Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Ostrzeżenie przed Rosją. Parasol NATO może nagle zniknąć

18
Podziel się:

O ochronę jedności państw Zachodu zaapelował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przestrzegł przed eskalacją napięcia między Europą i USA. "Nigdzie nie jest trwale zapisane, że więzi transatlantyckie będą zawsze kwitnąć" - zaznaczył Stoltenberg, a wśród wspólnych zagrożeń wskazał Rosję.

Stoltenberg: trzeba uniknąć załamania się współpracy wojskowej USA i Europy i zachować NATO
Stoltenberg: trzeba uniknąć załamania się współpracy wojskowej USA i Europy i zachować NATO (PAP/EPA, Zurab Kurtsikidze)

Szef Sojuszu zamieścił komentarz w brytyjskim dzienniku "The Guardian" na dwa dni przed swoim wystąpieniem w Londynie i na kilka tygodni przed następnym szczytem NATO, który zaplanowano na 11-12 lipca w Brukseli. Stoltenberg napisał, że kontakty Europy i Stanów Zjednoczonych są teraz bardzo napięte i zadaniem przedstawicieli wszystkich państw członkowskich NATO jest utrzymanie pełnej współpracy Zachodu.

"Od czasu, kiedy niemal 70 lat temu powołano Sojusz, mieszkańcy zarówno Europy, jak i Ameryki Północnej cieszyli się wyjątkowym w historii okresem rozwoju i bezpieczeństwa. Jednak w sferze politycznej łączące nas więzi są teraz wyjątkowo napięte" - podkreślił sekretarz generalny NATO.

Zobacz także: Zobacz także: Czy cieszy nas wojna czy pokój?

Zaznaczył, że różnice dzielące partnerów po obu stronach Atlantyku (handel, zmiany klimatu czy kwestia programu nuklearnego Iranu), nie znikną w najbliższym czasie. Zdaniem Stoltenberga nie przesądza to jednak o "nieuniknionym załamaniu się współpracy" i mimo wszystko wciąż można zachować NATO.

Jednak - stwierdza szef Sojuszu - do tego konieczna jest "wola polityczna, wyobraźnia, ciężka praca" oraz zrozumienie korzyści ze współpracy na płaszczyźnie wojskowej.

Terroryzm, cyberataki i Rosja

"Po okresie zimnej wojny i w związku z brakiem zagrożenia ze strony Związku Radzieckiego, USA i Kanada zmniejszyły obecność w Europie, a europejskie kraje ograniczyły wydatki na obronność" - napisał Stoltenberg w "The Guardian", zaznaczając, że sytuacja na świecie teraz zmieniła się i konieczna była korekta tych postaw.

"Dwie wojny światowe i zimna wojna nauczyły nas, że razem Europa i Ameryka Północna są silniejsze, bezpieczniejsze i bardziej zamożne" - stwierdził sekretarz generalny Sojuszu. Wśród zagrożeń dla NATO wymienił terroryzm, zwiększenie arsenałów nuklearnych, cyberataki i agresywną postawę Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(18)
vr567
4 lata temu
EUROPA zawsze pokazuje swoją komuszą ,zawistną twarz .Czy podziękowali USA za pomoc w zażegnaniu I Wojny Światowej. Czy podziękowali USA za uratowanie w II Wojnie Światowej ? NIE i Niemcy z Francuzami tylko kombinują jak się "odwdzięczyć tym Amerykanom . Ale jak się pojawi "bieda" to USA będą po tyłku całować prosząc o pomoc .....a jak ONI pokażą środkowy palec ???
maciek
4 lata temu
USA interweniują tylko tam gdzie widzą zyski i jak pająk wyssaniu po wyssaniu ofiar porzucają je
Grzegorz
4 lata temu
Przecież wiadomo, że Rosja wspomagała kampanię Trumpa. Dziś gra po ich stronie. Reszta to tylko pozory.
Ooolllaaa
4 lata temu
Widzę że już wojska Amerykańskie uciekaja z Polski,chyba wyczulu moment na ucieczke.Co dziennie jadą kolumny wojsk.
Helka
4 lata temu
Bardziej boję się tego parasola niż rosyjskiego deszczu
B52
4 lata temu
czerwona szarańcza wpycha nas na talerz niedźwiedzia
a to troll :)...
4 lata temu
Jak Włodek poleca, tak Trampek robi :)))))))))
europejczyk
4 lata temu
europa zach. poprostu sie skundlila
xyz
4 lata temu
Bankruci z USA szukają dojnej krowy?! Rosja "najedzie" Europę dostawami surowców i towarów. Jankesi bez kolejnej większej wojny muszą ogłosić plajtę i ... no właśnie - i co dalej.
Jony
4 lata temu
No tak 70 lat koszenia hajsu a jak cos wisi w powietrzu trzeba zwijac parasol i rozwalac uklad
sehdjdjo
4 lata temu
Czego się dziwić jak wszystkie znaki wskazują na to że jesteśmy wtyczką Rosji w NATO-kto normalny by rozbrajał i robił wszystko aby osłabić stan wojska?i co?my kasę przehulamy a stany mają nas bronić?w imię czego?
Anna
4 lata temu
Od wielu lat to AMERYKANIE chca nas sklocic z Rosja, a my powinnismy bardziej patrzec w strone wschody niz zachodu, to wyjdzie na lepsze. Rosja naszym przyjacielem ,a nie emigranci z zachodu.
Mk
4 lata temu
Mamy tak blisko Rosję a robimy sojusze z USA trzeba być chorym na umyśle
mirun
4 lata temu
Za takie niusy Rosja pownna wygonić Polaków z mistrzostw w piłce , potraktować ich jak Polski rząd potraktował Ruskich motocyklistów . Do jankesów niech jadą grać w rugby
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić