Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Niesamowite, co się dzieje z muchami. Naukowcy zaskoczeni

50
Podziel się:

Grzyby Strongwellsea tigrinae i Strongwellsea acerosa atakują muchy, a następnie pożerają je od środka. Atakują ich umysły, powodując, że muchy stają się żywymi zombie. Przez wiele dni nie mają władzy nad swoimi ciałami.

Niesamowite, co się dzieje z muchami. Naukowcy zaskoczeni
Zamieniają muchy w zombie. Nowy rodzaj przerażającego grzyba, odkrytego przez naukowców. (University of Copenhagen)

Naukowcy odkryli przerażające grzyby przypadkiem. Zauważyli podczas prac terenowych w Jægerspris i Amager w Danii dziwnie wyglądające i zachowujące się muchy, mające w sobie inne organizmy, które ich zaciekawiły. Strongwellsea tigrinae i Strongwellsea acerosa zaklasyfikowano jako pasożyty.

Grzyby najpierw zarażają muchę, a następnie powoli opanowują jej wnętrze. Wyjadają tylko część odwłoka, gdzie następnie składają swoje zarodniki. Mucha wciąż żyje, a w dodatku nie jest w pełni świadoma tego, co się z nią dzieje.

Pomaga zarodkom rozprzestrzeniać się dalej, przy okazji poszukiwania pożywienia czy przy okazji kopulowania - jednocześnie pomagając zarodkom przenieść się wtedy do wnętrza organizmu kolejnej muchy. Grzyby opanowują kolejną muchę, żywiąc się jej odwłokiem, a następnie zostawiając w nim zarodki, które wypadają z muchy przez pozostawioną przez grzyb dziurę. I tak dzieje się ciągle.

Mucha podczas całego procesu funkcjonuje jak żywe zombie. Niby zachowuje się normalnie, ale powoli, z każdym dniem, coraz bardziej traci świadomość. W pewnym momencie opada na ziemię, gdzie jeszcze przez kilka dni umiera w konwulsjach.

O swoim odkryciu naukowcy poinformowali w Journal of Invertebrate Pathology, podaje Live Science. Nowy rodzaj grzyba pomoże zrozumieć naukowcom sposób, w jaki pasożytnicze grzyby działają w przyrodzie.

To ekscytujący i dziwaczny aspekt bioróżnorodności, który odkryliśmy w Danii - mówi biolog Jorgen Eilenberg, cyt. przez Live Science.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
aw15
3 miesiące temu
to tak jak z moim autem które rdza zżera. Jeszcze ma świadomość, jeszcze jeździ .......
Andrzej
rok temu
To coś jak wyborcy PiS, idealnie to pasuje.
pdv
rok temu
"...nie jest w pełni świadoma...", "...traci świadomość...". Kto to pisze? Całkiem stracił świadomość?
Antysem.
rok temu
No i nastepny super P0mysl dla "filantropa" billa.
Kowal123le
rok temu
Niedługo będą sprawdzać to na ludziach. Może to początek inwazji zoombie?
Mucholog
rok temu
"Mucha (...) nie jest w pełni świadoma tego, co się z nią dzieje." - bo normalnie muchy charakteryzują się bardzo wysokim poziomem świadomości. Chętnie kontemplują, prowadzą filozoficzne dyskusje o swoim życiu, a także poświęcają się zagadnieniom egzystencjalnym.
kumpel much
rok temu
budujemy schronisko i zbieramy datki na ratowanie
aha
rok temu
więc rozpoczynamy światową akcję szczepienia much?
lexus
rok temu
ratunku
sdgah
rok temu
Wiele dni? Przecież mucha zyje maksymalnie miesiac
🐞🐞🐞
rok temu
🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝
co nie?
rok temu
Przypomina mi to pewną nację która opanowuje rządy i media, zgodzicie się?
fwfw
rok temu
Naukowcy, wojsko, rządy i lobbyści marzą już aby wykorzystać to na wyższych organizmach a konkretnie, na ludziach. Zresztą... cholera wie co jest w wodzie (skoro już od dawna niektóre kraje przyznają się do dodawania pewnych środków do wody w publicznych wodociągach, patrz: Japonia), czy podawane w szczepionkach, do których ta szaleńczo jesteśmy naganiani.
Krysika
rok temu
no i b.brama zastosuje ulepszona wersje na ludziach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić