Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Olbrzymi wyciek danych z RCB. Gen. Polko: absolutny skandal i dziadostwo

247
Podziel się

Dane wrażliwe 20 tys. osób - policjantów, funkcjonariuszy SOP, strażaków i innych - wypłynęły z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wśród danych są prywatne numery telefonów i adresy. W rozmowie z o2 były szef jednostki GROM gen. Polko mówi wprost: szef RCB powinien podać się do dymisji.

Olbrzymi wyciek danych z RCB. Gen. Polko: absolutny skandal i dziadostwo
Były dowódca jednostki GROM gen. dyw. Roman Polko. (PAP, Leszek Szymański)
bEUYvHbF

Sprawę opisał portal niebezpiecznik.pl. Jak poinformował, na jednej ze stron zawierających dane o szczepieniach znalazł się plik zawierający 20 tys. pozycji. Były tam nazwiska, adresy, numery telefonów oraz numery PESEL.

Plik mógł pobrać każdy. Nie wiadomo, jak długo "wisiał" na stronie, ani dlaczego się tam w ogóle znalazł. Szefowa departamentu polityki informacyjnej RCB odsyła do opublikowanego na stronie Centrum komunikatu, informującego o wszczęciu "wewnętrznej procedury wyjaśniającej".

bEUYvHbH

- Zgodnie z obowiązującym w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa protokołem bezpieczeństwa gromadzone dane zostały odpowiednio zabezpieczone niezwłocznie po powzięciu ww. informacji. Analizujemy potencjalne przyczyny zaistniałej sytuacji i zbieramy szczegółowe informacje dot. ewentualnego pobrania plików przez podmioty do tego nieuprawnione - głosi komunikat.

Wyciek obejmuje dane osób, które zgłosiły się do szczepienia na COVID-19 od 12 do 20 kwietnia.

Zobacz także: "Skandal". Poseł KO o wycieku danych tysięcy policjantów

Polko: absolutny skandal

O komentarz poprosiliśmy byłego dowódcę jednostki wojskowej GROM i pełniącego obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Romana Polko.

bEUYvHbN
Absolutny skandal i dziadostwo. To zagraża bezpieczeństwu ludzi, których dane zostały ujawnione. Dziwię się, że szef RCB jeszcze nie podał się do dymisji - mówi Polko w rozmowie z o2.pl.

Generał zwraca uwagę, że jako państwo Unii Europejskiej i NATO nie powinniśmy sobie pozwalać na takie wpadki. Będzie to skutkowało obniżaniem naszej wiarygodności na arenie międzynarodowej, a sojusznicy zastanowią się trzy razy, zanim powierzą nam dane wrażliwe.

bEUYvHbO
Problem istnieje nie od dziś. Już kiedy pracowałem w BBN, zwracałem uwagę, że system informatyczny państwa jest dziurawy. Ale niewiele z tym robimy. Zwalnia się kompetentnych ludzi, odpowiedzialnych za cyfryzację, a powierza ich obowiązki ludziom niekompetentnym. Pytanie: co z tym zrobimy? - mówi dalej gen. Polko.

Przypomina, że Rosjanie od dawna traktują cyberprzestrzeń jako miejsce toczenia wojny. I dodaje, że dane te mogły trafić w ręce nie tylko zwykłych bandytów, ale także instytucji z krajów bardzo odległych od bycia przyjaznymi Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUYvHci
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(247)
alo
4 miesiące temu
Z amerykanskim sztandarem polatal po pustyni i tak zostal generalem jest generalska emeryturka ale gacie to kup sobie cywilne na tyle chyba cie stac
jaa
6 miesięcy temu
Mamy wybitnego fachowca od bezpieczeństwa, a on ma szamanów i wodę święconą. Czego się czepiacie.
tyle w temaci...
6 miesięcy temu
Pis mafia rządzi tym krajem.Zwykły Kowalski jak popełni błąd to kary w tysiącach.Jak zrobi to towarzysz z pisu to nic takiego się nie stało. Jesteśmy głupsi od małp.Bo żadne stado małp nie wybierze najgłupszej małpy ze stada aby nim rządziła
bEUYvHcj
Obserwator
8 miesięcy temu
Jacy Rosjanie?Na spenetrowanie niekompetentne go państwa PIS wystarczy rozgarnięty przedszkolak
id7td
8 miesięcy temu
Jak dymisja??? Bez zgody prezesa?
Leszek
8 miesięcy temu
Oj niedobrze, Stare Kiejkuty się denerwują. Wypłynęła lista tajnych współpracowników i kolaborantów
Zdziwiony
8 miesięcy temu
Było GIODO, jest RODO, a dane tajnych wspolpracownikow spec-sluzb są w internecie. Taki jeden to nawet raport z działalności polskiego wywiadu, przetłumaczył na ruski i podarował ruskiej ambasadzie. Nowy wyciek danych to pikuś !
Zdziwiony...?
8 miesięcy temu
Podobne dziadostwo było za poprzedniej władzy i jest teraz za obecnej,nie rozumiem tylko jego zdziwienia...
Rodo
8 miesięcy temu
Zaufania u sojuszników po rządach"ministra od wojenki"już nie mamy, ruskie ucieszyli się z prezentu(może celowy?). Później będą spec komisje pod egidą w/w
podkarpacie
8 miesięcy temu
oto są prawdziwe rządy pisowców i ich elit!!!!!!!!!!!!!!!
Romek Mazur
8 miesięcy temu
Osoby odpowiedzialne zatrzymane bez możliwości kontaktu
Polskie pieki...
8 miesięcy temu
Tak narzekają na dobrą zmianę ale takiego bałaganu jak pisiory narobią to jeszcze nie było ręce opadają
alfa
8 miesięcy temu
Nie trzeba KGB bo jest Mosad i piąta kolumna... robią co chcą...
bEUYvHcb
alfa
8 miesięcy temu
Nie trzeba KGB bo jest Mosad + piata kolumna, którzy pod przykrywką zrobią wszystko co będą chcieli...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić