Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

Ostatnia szansa dla Rosjan. Oto, co dzieje się na granicy z Estonią

Podziel się:

Władze Estonii podjęły decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla Rosjan z wizami Schengen. Obywatele tego kraju postanowili skorzystać z ostatniej możliwości wjazdu do Unii Europejskiej. Na granicy utworzyły się długie kolejki chętnych.

Ostatnia szansa dla Rosjan. Oto, co dzieje się na granicy z Estonią
Sznur samochodów na rosyjsko-estońskiej granicy (Twitter)

Mediach społecznościowych obiegło nagranie z Narwy - miasta w północno-wschodniej Estonii. Leży ono na granicy z Rosją, tutaj znajduje się też duże przejście graniczne do tego kraju.

Sznur rosyjskich samochodów na granicy

Na krótkim filmiku widać, jak mieszkający w regionach przygranicznych Rosjanie zareagowali na wprowadzenie przez estoński rząd ograniczenia wjazdu do swojego kraju dla obywateli Rosji. Na granicy ustawiły się długie kolejki samochodów. Służby wyliczają, że co dzień do Estonii chce wjechać nawet 700 rosyjskich aut.

Estonia ogranicza wjazd dla Rosjan

W czwartek minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu poinformował, że rząd tego kraju podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej, posiadających estońskie wizy Schengen.

Oznacza to, że wizy będą ważne, jednakże na ich posiadaczy będą nałożone sankcje przy wjeździe do Estonii – powiedział Reinsalu.

Minister podał również wyjątki od wprowadzonych ograniczeń. Będą one dotyczyć pracowników dyplomatyczno-konsularnych i ich rodzin, osób zaangażowanych w międzynarodowy przewóz ładunków i ludzi oraz osób przyjeżdżających do Estonii z przyczyn humanitarnych.

Ponadto do Estonii będą mogły wjechać osoby mające prawo swobodnego przemieszczania się na bazie prawa UE i bliscy krewni obywateli Estonii oraz osoby mające zezwolenie na pobyt stały. Reinsalu podkreślił, że decyzja ma zastosowanie tylko do wiz Schengen wydanych przez Estonię - nieco ponad 50 tys. - i nie dotyczy wiz wydanych przez inne kraje.

Chcą zamknięcia Strefy Schengen dla Rosjan

Władze w Tallinnie chcą, aby podobną decyzję podjęła cała UE. Na razie jednak ten pomysł podchwyciła tylko Finlandia, która również chce zakazać wjazdu Rosjanom przedstawiającym na granicy wizy turystyczne oraz wzywa inne kraje do zamknięcia całej Strefy Schengen dla Rosjan.

Na razie jednak tylko kilka krajów (m.in. Polska i Czechy) wstępnie wyraziła zainteresowanie takim działaniem, ale poza Finlandią i Estonią nikt oficjalnie nie stwierdził, że takie kroki podejmie.

Zobacz także: Media dotarły do więzienia w Ołeniwce. Rosjanie nie przyznają się do ataku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić