Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Watykan. Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przypomniał 2016 r.

54

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do polskich pielgrzymów. Wspominał swoją wizytę na Jasnej Górze w 2016 r.

Watykan. Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przypomniał 2016 r.
Papież Franciszek zwrócił się do Polaków (Getty Images)

W środę w czasie audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przypomniał, że w czwartek przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej w sanktuarium na Jasnej Górze.

Pięć lat temu i ja mogłem zatrzymać się z młodymi przed Jej czarnym obliczem i zawierzać Jej Kościół w Polsce i na świecie. Niech Jej matczyna opieka będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich Polaków źródłem pokoju i wszelkiego dobra - powiedział.

Papież Franciszek o "wirusie hipokryzji"

Wcześniej papież kontynuował rozważania dotyczące Listu do Galatów. Podkreślił, że św. Paweł używa w nim terminu "obłuda" na określenie "strachu przed prawdą".

Wolimy raczej udawać niż być sobą. Udawanie przeszkadza odważnemu, otwartemu wyrażaniu prawdy i w ten sposób łatwo uchylamy się od obowiązku mówienia jej zawsze, wszędzie i mimo wszystko. W środowisku, w którym relacje między osobami są formalne, łatwo szerzy się wirus hipokryzji - powiedział Franciszek.
Obłudnik jest osobą, która udaje, schlebia i oszukuje, bo żyje z maską na twarzy i nie ma odwagi, by zmierzyć się z prawdą. Z tego powodu nie jest zdolny do prawdziwej miłości, ogranicza się do życia w egoizmie i nie ma siły, by ukazać swoje serce w sposób przejrzysty. Obłuda kryje się czasem w miejscu pracy, gdzie ludzie chcą uchodzić za przyjaciół, podczas gdy rywalizacja prowadzi do tego, że atakują się znienacka - dodał.

Papież stwierdził, że "w polityce nie jest czymś wyjątkowym spotkać obłudników, którzy żyją w rozdwojeniu między tym, co publiczne i prywatne". Przyznał jednak, że "szczególnie odrażająca jest obłuda w Kościele".

I niestety, istnieje hipokryzja w Kościele i jest wielu chrześcijan i wielu obłudnych duchownych. Nigdy nie zapominajmy o słowach Pana: «Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi» (Mt 5, 37). Bracia i siostry, pomyślmy na temat tego, co potępia Paweł: obłudzie, oraz o tym, że Jezus potępia hipokryzję! I nie lękajmy się bycia prawdomównymi, mówienia prawdy, odczuwania prawdy, upodabniania się do prawdy, w ten sposób będziemy zdolni do miłości - zaznaczył.

Zobacz także: Episkopat apeluje ws. uchodźców. Komentarz Katarzyny Lubnauer

Autor: NB
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić