Watykan. Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przypomniał 2016 r.

54

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do polskich pielgrzymów. Wspominał swoją wizytę na Jasnej Górze w 2016 r.

Watykan. Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przypomniał 2016 r.
Papież Franciszek zwrócił się do Polaków (Getty Images)

W środę w czasie audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przypomniał, że w czwartek przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej w sanktuarium na Jasnej Górze.

Pięć lat temu i ja mogłem zatrzymać się z młodymi przed Jej czarnym obliczem i zawierzać Jej Kościół w Polsce i na świecie. Niech Jej matczyna opieka będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich Polaków źródłem pokoju i wszelkiego dobra - powiedział.

Papież Franciszek o "wirusie hipokryzji"

Wcześniej papież kontynuował rozważania dotyczące Listu do Galatów. Podkreślił, że św. Paweł używa w nim terminu "obłuda" na określenie "strachu przed prawdą".

Wolimy raczej udawać niż być sobą. Udawanie przeszkadza odważnemu, otwartemu wyrażaniu prawdy i w ten sposób łatwo uchylamy się od obowiązku mówienia jej zawsze, wszędzie i mimo wszystko. W środowisku, w którym relacje między osobami są formalne, łatwo szerzy się wirus hipokryzji - powiedział Franciszek.
Obłudnik jest osobą, która udaje, schlebia i oszukuje, bo żyje z maską na twarzy i nie ma odwagi, by zmierzyć się z prawdą. Z tego powodu nie jest zdolny do prawdziwej miłości, ogranicza się do życia w egoizmie i nie ma siły, by ukazać swoje serce w sposób przejrzysty. Obłuda kryje się czasem w miejscu pracy, gdzie ludzie chcą uchodzić za przyjaciół, podczas gdy rywalizacja prowadzi do tego, że atakują się znienacka - dodał.

Papież stwierdził, że "w polityce nie jest czymś wyjątkowym spotkać obłudników, którzy żyją w rozdwojeniu między tym, co publiczne i prywatne". Przyznał jednak, że "szczególnie odrażająca jest obłuda w Kościele".

I niestety, istnieje hipokryzja w Kościele i jest wielu chrześcijan i wielu obłudnych duchownych. Nigdy nie zapominajmy o słowach Pana: «Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi» (Mt 5, 37). Bracia i siostry, pomyślmy na temat tego, co potępia Paweł: obłudzie, oraz o tym, że Jezus potępia hipokryzję! I nie lękajmy się bycia prawdomównymi, mówienia prawdy, odczuwania prawdy, upodabniania się do prawdy, w ten sposób będziemy zdolni do miłości - zaznaczył.

Zobacz także: Episkopat apeluje ws. uchodźców. Komentarz Katarzyny Lubnauer

Autor: NB
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić