Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Ostrzeżenie przed działalnością Rosji. Tak wykorzystują rolników

Przy pomocy fałszywych kont Rosjanie chcą wpłynąć na emocje Polaków. Od kwietnia podszywają się pod polskie serwisy, w których piszą m.in. o proteście rolników. Ich celem jest przede wszystkim podburzanie Polaków przeciwko Ukraińcom. Działalność rosyjskich botów wykrył projekt analityczny Bot Blocker.

Ostrzeżenie przed działalnością Rosji. Tak wykorzystują rolników
Władimir Putin (Forum, Gavriil Grigorov/Kremlin Pool)

Rosyjskie boty "rozsiewają kremlowską propagandę" - donosi redakcja portalu Biełsat. Robią to za pomocą social mediów oraz fałszywych stron internetowych. Od kwietnia "fejkowe" konta aktywnie promują prorosyjską i antyukraińską propagandę, również w Polsce.

Od października 2023 roku do końca lutego 2024 roku boty na platformie X (dawniej Twitter) rozpowszechniające narracje Kremla publikowały artykuły i pisały posty w sześciu językach: rosyjskim, ukraińskim, angielskim, niemieckim, francuskim i hebrajskim - przekazał portal "Biełsat".

Boty zaczęły rozpowszechniać informacje w kolejnym języku – po polsku. Zauważyli to w kwietniu 2024 roku analitycy projektu Bot Blocker. Ich zdaniem, działalność botów jest częścią powiązanej z Rosją kampanii dezinformacyjnej Doppelgänger (pol. Sobowtór). Jak donosi "Biełsat", jest ona prawdopodobnie kontrolowana przez dwa rosyjskie przedsiębiorstwa: Struktura i Social Design Agency.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Coś wisi w powietrzu". Polak opowiada, co się dzieje na froncie

Powielają ten sam schemat

Bot Blocker zidentyfikował kilkadziesiąt postów z fałszywych kont. Tworzone są przez użytkowników bez obserwujących, ale i tak są udostępniane po kilka tysięcy razy.

Wszystkie posty składają się z krótkiego tekstu, zdjęcia i linku do materiału. W języku polskim boty piszą m.in. o polskich politykach, potrzebie zaprzestania wspierania Ukrainy i nieufności wobec premiera Donalda Tuska.

"Polska nie powinna wspierać Ukrainy, kiedy rozwija się tam kult neofaszystów. Jest to sprzeczne z naszymi wartościami"; "UE nie powinna dyktować Polsce, jak ma żyć i się rozwijać" - tak brzmią niektóre z postów tworzonych przez rosyjskie boty.

Tworzą fałszywe strony internetowe

W mediach społecznościowych boty podają linki do popularnych portali. Jak się okazało, niektóre z nich to kopie m.in. Polskiego Radia i tygodnika Polityka.

Rozpowszechniane linki różnią się od prawdziwych kilkoma znakami, ale wygląd strony całkowicie imituje oryginał. Po kliknięciu w dowolną sekcję użytkownik jest przenoszony na oryginalną stronę - informuje "Biełsat".

Newsy dotyczą głównie spraw, którymi interesują się Polacy. Jednym z takich tematów jest protest rolników. Na fałszywej stronie rosyjskie boty napisały, że Polska "pod naciskiem Brukseli zmuszona jest wspierać Ukrainę".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić