naukowy w 'Science Magazine' z badania na 500 tysiącach osób deklarujących skłonności nieheteronormatywne. Wyszło, że co najwyżej 8 do 25 procent z nich ma te skłonności z powodu odmienności genetycznych, a reszta to są albo uwarunkowania hormonalne, albo kulturowe - tłumaczył prof. Jan Duda.
bEKkFdGv

Profesor Duda mówił najprawdopodobniej o badaniu, które ukazało się w "Science" z 30 sierpnia 2019 roku pt. "Duże badanie GWAS odsłania szczegóły genetycznej architektury zachowań seksualnych osób tej samej płci".

Te badania mówią tylko o udziale pewnych wskaźników genetycznych w analizowanej grupie - tłumaczy cytowany przez "Konkret24" prof. dr hab. Zbigniew Izdebski z Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Izdebski zauważa przy tym, że analiza nie dowodzi istnieniu dominujących czynników genetycznych determinujących orientację seksualną. Ponadto przyjrzano się tylko niektórym genom, dlatego profesor zadaje pytanie: "Co z resztą?"

Portal Konkret24 o zdanie zapytał również prof. Michała Lwa-Starowicza. Zauważa on, że w badaniu chodziło o warianty genetyczne, które odpowiadały za "wariancje dotyczące nawiązywania kontaktów seksualnych z osobami tej samej płci".

bEKkFdGB
To nie oznacza automatycznie, że za pozostałe odpowiadają czynniki hormonalne i społeczno-kulturowe. Nie uwzględniono również innych czynników, w tym epigenetyki czy immunologicznych - odpowiada.

Głos w sprawie zabrał również dr hab. Wojciech Dragan, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych na Wydziale Psychologii. Zwraca uwagę na to, że naukowcy odpowiadający za to badanie przeanalizowali polimorfizmy tylko jednego typu: polimorfizmy pojedynczego nukleotydu. Wytłumaczył więc, jak powinno rozumieć się wyniki tego projektu.

bEKkFdGC
To nie jest zatem tak, jak mówi profesor Duda, że 8 do 25 procent osób nieheteronormatywnych odziedziczyło te skłonności z powodu odmienności genetycznych. Ustalono, że do 25 procent zmienności pod względem orientacji seksualnej zależy od polimorfizmów tego rodzaju - mówi dr hab. Wojciech Dragan dla "Konkret24".
Nie ma badań, które jednoznacznie wskazywałyby przyczyny orientacji seksualnej. Załóżmy przez chwilę, że uwarunkowania społeczno-kulturowe rzeczywiście mają duży wpływ na naszą orientację seksualną, a człowiek może ją sobie wybrać lub, jak mówi profesor Duda, "zarazić się homoseksualizmem". W takim razie jak to się ma do tego, że zdecydowana większość osób homoseksualnych wychowała się, wychowuje w rodzinach heteroseksualnych? Zachęcałbym również na przykład do wyobrażenia sobie prób "przerobienia" osoby heteroseksualnej na homoseksualną. Przecież większość osób na samą myśl odczułoby niechęć - mówi prof. Izdebski.
Zobacz także: Ojciec prezydenta o homoseksualizmie. Reakcja Joanny Muchy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkFdGW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
Max
4 tyg. temu
Za takie wypowiedzi,za to zło co czynicie pisowcy,spotka was kara,jak nie wiecie ,że każdy człowiek rodzi się z określoną orientacją,to się dokształcić, wredni ,podli,ludzie!!!!
ojojoj
4 tyg. temu
Niestety to nie homoseksualizm jest zaraźliwy tylko ponad wszelką miarę zaraźliwa jest głupota co widać na przykładie ojca i syna,ament
Realista
4 tyg. temu
Stary Duda bredzi. Kto to wybrał do samorządu. Aby chapac diety. Ty Duda senior milcz .Gadasz głupoty. Ten stary Duda bredzi. Młody na forum kompromitacja. Pomylił prez obecnego Ameryki q
bEKkFdGX
omoplata
4 tyg. temu
Duda jest dowodem, ze glupota i ulomnosc intelektualna jest przekazywana genetycznie. Co do homoseksualizmu w jego wypadku trudno stwierdzic, ale zastanawiajace sa inklinacje jego synka do nieletnich lolitek, ktorych zdjecia ambitnie lajkuje w mediach społecznościowych.
Jerry
4 tyg. temu
I ma rację, tu akurat działa zasada z kim przystajesz takim się stajesz
Ani
4 tyg. temu
Boję się o swój kraj, oni odejdą napewno bo czas jest nieubłagany, odejdą jak komuna ale smród jaki po sobie pozostaną zostanie u nas na lata , niestety polska jest Koreą Europy a to jest przykre
(ciekawy)
4 tyg. temu
Fajnie się określa 2 człowieka, fajnie się mu pluje w twarz, mam kumpla geja to najlepszy najbardziej pomocny człowiek jakiego znam. Można na niego liczyć, można się mu zwierzyć. A gdzie wasi przyjaciele których macie tak wiele???Nawet moja babcia umierając w wieku 97 lat była bardziej tolerancyjna niż nie jeden 10latek wychowany w rodzinie gdzie ojciec leje matkę , popijając browara ale 10 latek na nogach nike ma oraz iphona a jak status musi być. Obudz się Polsko po zostaniesz sama w Europie, jak już nie jesteś.....
Emeryt
miesiąc temu
Panie Duda my już Panu podziękujemy, niech już Pan te swoje mądrości zachowa dla siebie. Nie czas już Panu wziąść różaniec i pomodlić się, ponieważ w tym wieku,,,,, czas się zbliża i najwyższy czas opamietac się i przejść w stan odpoczynku. Nie ma ludzi niezastąpionych.....
LGBT
miesiąc temu
nie ma naukowych dowodów na genetyczne powody tej choroby, bo podłożem tych zaburzeń jest NABYTA w okresie dziecięcym dewiacja.dlatego promocja tych zachowań jest tak groźna!
Okia
miesiąc temu
Homoseksualista to wyższe stadium człowieka ale ślepa uliczka w przekazania genów, każdy gej jest mistrzem w swojej dziedzinie kucharz, fotograf aktor czy piosenkarz lub ks itp?
E nde
miesiąc temu
Kto dał tu człowiekowi profesurę jakozr człowiek tak wykształcony być takim ignorantem i koniunkturalista to wstyd i brak honoru
edi
miesiąc temu
Tak zginie zbrodniczy Marksizm. Zycze wszystkim lewakom aby ich wszystkie dzieci byly homoseksualistami.
lepicha
miesiąc temu
kiedyś było w mięsnych na pierogi dostatek teraz wszystkie gdzieś wyszły
bEKkFdGP
????????//
miesiąc temu
to bakteryjne czy wirusowe a może grzybicze?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić