Olimpiada z języka angielskiego. Jedno zadanie wywołało burzę

8

Aby poprawnie rozwiązać zadanie konkursowe, uczniowie musieli zaznaczyć odpowiedź, która wzbudziła wiele kontrowersji. Poszło o wypowiedź autorki "Harry'ego Pottera".

Olimpiada z języka angielskiego. Jedno zadanie wywołało burzę
Autorów zadania na Olimpiadzie Języka Angielskiego oskarżono o transfobię. (Getty Images)

Kilka dni temu odbył się II etap Olimpiady z Języka Angielskiego. Choć tego typu testy w uczestnikach zawsze wywołują masę emocji, w tym roku były one spowodowane nie samym konkursem, a zadaniem, które się pojawiło. Brzmiało ono następująco:

Twitter eksplodował oburzeniem, ponieważ J.K. Rowling, autorka »Harry'ego Pottera«, jest tak zwanym TERF-em. Właśnie tak, »trans-wykluczającą radykalną feministką«. Ta żałosna obelga została wymyślona przez osoby, które nalegają na ... i które chcą wykrzyczeć swoją frustrację na niewierzących w ideologię gender, a przede wszystkim kobiety.
a) nazywanie tego wszystkiego „dewiacją”
b) zaprzeczenie nauki o płci
c) doprowadzenie sprawy do końca
d) środki kontrrewolucyjne

Pojawiły się więc głosy, że autorzy testu w ten sposób zamanifestowali swoje poglądy. Głos w sprawie zabrały różne fundacje i stowarzyszenia. Zarzucono autorom testu dyskryminację.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego przeprosiła za wpadkę. Zapewniono, że treść zadania nie miała na celu obrażenia czyichkolwiek uczuć. Podkreślono również, że autorzy zadania skupili się nie na treści tekstu, a na jego warstwie gramatycznej, tak, by można było sprawdzić wiedzę ucznia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Upolityczniona policja? Szef związków o tzw. ustawie dezubekizacyjnej
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić