Państwowa Komisji ds. Pedofilii skierowała zawiadomienie. "Wielki dramat i ból"

344

Diecezja bielsko-żywiecka zapewnia, że będzie współpracować z państwowymi organami ścigania. To reakcja na ruch Państwowej Komisji ds. Pedofilii, która skierowała do prokuratury zawiadomienie ws. duchownych, którzy mieli nie poinformować organów ścigania o molestowaniu dzieci przez podległe im osoby.

Państwowa Komisji ds. Pedofilii skierowała zawiadomienie. "Wielki dramat i ból"
Zawiadomienie ma dotyczyć m.in. Stanisława Dziwisza. (AKPA)

Zawiadomienie zostało skierowane w czwartek. Jak podaje Onet, zawiadomienie dotyczy m.in. hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera. Diecezja bielsko-żywiecka postanowiła wystosować oświadczenie.

Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich - możemy w nim przeczytać.

W oświadczeniu znajduje się również zapewnienie, że wszystkie przypadki, które miały miejsce przed nowelizacją prawa w 2017 r., w tym sprawa sześciu duchownych, zgłaszane są do odpowiednich organów ścigania.

Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 r., kiedy biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa - wskazano w oświadczeniu.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Krakowie. Z informacji przesłanych organowi przez Państwową Komisję ds. Pedofilii wynika, że jest to popełnienie przestępstwa z art. 240 Kodeksu karnego, czyli karalne niezawiadomienie o przestępstwie.

Urząd uznał, że nie ma żadnych przeszkód formalnych, aby duchowni mieli nie być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Robert Fidura domaga się dymisji szczecińskiego hierarchy
Autor: KLS
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić