Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

ONZ ostrzega. Spełniają się najczarniejsze scenariusze

22
Podziel się

W 2015 roku ONZ założyło, że temperatura wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że będą to niemal 3 stopnie. Co się stanie jeśli ludzkość nie podejmie żadnych działań?

ONZ ostrzega. Spełniają się najczarniejsze scenariusze
Globalne ocieplenie przyniesie nieodwracalne zmiany. (pixabay.com)
bETincmZ

W 2015 roku Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu ostrzegł, że globalne ocieplenie postępuje za szybko i należy natychmiast przystąpić do działania. Ustalono, że trzeba powstrzymać wzrost temperatur do maksymalnie 2 stopni względem epoki przedprzemysłowej. W porozumieniu paryskim ustalono, że optymalną wartością będzie 1,5 stopnia.

Globalne ocieplenie postępuje za szybko

Okazuje się, że zalecenia ONZ są już dawno nieaktualne. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do zmian, które spowodują ocieplenie klimatu aż o 2,7 stopnia.

bETincnb
Globalne ogrzewanie wpływa na każdy region na Ziemi, a wiele zmian staje się nieodwracalnych - ostrzegał wówczas sekretarz generalny ONZ António Guterres

Co się stanie jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia?

Jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia poziom wód się podniesie i zaleje wiele państw na całym świecie. Rada Klimatyczna wyliczyła, że w ciągu ostatnich lat poziom ten podniósł się już o 20 cm. Przy wzroście temperatur o 1,5 stopnia będzie to kolejne 48 cm, a przy 2 stopniach, aż 56 cm.

bETincnh

Coraz częściej będą występowały susze i ulewne deszcze. Według Carbon Brief w ostatnich latach silne deszcze występują niemal 30 proc. częściej. Przy ociepleniu o 1,5 stopnia będzie to 50 proc., a przy 2 stopniach aż 70 proc. W niektórych rejonach świata wilgotność powietrza wzrośnie aż o 14 procent.

Globalne ocieplenie to także susze i brak dostępu do wody dla milionów ludzi. W niektórych regionach świata susze występują o 40 procent częściej niż w czasach przed rewolucją przemysłową. Przy ociepleniu o 1,5 stopnia będą występować dwa razy cześciej, a przy dwóch stopniach 2,4 raza częściej.

Ale susze, powodzie i wzrost poziomu wód to także straty materialne. To głód, brak plonów, dostępu do wody pitnej. Miliony ludzi na całym świecie straci swoje domy w wyniku podtopień lub osunięć się ziemi.

Zobacz także: Pogoda. Mapa Polski, która otwiera oczy. "Zima stulecia" i globalne ocieplenie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETincnC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Maciejspoznan...
miesiąc temu
Po co się przejmujecie ociepleniem - większość i tak "zdechnie" na wirusy...
Eko drań
miesiąc temu
Szczepić aż zostanie nas jedna dziesiąta obecnego stanu.
GlobalneOcipi...
miesiąc temu
to jest.
bETincnD
Gghh
miesiąc temu
STRACHY NA LACHY Grenlandia kiedyś była zieloną wyspą i nie było przemysłu. To jakie wtedy było ocieplenie klimatu. To jest zjawisko cykliczne i bym się tym nie przejmował.
Szery
miesiąc temu
Ziemia jest domem dla całej ludzkości. Jaki jest sens jak jeden dba o czystość w domu a reszta brudzi, śmierci i zanieczyszcza? Unia nakłada normy emisji spalin, podatki ekologiczne przez co traci gospodarczo. A reszta? Chiny,USA, Indie i wiele innych nic z tym nie robi, wręcz podkręca gospodarkę jak się da nie zważając na zanieczyszczenia, CO2 itd.
upałom dzięku...
miesiąc temu
Rządy się tym nie zajmują, bo to pieniędzy do budżetu nie przynosi. Więc ludzie też myślą, że to coś niegodnego uwagi. Przylutować kary za brak segregacji, za marnowanie wody, za jazdę śmierdzielem. Ograniczyć hodowlę zwierząt. Nikt nie chce żyć w gorączkach
Ewa
miesiąc temu
Więcej samochodów techniki pieców itp może przy odrobinie szczęścia za 5lat będzie ponas
miron
miesiąc temu
to co mamy robić bo zaraz wszyscy poumierajo może maski i kombinezony ochronne założyć i czekać w bunkrze jak onz zaleca .
I tyle
miesiąc temu
JA WIDZAL SLONCE ZE ZMIENI SWOJE POZYCJE W TYM UKLADZE PLANET.. PRZYBLIZY SIE DO ZIEMI..... NA ODLEGLOSZCZ POLOWY DROGI Z ZIEMI DO MARSA .....BENDZE MARDZO SUCHO NA ZIEMI I JEDNAK WIELKA SACHARA NA ZIEMI. LUDZE OSTATNI BEDA ZYCZ GLEBOKO.POD ZIEMIA....... JA WIDZAL ICH... A SLONCE ROBILO WRAZENIE ZE SIE TYLKO PRZYBLIZY POWOLI BARDZO... BO TAKIE MIALEM PIERWSZE WRAZENIE PRZY PIERWSZEJ WIZYCZE NA ZIEMI I SPOJRZENIU NA SLONCE NA NIEBIE...BYLO W POZYCJI 14:00 HRS. NIE WIEM ALE UWAZAM ZE BYL ROK 2675. NIE BYLO BARDZO GORACE SLONCE..TYLKO BARDZO JASNE SLONCE..CHWILAMI WIDZALEM LAWE BULGOCZACZA NA SLONCU... OTTO KONIEC SWIATA TAKI NA ZIEMI BUJCZE SIE....A INNE ZMIANY PRZYJDA I ODEJDA I Z CZASEM LUDZE SIE PRZYZWYCZAJA DO NOWYCH WARUNKIEM...OTTO PISZCZE TAK Z SENSEM..
Tylko pytam
miesiąc temu
Dinozaury wyginęły przez ochłodzenie, albo przegrzanie planety, mamuty przez następne ochłodzenie czy to oznacza że źle zarządzali przemysłem????
czytelnik
miesiąc temu
ONZ? ONZ to druga po WHO organizacja przestępcza. Niech sobie dalej straszą, myślący ludzie wiedzą co jest pięć.
EUropejczyk
miesiąc temu
Ten z ONZ niech odczepi się od Europy a zajmie się działaniami przemysłu w Indiach, całej Azji, Ameryk (łącznie z Amazonką). Tam rozgrzewają Ziemię swoimi gospodarczymi działaniami
Gosc
miesiąc temu
ONZ CZY WHO ... JEDNA WIELKA HYPOKRYZJA...
bETincnv
Ewka
miesiąc temu
Ludzie zaczną działać jak zaczną masowo umierać. Ludzkość, przetrwa ale 80% zginie. To już się zaczęło.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić